Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarország hogyan adósodhato...

Magyarország hogyan adósodhatott el ennyire?

Figyelt kérdés
Régió más országaiban fele vagy negyed ennyi az adósság. Igaz, hogy az utóbbi 3 évben csökkent az ország gdp arányos adóssága. Addig a régió többi országában pedig jelentősen növekedett ( 30-50%is, Románia esetében 80%)? Orbán, Bajnai vagy Gyurcsány idején nőt gyorsabban az adósság?

2013. jún. 1. 14:10
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
53%
Gyurcsány alatt megduplázódott az ország GDP-arányos államadóssága. Jórészt fedezetlen nyugdíjkiadásokra lett elherdálva ez a pénz.
2013. jún. 1. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
csak a nyugdíj kiadás nem vihette el ennyire a pénzt. A 13 havi elvétele 2-300 milliárdot jelentett... Ez a gdp kb 1% teszi ki kb ... ettől jóval többet költöttünk kamat kiadásra ... Már akkor 1000 milliárd fölött volt ez a tétel.
2013. jún. 1. 14:16
 3/23 anonim ***** válasza:
0%

Hát az államadósság jelentős része az előző érából származik. Bár ott nem a politikai elit lopta szét az országot hanem újra kellett építeni egy gazdaságot az meg ugye pénzigényes dolog.

Nem nagyon lehet megítélni utána ki volt a nagyobb szemétláda... Az tuti hogy mindenki tisztában volt vele hogy milyen a helyzet, csak letojták... Az viszont igaz, hogy mostanság javul a helyzet. Pont ezért veszít a szavazótáborából a Fidesz mert a nép nem látja be hogy "azért rossz most nekünk mert eddig se volt jó csak most teszünk is ellene". Sosem szavaztam a Fideszre.. de ez attól még így van.

Azt mondanám hogy '90- és 2010 között drasztikusan nőtt az adósság most meg kezdenek észhez térni.

2013. jún. 1. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
39%

Ez nem olyan adósság mint a lakáshitel. A lakáshitel olyan, hogy felveszed, hogy vegyél belőle valamit és szép lassan visszatörleszted.


Az államadósság alapesetben arról szól, hogy országok, cégek befektetnek, azért adnak pénzt neked, hogy ügyesen többet csinálj belőle.

Az államadósságra felvett pénzek, vagy vásárolt kötvények arra vannak, hogy az ország beindítson vele olyan gazdasági fejlesztéseket ami utána hozza a pénzt, termeli a pénzt. Ebből kellene visszafizetni és miután visszafizette, már tiszta nyereség az egész.


Lényegében az államadósság jó dolog. Ha valakinek nincs államadóssága, akkor néhány extrém példát kivéve az ultragáz. Az azt jelenti, hogy annyira szar az ország helyzete, hogy senki se meri rájuk bízni a pénzét, senki se bízik benne, hogy növekedni fog.



Nálunk az a para, hogy ezeket a befektetéseket, ezeket a pénzeket nem rendes fejlesztésre használják, hanem elszórják, elosztogatják és ellopják.

2013. jún. 1. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
66%
Az államadósság is kamatozik, teljesen ugyanaz a helyzet vele mint a lakáshitellel, csak itt nem viszi el a bank a fél országot.
2013. jún. 1. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
42%

Kérdezd meg Kurcsányt és LiBajnai haverját.


És ezeket akarják visszatapsolni 2014-ben :D LOL...

2013. jún. 1. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Ezt tudom, de a mszp kormányok nem fektették be jól a pénzt, ha nőt az adósság ....
2013. jún. 1. 14:40
 8/23 A kérdező kommentje:
Ha egy gazdaság 6-7% kamaton kap hitelt és növekszik a gdp 2-3 % és még ezek után is nő a gdp arányos adósság, akkor nagy gond lehetett a háttérben... Mi lehetett az?
2013. jún. 1. 14:44
 9/23 anonim ***** válasza:
15%
A fidesz is megduplázta 98 és 2002 között, meg most is csúcsokat döntögetnek.
2013. jún. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
34%

Az a baj a kérdéssel hogy csak a végeredmény szemlélet és a direkt hatásokkal magyarázza sok sok ember, holott a probléma sokkal mélyebb!


Igen, lehet Medgymagozni, Gyurcsizni, Orbizni, de teljesen felesleges. Gondold végig ha Orbi nem emel minimálbért, vagy nincs a Medgymag 100lépése, esetleg Gyurcsi minden jövedelmet úgy hagy ahogy azt örökölte.

Nem nehéz kitalálni hogy ez képtelenség hiszen a társadalom fele a levesbe lenne. De ha a számokat nézzük akkor is érdekes hogy bár a nominális jövedelmek sokszorosára nőttek 1990 óta, de a reáljövedelmek mindössze 14% al magasabbak. Ha pedig a jövedelemolló 2× esére nyílását is nézem, akkor nyilvánvaló hogy a reáljövedelmek a felső 10e ret leszámítva nem nőttek hanem csökkentek. De akkor miért is adósodunk el? Miért inflálunk el minden jövedelem emelkedést? Miért megy folyamatosan az erezd meg-húzd meg gyakorlat?

Na ehez már sokkal mélyebben kell értékelni a gazdaságunk szerkezetét.


Nyilván a nyugdíjjak magasak a jövedelmek és a gazdasági állapotunkhoz képest, de jön a hideg zuhi! Mert a béreink is azok sajnos. Ugyanis ennyire alacsony hozzáadott értékkel nem emelkedhetnek. Sajnos a globális piacon két féle árú és szolgáltatás versenyez. Az alacsony hozzáadott érték, ami jellemzően a mezőgazdaság monokultúrája. És a bérmunka. A magas hozzáadott értéket az olyan termékek és szolgáltatások jelentik, aminek a háta mögött nagyobb befektetések magas hitech gépesítés, sok mérnöki és szellemi munka, szinergikus egymásra épülő technológiák működnek. Pld a kultúrnövény termesztés (hogy maradjunk a mezőgazdaságnál, vagy a termőföldtől a takarmányon az állattartáson keresztül a feldolgozott a bolt polcán megjelenő túró!

De a gépipari, vagy precíziós az elektronikai hitech, stb stb is ide tartozik.


Mivel nekünk saját befektetésből csak alacsony hozzáadott értékeink vannak, ezért nagyon árérzékenyek vagyunk.

Hiszen az olcsó munkaerejű és alacsony szochálóval rendelkező országokkal kell jórészt versenyezni.

Itt ha csak egy kicsit nőnek a jövedelmek, már is piacokat vesztünk. Sőt mivel egyre több olcsó munkaerejű ország lép be a versenybe, még a stagnáló jövedelmek esetén is piacokat vesztünk, az az folyamatosan romlik a cserearányunk. Amit csereérték arány rontással (inflációval)tudunk csak kordában tartani. Mivel a társadalmi minimál igény növekvő béreket szeretne és nem csökkenőket, ezért mindig eladósodunk egy kicsit amit megszorítások követnek.


Hogy miért is nem termelünk gyártunk, állítunk elő magas hozzáadott értéket? Ez egy másik kérdés lehetne.

2013. jún. 1. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!