Szerintetek miért nincs Magyarországon demokrácia?
A demokrácia - mostani értelmezése, gyakorlata szerint, és nem csak nálunk - a többség diktatúrája. A demokratikus eljárásrend azt mondja, hogy a többség akarata kell, hogy érvényesüljön (választás, törvénykezés és sok más alapeljárás). Mondjuk Szlovákiában demokrácia van, ha ezeket az ismérveket tartjuk elsődlegesnek. Ekkor nemcsak törvényes, de demokratikus is a nyelvtörvény, az állampolgársági törvény. Sőt, az is, ha kimondják, nincs is ott magyarság, és mindenki köteles szlovákul beszélni. Valahogy mégse érezzük ezt rendjén valónak!
Miért??? Mert a magyarokra vonatkozik. Ha igen, akkor nagyon nagy a baj. Azért nem helyénvaló, mert ez a legkeményebb diktatúra. A többségé. Mi a a különbség, ha ezt egy véreskezű diktátor és kis csapata teszi? Az, hogy nem gyilkolnak? Kádár sem gyilkolt 1963 után. Mégis diktatúrának tekintik azok, akik a Fidesz tevékenységét demokratikusnak. Kádár mögött sokkal többen álltak darabra, mint Orbán mögött. Lehet, hogy mégsem ez a demokrácia definíciója?
Nem bizony! A demokráciában úgy irányít a többség (mert ő irányít, ezt épeszű ember nem vonhatja kétségbe), hogy mindenkinek, megismétlem, mindenkinek jobb legyen, mint kicsit korábban. Nem egymáshoz viszonyítva, mert az ember nem egyforma (ez volt a kommunizmus legnagyobb tévedése). Hanem mindenkinek a korábbi állapotához viszonyítva. Ezen kívül még az is kell, hogy a jobban és rosszabbul menők között a rés csökkenjen.
Ezek a célok. Egyik se teljesül, sokaknak megy rosszabbul (de nem mindenkinek!!) és a rés erősen nő.
De nemcsak célok vannak, hanem azok megvalósítási eszközei. Értelmes emberek tudják, hogy természete, ha a hatalmon lévő ember keze kicsit maga felé hajló. Csak arra kell vigyázni, ez ne nagyon legyen így. Erre találták ki az úgynevezett hatalommegosztást, független hatalmi ágakat. A törvényeket a kormány készíti, a parlament szavazza meg. A törvényben bármi lehet. Ezt a hatalmon lévő többség (párt) határozza meg.
De hogy ez ne lehessen bármi, létrehozzák a független Alkotmánybíróságot, ügyészséget, bíróságot, jegybankot ás még sok mást. Neki más az érdekük, tehát szólnak, sőt nem engedik, hogy bármilyen törvény legyen. De azért a mechanizmus mégis az, hogy a működtetés a hatalomé, tehát kicsit mégis beleszól. Ezt autonómiának hívják, ami párbeszédet kényszerít ki, minél fontosabb a dolog, annál szélesebbet.
A dolgokról való vélekedés attól függ, kinek mennyi ismerete van róla. Az ismeret jó részét a média szolgáltatja. Ha keveset beszél a kellemetlenségekről, ha kevés a kritikai észrevétel, ha a hírek zöme a hatalom működését kevéssé érintő dolgokról szól (bulvársajtó, bűnügyek, celebek, felfújt lényegtelenségek), akkor a tömegeket úgy lehet izgalomban tartani, hogy nem figyelnek a politika érdemi intézkedéseire.
Tehát a törvényesen (de manipulatívan) választott, a demokrácia torz szerepe szerint működő Fidesz diktatúrája a független intézmények függővé tételével, az autonómia jelentős csökkentésével, a sajtó bulvárrá degradálásával és kényszerítésével, a kisebbség kikerülésével, sőt néha nyílt, néha bujtatott korlátozásával valósítja meg a többség diktatúráját. Annak is több fokozata van. A korlátozás már megvalósult, az irányítás már kiküszöbölte mások beleszólási lehetőségét. Itt az ideje a demokrácia másik ismérve érvényesülésének, a választás megnyerésének. Ennek feltétele a tömegek szavazása, tehát a tömeget meg kell nyerni. Akinek elég egy darab kenyér, azzal. Akinek rezsicsökkentés kell, azzal. Akinek korbács (erős rendőrség, három csapás és hasonlók) azzal. Akinek biztonság kell pofozógépek felállításával. Ennek bizonyításához rendelkezésre áll az autonómiától megfosztott, gerinces embereitől kiherélt média, akinek feladata mindezt elhitetni. Teszi is a dolgát.
Persze minden dolog kivitelezéséhez pénz kell. Abszurd dolgokéhoz több. Ezeket finanszírozza meg az előbb felsorolt közönség, az alamizsnát kapók, a rezsicsökkentésnek örvendők, a biztonságot hívő, és mások. A koppanás csak később következik.
Nem könnyű röviden rámutatni a sok kifinomult technikára. És természetes, ha neveltetéstől, állapottól függően ki ki mást érez rossznak, elfogadhatatlannak, méltatlannak. De talán abban egyet kellene értenünk mindannyiunknak, mik a fontos és pontos célok, milyen elvek érvényesüljenek, mik legyenek a mindenkinek elfogadható eszközök és kivitelezési módok hozzá. Amíg erre nem vagyunk képesek, addig folyamatosan a diktatúra valamilyen formája érvényesül. Kivitelezőjét hol Fidesznek, hol másnak fogják hívni.
Azért nincs demokrácia, mert nem az MSZP vagy utódpártjai, szövetségesei kormányoznak, azaz nem a demokratikus erők.
Igazán demokratikus választás csak akkor lenne lehetséges, ha a nem demokratikus erők el sem indulhatnának a választáson. Akkor semmi nem fenyegetné a demokratikus kormányzást. De a legszerencsésebb lenne kijelölni egyetlen demokratikus pártot, és csak arra lehetne szavazni, akkor garantált lenne, hogy véltelenül se kerüljön kormányra olyan párt, ami nem demokratikus.
Így szerzett komoly érdemeket és tapasztalatot az 1949 és 1989 közötti időszakban a demokrácia gyakorlásából az MSZP illetve jogelődje. Nyilvánvaló, hogy ilyen komoly demokratikus tapasztalatokkal rendelkező párt mindent meg kíván tenni a demokrácia védelmében. Így a demokráciát fenyegető diktátorokat, és pártokat is legszívesebben a korábbi demokratikus gyakorlatnak megfelelően betiltanák.
Utolsó előtti hozzászóló válaszát nagyon köszönöm, világos és érvekre alapozott válasz.
Én értem ám a cinizmust és nagyon remélem, hogy a kedves utolsó hozzászóló is annak szánta :P
A demokrácia alappilléreit a kormányzat több pontos megsértette.
1. Alkotmánymódosítás. Nem azzal van baj, hogy éltek ezzel a jogukkal, hanem azzal, hogy visszaéltek vele: a hatpárti alkotmány egypárti szájízük szerint átszabták, saját nézeteiket a társadalom egészére erőltették. Ilyen például a családok, a vallások vagy épp a melegházasságok kérdése.
2. Médiatörvény. A Fideszes médiahatóság korlátlan hatalommal rendelkezik, és nemcsak az öncenzúra megjelenése okoz gondot, de a központilag gyártott MTI hírek is. A köztévében számos visszaélés történt, meghamisított Cohn-Bendit riport, kiretusált Lomniczi, Schmitt Pálnak alákérdező riporter, stb. A kormány saját érdekeit túlságosan képes érvényesíteni a médián keresztül, ezért Freedom House nemzetköszi szervezet felmérése szerint Magyarország a "részben szabad sajtó" kategóriára rontott minket.
3. Független szervezetek. A kormány hatalomra jutásakor a kormány működését ellenőrizni hivatott független szervezeteket felszámolta, korlátozta. Fideszes lett az ÁSZ-elnök, a legfőbb ügyész, a Költségvetési Tanácsot lefejezték azért, mert Matolcsy költségvetését kritikával merték illetni, az Alkotmánybíróság jogköreit korlátozták, és Fidesz-hű bírákat ültettek be, az MNB-be Fideszeseket ültettek, és ezeket mind 8-9 évre betonozták be a Médiatanács tagjaival együtt. A bírákat kényszernyugdíjazzák, hogy saját emberiket ültethessék a helyükbe.
4. Választási törvény. Bár a választási regisztrációt az Alkotmánybíróság elkaszálta, a szomorú helyzeten az nem változtat, hogy úgy szabták meg a választókerületek határait, hogy legyen egy-egy olyan kerület, ahol a baloldal fölényesen győz, a többiben pedig a Fidesz győzzön kevéssel, hogy maximalizálják a parlamenti mandátumaikat. Sőt, immár a nyertes párt is kap töredékszavazatokat, szóval ahhoz, hogy kétharmada legyen a Fidesznek jövőre messze nem kell annyi szavazatot szereznie, mint 2010-ben. Sőt, egy baloldali párt vagy pártszövetség csak akkor képes választást nyerni, ha legalább félmillió szavazattal többet szerez, mint a Fidesz, ami nem épp igazságos...
5. Orbán Viktor. Nincs arról szó, hogy diktátor lenne, de tény, hogy diktátumokkal politizál, és mindent egy kézben akar tartani. Minden csak rajta keresztül folyhat át, és még Hoffmann Rózsának is tollbamondja, hogy mit kell beleírni a törvényekbe. És mivel Orbán pont olyan hülye, mint amilyen jó politikus, mire átfolynak rajta a dolgok, már csak szar jön ki belőle...
Sólyom legújabb beszédét figyelembe véve éppen ezért: [link]
Súlyos válaszok ezek, pont erre a kérdésre! - a Fidesz volt köztársasági elnökétől, nem mehet el senki mellette szótlanul!
1/2706292
Itt lett volna a lehetőség a 2/3-dal, hogy az ellenzék örökös, autokatikus gátló szerepe nélkül valódi változásokat vigyen véghez egy kormány. Kétlem, hogy újra lesz ilyen, a toporgás évtizedei jönnek. Ezt szúrta el a Fidesz. Szerintem nem is az a baj, amit csináltak, hanem amit elszalasztottak. Impotens banda, soha többé...
Sok hozzászólóval egyeértek és nem! Ma Magyarországon halovány jel sincs a demokráciára. Hogy miért? Mert kezdjük ott, hogy a három hatalmi ág nincs teljesen elválasztva egymástól ( kezdve ott, hogy a köztársasági elnököt az országgyűlés nevezi ki, aki jelenleg a Fidesz, az alkotmánybírókról nem is beszélve) továbbá olyan pozíciók, melyeknek független vezetőséget kíván (MNB, PSzÁF és társai) a Fidesz nevezi ki. És ez csak hab a tortán. A központosított oktatás, a bírósági jogok csökkentése és a média megnyírbálása, támadása újab bizonyíték a demokrácia bomlasztására.
Nézzétek meg az Állatfarm című filmet, ahol mindezt láthatod, állatok szemével. A hangadó disznó (Viktor '89-es beszéde) elűzi az elnyomó rendszert ( oroszok ki) majd szép lassan beköltözik a házba ( Várba) és olyan lesz, mint az ember, sőt megtanul beszélni is az emberek nyelvén. Persze meghal, és véget ér az egyeduralma, de ez volt akkor is, mikor elűztük IV. Károlyt, Horthy Miklóst megbuktatták, a szalámi taktika alatt is és "89 után is ez megy végbe.
Szerintetek miért van jobb helyzetben több olyan állam, ahol bár egy család az államfő ( királyság rendszere) mégis sokkal demokratikusabba berendezkedés náluk, mint a Magyar államban, ahol köztársaság van papiron?
Miért érezte kevésbé egy monarchikus szellemiségű állam a válságot, mint Európa legtöbb köztársasága?
Mert van kire felnézni, akiktől erő és remény sugárzik!
Ma Magyarországon van ilyen és ha igen, ki az?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!