Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért vagyunk mi diákok ilyen...

Miért vagyunk mi diákok ilyen képmutatóak a tandíj ügyében?

Figyelt kérdés

Néhány dolog rólam:

- Egyetemista vagyok.

- Fizetek tandíjat. (225.000 / félév)

- Dolgozom.

- Politikailag libertáriusnak mondanám magam.



3 dolgot nem értek:


- Amikor lediplomázunk, szeretnénk, hogy sok pénzt keressünk.

Szakszerubben: Szeretnénk, ha a szolgáltatásért (szakértelem) cserébe a munkaadó magas juttatást adjon.


- Amikor tanulunk, nem akarunk tandíjat fizetni.

Szekszerubben: Nem szeretnénk a tanárok által nyújtott szolgáltatásért (szakértelem, tanítás) fizetni.


- Kiáltunk a kapitalizmusért és imádjuk a nyugatot úgy, hogy messze kommunistább elveink vannak, mint amik az MSZP-nek vannak, pedig azok sem kímélik a redisztribúciót.



Szeretnénk ingyen tanulni, igénybevenni egy költséges szolgáltatást ingyen, amikor elvárjuk, hogy a mi munkánkért sokat fizessenek? Nem vagyok Fideszes, de ebben egyetértek Orbánnal.



2013. márc. 9. 22:03
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
54%

Igen utolsó nekem is ez jutott eszembe. Elég jó munkahely lehet ahol októbertől áprilisig ha négy részletben fizeted is 450.000Ft-ot félre tudsz tenni.

Jó lenne ha nem találnál ki ilyen uszító kamu kérdéseket.

2013. márc. 10. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
96%

Egyszer végre valaki olyan ír, aki nem csak a politikai bullshitet mondja, hanem realistán közelíti meg a dolgot, egyből leszólja mindenki. :D:D:D

Ha sok pénzem lesz, meg fogom venni ezt az oldalt és kitörlöm a sok hülyét...


Egyetértek azzal, hogy hipokraták a mostani diákok, ugyanakkor meg kell jegyezni azt is, hogy nem egyszerű dolog nem utálni a kapitalista rendszert, amikor az emberek nagyobb része nyomorog.


Utolsó: Lehet, hogy el kellett ovlna végezni az általános iskolát, hogy tudd, hogy hogy mennek a hónapok sorban, illetve hogy mikor használunk milyen matematikai műveletet...


1. félév tandíja, amit októberben kellett kifizetni, anno gyűjtötem az előző félév tandíjfizetési határidejétől. (maj. - okt. = 6 hó)

2. félév tandíja, amit áprilisban kell kifizetni, ezt lehet gyűjteni noverbertol. (nov. - apr. 6 hó)


Nekem 180 volt/szemeszter, dolgoztam én is, de a kérdező 225-je az 37.500-ra jön ki 6 hónapra. Egy normális munkával, mint amilyen nekem szerencsés módon megadatott (irodai), igenis össze lehet gyűjteni. Nem mondom hogy könnyű, de meg lehet csinálni.

Csak tudod ennek az az ára, hogy nem megy az ember partizni a sok gypssel, meg nem lengeti a zászlót az utcán, hanem befogja a csőrét és dolgozik.


Szóval mielőtt még amatőr személyeskedésbe kezdetek itt (ami általában akkor van, amikor az embernek nincsenek normális, szakmai érvei) az emberekkel, gondolkozzatok el rajta. Lehet, nem azokat kéne szidni, akik el akarnak valami érni...

2013. márc. 10. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
91%

Akkor rólam is néhány dolog:

-egyetemista vagyok

-államilag támogatotton vagyok (de nem bulizok az állam pénzén)

-politikailag a libertarianizmustól olyan messze vagyok, mint Makó Jeruzsálemtől, de én sem vagyok Fideszes


Viszont: egyetértek a leírtakkal.

Szerintem azért van ez így, mert a mai fiatalok elvárják már, hogy minden csak úgy az ölükbe hulljon. Én nem fizetek az oktatásomért, viszont ha kéne, akkor azon sem akadnék fenn. Régebben is fizetős volt minden egyetem.

Meg tényleg: ha egyszerűen nincs szükség több médiásra, akkor nincs szükség. Miért fizesse az állam?

És arról már ne is beszéljünk, hogy a felsőoktatás a béke segge alatt van színvonalban. Én a kormány helyében még be is zárnám ezeket a kamu főiskolákat.

2013. márc. 10. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

kezdjük ott, hogy a tüntető egyetemisták se vetik el a tandíj ötletét, hanem az ellen az ámokfutás ellen tiltakoznak, amit a kormány a felsőoktatás területén is művel.


De néhány dolog:

- a jelenlegi "átalakítás" nem szól másról, minthogy minél több pénzt kipumpálni a felsőoktatásból, ami értelemszerűen az egyetemek leépülésével, a színvonal csökkenésével jár. Ráadásul mivel a dolog csak a pénz kivonásáról szól, ezért azokat az intézményeket érinti a legdurvábban, amelyekből a legtöbbet lehet: az elit tudományegyetemeinket, amik kutatóközpontokként is működnek - és ezektől viszik el a pénzt. Arról már nem is beszélve, hogy mindezt tejesen kiszámíthatatlan módon, év közben egyszer csak bejelentve, hogy akkor most ennyi és ennyi pénzt elveszünk tőletek, ami teljesen tervezhetetlenné teszi az egyetemek működését.


- A mostani változtatások mellett vannak szakok, amik bőven nem kb. 200.000/félév lesznek, hanem pl. orvosin akár 1 millió is lehet (azok meg ráadásul a diploma után se keresnek sokat, max majd néhány évtized múlva, mikor már saját praxisuk lesz, ha lesz valaha).

Ennyit pedig nem lehet jól kitermelni. De akár a 200.000/félév is meglehetősen sok tud lenni, ha valakinek még magát is el kell tartania, és nincs otthonról támogatása.

A nem egyetemisták között is elég sokan vannak, akiknek egyszerűen nem jön ki a fizuból az, hogy havonta még több tízezret félrerakjanak az egyetemre - és akkor nekik még ráadásul nem is kell olyan munkát keresniük, ami kellően rugalmas ahhoz, hogy lehessen mellette egyetemet csinálni. Akkor meg talán nem teljesen elvárható az egyetemistáktól, hogy ők meg egyetem mellett feltétlenül tudjanak olyan állást találni, amiben meg megengedhetik maguknak.


- vannak országok, ahol kőkemény tandíjak vannak, és azt mondják, hogy ha oda akarsz járni, akkor vegyél fel hitelt, ha másképp nem megy - csak ott a minőséget fizeted meg, hogy ezáltal több pénz jut kutatásokra, oktatásra, felszerelésre. Itt viszont a dolog pont arról szól, hogy piszok sok pénzt kivonnak az egyetemektől, és ezt próbálják minél jobban rátolni a diákokra - tehát itt a minőség romlását fizeted meg, ami igazán remek. Arról nem is beszélve, hogy ezeken a külföldi fizetős helyeken igen kiterjedt ösztöndíj programok vannak (amik akár az ingyenes tandíjon felül sokszor megélhetésre is adnak pénzt), hogy a tehetséges, szorgalmas diákoknak is lehetőséget biztosítsanak, akik nem tudnák állni az anyagiakat.

Egy átgondolt és hosszútávú terv mentén lehetne olyasmivel próbálkozni, hogy a magyar felsőoktatást is átállítani lépésenként egy ilyesmi útra, ahol a bevételek nagyobb részét hozzák a külső cégekkel kötött kutatási szerződések meg a tandíj, és az állami támogatás meg csak kisebb részben, de ahhoz egyrészt az egyetemek autonómiájának növelése, másrészt színvonalának emelése szükséges, hogy lépésenként át lehessen térni ilyesmi modellre, a fidesz ezt a kettőt viszont pont hogy erőteljesen csökkenti az intézkedéseivel.



- Kicsit visszatérve a munkás dologra, az is ott van, hogy komolyabb szakok mellett egyszerűen nem tudsz teljes munkaidős munkát csinálni, tehát innentől kezdve az egész 'dolgozzál suli mellett' dolog már csak emiatt se egészen korrekt. Én elhiszem, hogy egyes szakokon nem baj, ha nem jársz be az órákra, de ezt nem minden szakon lehet megcsinálni.


- az, hogy bekerüléskor eldől, hogy ki fizet végig, és ki nem, az se nem igazságos ( a pontszámokba erőteljesen belejátszik az, hogy ki milyen jegyeket hozott, ami durván iskola meg tanárfüggő), se nem célravezető (ha valaki bejutott államira, az akár 2esekkel is átcsúszhat vizsgákon, nem kerül át fizetősre, aki meg fizetősön van, az hiába teper, nem lesz neki jobb, tehát ez erőteljesen).


- ha meg azt mondjuk, hogy ne már közpénzből finanszírozzuk az emberek felsőoktatását, akkor miért nem mondjuk ugyanezt a szakképzésre? Nem hiszem, hogy egy olyan szakma oktatása, ami komoly műhely fenntartását és folyamatos alapanyaghasználatot igényel, az lényegesen olcsóbb lenne, mint mondjuk egy matematikus képzése, amihez nem kell semmilyen drága cucc. Ráadásul a jó szakmájú emberkék még talán sokkal jobban mennek ki külföldre dolgozni, mint a diplomások.



Tehát az a gond, hogy amit a fidesz csinál, az egyszerűen átgondolatlan és romboló és kontraproduktív.

Lehetne tandíjat értelmesen bevezetni, de ez nagyon nem az. Ez csak és kizárólag arról szól, hogy minél több pénzt lehessen kivonni a felsőoktatásból, és ennek a költségét minél jobban rátolni a diákokra, a felsőoktatás rovására.


Én a Gyurcsány-féle tandíj javaslatot támogattam, mert az egy végiggondolt, értelmes dolog volt, ami nem arról szólt csak, hogy minél több pénzt vegyenek ki az egyetemektől.

Ott egyrészt alapból nem voltak ilyen módon elszállt költségek, mint ahogy most, és ott megvolt az átjárás, hogy első félévben senki nem fizet (hogy legyen egy teljesítmény, ami alapján aztán lehet rangsorolni), aztán meg minden félévben a teljesítményed alapján kerülsz államiba vagy fizetősbe, aki nem teljesített, az akkor következő félévben fizet, aki meg belehúzott és odatette magát, és ennek meg is lett a látszatja, az meg bekerülhet államiba. Emellett nem vágták volna meg az egyetemeket milliárdokkal, és főleg nem ilyen einstandolós módszerrel, ami teljesen tervezhetetlen.


A Gyurcsány-féle javaslatnak lett volna motivációs ereje, és a plusz bevétel maradt volna az egyetemeknél, amiből fejleszthettek volna, emelhették volna a színvonalat - egy olyan irány, amiből idővel lépésenként elindulhattunk volna akár abba az irányba is (ha abba akarunk), hogy az állam fokozatosan kivonul, és helyére külsős projektpénzek jönnek.

2013. márc. 10. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!