Miért adósodhatott el ennyire Magyarország, mikor a jobboldal évek óta arra figyelmeztet, hogy a kormány a választók megkérdezése nélkül óriási kölcsönökkel tömi ki az államháztartási hiányt?
hüm.
szerinted honnan van az államháztartási hiány?
nos, tévedésben vagy kedves kérdező.
képzelj magad elé egy igazi középkori parasztot és a feleségét. van egy kis semmi földjük, egy ökrük meg egy viskójuk és ennyi.
az ökörrel meg tudják művelni a földet, ebből tudják etetni az ökröt és magukat. nem túl jól, de elvannak.
Csakhogy születnek gyerekeik.
Egy darabig nincs is semmi baj, de egy idő után a dolog úgy néz ki, hogy a földből nem tudják magukat is, meg az ökröt is ellátni. egyszerűen nem terem elég termény. Nekik ugyan elég lenne, de az ökörnek már nem jutna. Csakhogy, ha az ökör nincs, akkor egyáltalán nem tudják a földet megművelni.
Mi tévők legyenek?
Kb. ez van most a magyar gazdasággal is.
az adóbevétel 90%-át 1,5-2 millió ember állítja elő. Ők tartják el a többit. Nekik az adók csökkentése, a szociális kiadások faragása az érdekük.
Velük szemben áll másik 6 millió választó, akit az adórendszer gyakorlatilag nem érdekel, viszont a szociális rendszer igencsak fontos, mert abból élnek.
a parasztcsaládnál a dolog viszonylag egyszerű, hagynak néhány gyereket éhen halni, vagy eladják őket inasnak, de mindenképpen megszabadulnak tőlük. (ez volt a rendszer annó)
csak éppen ott a gyerekeknek nem volt beleszólásuk abba, hogy mi legyen. itt a demokráciában (méghogy nincs demokrácia) pont az ingyenélőké a döntő szó, mert ők vannak többen.
ezek után legyél okos és próbálj értelmesen gondolkodó embereket találni...
Az államháztartás hiánya időben nem állandó, x%, amit közzé szoktak tenni. Ez határozza meg az inflációt. Ha kisebb az infláció mint a hiány, akkor új hitelt kell felvenni a különbségre. A forint az utóbbi tíz évben alig gyengült (rég 400 Ft lenne az euró, ha a valódi értékvesztést nézzük). Ezt a különbséget részben a befektetők vélekedése fedezte, hogy Mo. bevezeti az eurót, az árak közelítenek a nyugat-európaiakhoz. Vékony jégen jártunk, ami most már recseg-ropog.
Sürgősen abba kéne hagyni a hitelfelvételt, mi pedig sok milliárddal fokozzuk épp az adósságunkat. Nem javult az állami bevételek és kiadások különbözete, ezt észre kéne venni akkor is, ha a gyűlölt másik oldal mondja. Hét év telt el baloldali kormányzás mellett, ennyi idő parlamenti többség mellett elég ahhoz, hogy mérleget vonjunk. Aki eddig nem kezdett valódi reformba, az ezután sem fog.
Ha Magyarország középkori parasztgazdaság lenne, akkor a munkanélküliek családostól éhen halnának, mikor elfogy a termény, vagy közös megegyezéssel csökkenteni kéne a fejadagot. Mit lehet másképp csinálni? Zseniális húzással fel kéne találni az ipart, elkezdeni saját termékeket gyártani. Hogy ezt egyszer már feltaláltuk, majd eladtuk a lehetőséget ócsóér kűfődre? Sebaj, lehet még nekünk másik, csak a mostaninál többet kell dolgozni érte. Ezt elősegítené, ha mi, civilek nem egymás alatt fűrészelnénk a fát, csodálkozva, hogy az ellenfél még mindig fenn van, pedig magunk alatt mindjárt letörik az ág.
"Nem javult az állami bevételek és kiadások különbözete, ezt észre kéne venni akkor is, ha a gyűlölt másik oldal mondja. Hét év telt el baloldali kormányzás mellett, ennyi idő parlamenti többség mellett elég ahhoz, hogy mérleget vonjunk."
Ha ez neked elég...
De azért az érdekelne, hogy miként illeszted be pl. a szociális népszavazást az elméletedbe?
"Mit lehet másképp csinálni?"
pl. felfüggeszteni az "adóelkerülés"-nek nevezett népnemzeti sportot, mert amíg ez a mentalitás, addig alapvetően mindegy, hogy ki mit próbál reformozni. Mellékesen a magánbiztosítóknak, a tandíjnak éppen az lett volna az értelme, hogy azokat is rákényszerítse a fizetésre, akik eddig egy vasat sem fizettek. én mielött még azt gondolnád, hogy cigányozok, Mo. lakosságának több, mint a feléről van szó.
"Ezt elősegítené, ha mi, civilek nem egymás alatt fűrészelnénk a fát, csodálkozva, hogy az ellenfél még mindig fenn van, pedig magunk alatt mindjárt letörik az ág."
ez egy kicsit megfogott... mi az ellenfél?
A szociális népszavazás valóban furé elsőre. Mivel a népszavazás lényege az elégedetlenség legális kifejezése volt, a helyes kérdés ez lett volna: "Egyetért Ön azzal, hogy a kormány azonnal monnyon le?" Megkeresték az ehhez hatásban legközelebb álló kérdést.
Az eljárás demokratikusabb, mint egy forradalom, nekem semmi logikai gondom nincs vele, sőt, indokoltnak tartom, és akár fordítva is megismételhető adott esetben, hiszen egy kormány nem hagyhatja figyelmen kívül országa állampolgárait.
Ellenfél alatt a másik oldal politikusaira céloztam, akiket kölcsönösen szalonképtelennek bélyegzünk. Azért húzódik most el a válság, mert többségünk úgy gondolkodik, hogy "jaj, csak az ilyen-olyan Orbánt ne!". A jobboldal pedig azért nem szívesen bírálja az egyébként bőven fejleszthető Fideszt, mert "jaj, csak az ilyen-olyan Gyurcsányt/MSZP-t/SZDSZ-t ne!". A kommentem lényege, hogy mi, gondolkodó civilek hagyjuk ezt abba, mert nagyon sok pénzünkbe kerül, GDP-t ront, hitelt fokoz, nyugdíjat csökkent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!