Miért olyan elviselhetetlen a hallgatói szerződés, hogy 7-10 évet Magyarországon kell dolgozni 20 év alatt?
Innentől válik komolytalanná az érvelésed. Mert te is tudod, hogy nagyságrendi különbség van egy szakmunkás és egy diplomás képzése között.
Plusz a dolgos kezet könnyebb pótolni, mint az intelligenciát.
"Nem tűnik korrektnek az a szerződés, ahol az egyik félnek vannak csak kötelezettségei. "
Az állam azt vállalja a szerződésben, hogy neked nem kell fizetned az oktatásért, azt ő állja. Egy olyan szolgáltatást veszel igénybe, amit nem igényel mindenki. Tehát te azzal fizetsz a szolgáltatásért, hogy itthon dolgozol. Ha jól tudom 5 évet 20 év alatt (fizetési minimum nélkül). Amelyik diplomás ezt az 5 évet akár a jelenlegi körülmények között sem tudja hozni, az tényleg ne akarjon diplomát, annak fölösleges.
Nem életszerű az egész, bármennyire is "korrekt".
Végzel legjobb esetben is 24 évesen.
5 év képzés az 10 év munka itthon.
Mire külföldre mehetnél, addigra 34 éves vagy, akkorra már családod van, és nem cipelheted ki őket.
Ha kimész, akkor nem jössz haza dolgozni, pláne, ha ott alapítottál családot.
Úgyhogy fizetni kell, szerintem.
Most komolyan....
Települj haza Svédországból 10 évre?
Hát, persze, hogy nem fogsz!
Úgyhogy kifizeted.
Vagy itthon maradsz.
Szerintem a kivándorlók legalább fele hazajön.
A pénz csak egy dolog (amit megspórol kint, azt haza lehet hozni).
Sokakat ide köt a család, szerelem, barátok, a kultúra stb.
12-23 12:15
"Lehet kevesebb, de az is ugyanúgy pénz... de ha ezen a logikán maradunk akkor az olcsóbb egyetemei képzéseket (mert hogy ilyenek is léteznek) szintén meghagyhatnák teljesen szabadnak, mert az olcsó... szóval nehezen követhető a logikát,"
- Nem nehezen követhető, csak szándékosan keresed a kákán a csomót. 18 éves korig kötelező résztvenni az oktatásban, és ebbe beletartoznak az általános iskolások, de a szakközépiskolások és az érettségizők is. Mivel ez kötelező, így nem lehet hozzájuk még más feltételeket szabni is, elég egyoldalú lenne. A felsőoktatás már minőségében és költségében is teljesen más kategória.
Most komolyan: azt várod, hogy nem elég, hogy el akarsz menni, de még az állam is fizesse ki neked? Ezt tartod megfelelő iránynak? Az áldozat adja az őt kirabló személy kezébe a kést? És legyen az megsértve, ha esetleg nem teszi?
"de egyébként, ha nem tolakodó a kérdésem kíváncsi lennék, hogy mivel foglalkozol? (természetesen nem kötelező válaszolni"
- Reményeim szerint februárban nyerek felvételt a Honvédség állományába.
12-23 18:35
"Mire külföldre mehetnél, addigra 34 éves vagy, akkorra már családod van, és nem cipelheted ki őket."
- Na puff. És? Ilyen elképzelhetetlen, hogy itt Magyarországon éld le az életedet? Vagy ez a lehetőség fel sem merül?
Nehogy már olyan katasztrófa legyen, ha nem költözhetsz akárhova máshova, minthogy a hazádban kényszerülj lakni.
Ha ennyire türhetetlen itt neked, akkor fizesd ki te. Vagy a pénzt azért elfogadod...?
16 év jelenleg a tankötelezettség.
Könnyebb pótolni egy jó!!! asztalost, mint az intelligenciát? Miért egy asztalos nem intelligens? Sőt, a jó asztalosnak és szakmunkásnak biztos, hogy legalább 100-as az IQ-ja. Azt meg megnézném, hányan tudnak olyan kétkezi munkát végezni, amit külföldön is el lehet adni.
És amíg az állam nem garantálja, hogy nem 80 ezer / hóért kell itthon dolgoznom + DH-t visszafizetnem, addig maradok. Különben meg választhaét: elmennek a diákok külföldre vagy szó szerint éhenhalnak / nem szülnek gyereket stb. Azzal jobban jár az állam?
Amúgy max. 250 000 forintot lehet felvenni, ha költségesen vagy és nehogy azt gondoljátok, hogy egy államilag támogatott képzésen nem kell felvenni a Diák Hitelt. Az ösztöndíj kevés. (Ja, hogy nem kellett volna egyetemre menni? Érettségivel jobban megél az ember, valóban.)
"Ez inkább erkölcsi kérdés, mely szerint a kivándorlók is felelősséggel tartoznak az itthon maradottak iránt, a következő magyar generációkért."
Na ez az: nem is az előző generációnak, hanem mindig a következőnek tartozunk igazán felelősséggel. A szüleink szülei kifizették nekik a tandíjat és a szüleink a mi tandíjunkat fizetik adó formájában. (A szüleim nyugdíjával meg senki ne jöjjön, azt mindenki magának keresi meg, amit befizet az államnak, legyen az magyar vagy osztrák állam.)
Orbán Viktor, Gyurcsány Ferenc, bárki, kinek a pénzén tanult? A szüleik pénzén. Ők tanulhattak ingyen (még olyan megkötés sem volt, hogy csak x félév lehet államilag támogatott), akkor mi milyen alapon nem?
Ha elmegyek külföldre, ott alapítok családot, akkor a gyerekeim ottani állampolgárok lesznek és én nekik ott tartozom felelősséggel.
Aki itthon marad, az az itthoni következő generációért lesz felelős.
Olyan meg tényleg kevesebb ember van, aki kinn is marad, végleg. De aki kinn is marad, nem is csak a jó keresetek miatt marad kinn, hanem szimplán azért mert élhetőbbek a körülmények.
Egy olyan országban élek most, ahol parlamenti őrségre futja, a kormány által preferált dolgokra futja, de az oktatástól és a kultúrától rengeteg pénzt vonnak el.
Az egyetemen SZÉNSZÜNET van, mert nincs pénze, mert nem rég vettek el tőle nem is keveset, mert kell a pénz az ország fenntartására. Aztán hopp, hirtelen lett egy igen nagy költségű parlamenti őrség!
Az nem zavar senkit, hogy erre költik az adóitokat, miközben a gyógyszereim ára csak két év alatt 1000 forinttal több lett!?
Azért maradjak itthon, hogy szinte semmi pénzből adózzak és az adómat ne arra költsék, ami az ország javulását szolgálja? Egy foci stadion, egy parlamenti őrség stb. az ország javulását szolgálja?
Ne felejtsük el, hogy jelen helyzetben a demokrácia van veszélyben. A kormány nem él, hanem VISSZAél a kétharmadával. Egy olyan országban élünk, ahol gimiseket kihallgatnak és jelentést tesznek a kormány hivatalnak.
Holnap jön a fekete autó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!