Ma Magyarországon demokrácia van?
Magyarországon igazából sose volt nyugati értelemben vett demokrácia.
De egyébként az emberelnek nem is volt igényük rá.
http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__38279..
+
Modern értelemben vett demokrácia van, nem a klasszikus görög. Ma már kicsit másra használjuk a szót, de a lényeg, hogy elvben megelőzi a diktatúrák kialakulását.
Magyarországon ma még demokrácia van, de nagyon rossz irányt kezd venni. Néhány feltétele megszűnőben van.
Ha most simán annyit írnék, hogy "Igen.", kapnék erre egy jó 10-20%-ot. Úgyhogy azt írom:
"Igen. A demokrácia egy államszervezési irányelv, amihez az állam az egyes területeken többé vagy kevésbé tarthatja magát. A mi államunk a demokrácia egy kiforratlan és ezért silány megvalósítása, amely igyekszik betartani a nyugati, gyakorlott demokráciák technikáját, viszont szellemiségét a Kádár-korszakból örökölte. Ettől persze szépen lassan javulhat, de az nem holnap lesz, és nem is 20 év múlva."
Az ókori Athénban sem vehettek részt a népgyűlésen a metoikoszok, betelepülők, rabszolgák és a nők sem. Tehát az sem volt korrekt demokrácia - népuralom.
Mo-on még ilyen szinten sincs demokrácia, mert a hatalom a nyolcvanas évek lopóiból, és a kilencvenes évek osztozkodóiból verbuválódott, uralkodó osztály kezében van. A nép ki van zárva a hatalom gyakorlásból. Van helyette nekünk egy választásnak nevezett cirkusz, ahol aztán megválaszthatjuk azokat, akik a következő négy évben lealáznak minket, és maradéktalanul kiszolgálják a tulajdonosi köröket. Oligarchák és multik. Zsírosparasztok, járadékos burzsoázia - gépeld csak be a Gugliba ezt a két szót: osztalékot fizet!
A rendszerváltás kivette a magyar alkotmányból az emberi méltóságot - lakhatás, ingyenes EÜ, munkához való jog - garantáló, és az egyenlősítő rendelkezéseket is. Helyette a tulajdonlást, a birtoklást garantáló rendelkezések kerültek. A rendet fenntartók kasztosodtak ("kormányhivatalnokok", fegyveresek, idomárok, hóhérok-csonkítók). A 80-as évek hivatalnokait kiemelték a munka törvénykönyvének súlya alól és kormánytisztviselővé léptették elő. Ők valamennyien kiváltságokat, előjogokat - életpálya modell - kapnak. A munka tv-könyvéből pedig kivették a munkásokat védő rendelkezéseket. Pl. az éjszakai pótlék, a szocializmus alatt 67% volt - munkásszálló meg szinte ingyen. A feketemunkát, csicskáztatás, napszámoztatást pedig kifejezetten bátorítjaák (nem kell majd nyugdíjat fizetni). Az ún. fővállalkozók állami pénzekből dőzsölnek. (Demján Las Vegasban pókerezik: Youtube-on megnézheted.) Az az ember ma építőipari "top menedzser", miközben egy vakolathézagot sem tud kikenni, nem hogy egy boltív terhelését kiszámolni.
A termelő munkát pedig "kiszervezik" a feketemunkásokat csicskáztató "alvállalkozóknak". Ilyesmi elképzelhetetlen volt a nyolcvanas években, vagy a Rákosi "diktatúrában".
Chomsky - már 1991-ben - banánköztársaságokat vízionált a térségünkbe. Amiben 1989-től élünk, az egy brutális, elnyomó, fasisztoid diktatúra. A rendszer mégis stabil. A teljes értelmiség árulása, mohósága és silánysága, a masszív antikommunista propaganda, a fokozódó fehérterror és a plebejus rétegek sikeres egymásra uszítása miatt.
Szerintem ami itt folyik, az nem demokrácia, még a modern értelemben sem.
Vegyük csak tandíj kérdését például. Az mszp be akarta vezetni, a fidesz pedig egy népszavazással lenyomta. Erre most ő vezeti be, ellenzéke nincs. Vagy úgy kormányoz, hogy ő kormányoz, vagy ellenzékként diktálja azt, amit csak akar.
Az ellenőrzőszervekbe beülteti 8-10 évre újra a saját embereit, nem különül el a 3 hatalmi ág, csak papíron.
Szerintem ezért nem hozott egyetlen döntést sem annak idején az mszp, csak lopott, amennyit hagytak neki.
"Szerintem ami itt folyik, az nem demokrácia, még a modern értelemben sem."
Na igen, sajnos nincs egyértelmű demokrácia. A demokrácia egy szépen megfogalmazott alapelv, a valóság pedig többé-kevésbé illeszkedik rá. Mondhatnánk, hogy Kínában is demokrácia van, hiszen van választás, csak éppen érdekes módon mindig a kommunista párt győz. :DD (Merthogy nincs ellenzék.)
Szóval a demokrácia elég megfoghatatlan dolog, ezért mondhatjuk, hogy nálunk még az van. A kérdés nem is az, hogy demokrácia van-e, hanem hogy milyen messzire kerültünk a demokrácia alapcéljától, és hogy közeledünk vagy távolodunk-e tőle. Szerintem még nem vagyunk túl messze, de határozottan távolodunk tőle.
Már Athénban sem volt olyan nagy demokrácia, ahogy ma gondoljuk. Az ókori Athén fénykorában kb. 300 ezer ember élt, ebből 30 ezernek van joga szavazni, de ebből is csak nagyjából 6000 fő fért el az ekklésián. De egyes források szerint el se mentek annyian, mivel akkor nem tudtak dolgozni, és annyival kevesebbet kerestek.
Szerintem ha ma ilyen cenzúrát vezetnének be, akkor a fél ország a Dunát telesírná...
Magyarországon ma modern értelemben demokrácia van, most is a nép dönt. Mi megbízunk képviselőket, hogy a mi érdekeinket képviseljék. Attól, hogy most 2/3-os kormánypárti többség van az nem jelent ilyen szempontból semmit. 4/5 is lehetne, sőt akár 100% is. Még akkor se lenne diktatúra, mert mi szavaztuk be őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!