Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért olyan elviselhetetlen a...

Miért olyan elviselhetetlen a hallgatói szerződés, hogy 7-10 évet Magyarországon kell dolgozni 20 év alatt?

Figyelt kérdés
A diplomások legalább 90%-a szerintem úgy is teljesítené ezt a feltételt, az a kisebbség, aki pedig a diploma után végleg a külföldi munkavállalást választja, könnyedén kb. 6 hónap alatt megkeres annyi pénzt, amiből vissza tudja fizetni a tandíjat a magyar államnak.
2012. dec. 22. 12:44
1 2 3 4 5 6 7
 11/62 anonim ***** válasza:
61%

van itt zavar azért...


a többség akik diploma után kimennek nem azért mennek ki mert itt nem kapnak munkát. Meg se próbálnak itt keresni, egyből külföldre mennek.


Én 2006ban diplomáztam, 1 évet dolgoztam itthon majd a munkahelyem megszűnt. Utána 4 évig dolgoztam külföldön, fél éve hazajöttem és megint lett egyből munkám...

Egy orvosnak, ügyvédnek még könnyebb lenne elhelyezkedni, de nem is akarnak itthon dolgozni.

2012. dec. 22. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/62 anonim ***** válasza:
97%
A hallgatói szerződés problémája nagyon egyszerű, hasonló a különböző megfázás elleni porokhoz: csak tüneti kezelés, attól még a betegség megmarad és ha elmúlik a gyógyszer hatása újra visszatér, méghozzá sokkal erősebb kiadásban. Sokan azt felejtik el, hogy az országnak nem az a problémája, hogy elmennek a fiatalok. Nem is az, hogy "jajj az én adómból tanult a büdös kölke, maradjon is itt". Az országnak az a problémája, hogy a megélhetés borzasztó nehéz, és egy fikarcnyi jel sincs arra, hogy ez bármennyire is javulna. Mert higgyük el, nagyon kevesen költöznek külföldre jókedvükből. Nem olyan könnyű ugyanis idegen országban, idegen kultúrában, idegen anyanyelvűként érvényesülni, új életet kezdeni. Én már csak tudom, én magam is külföldön élek két éve, és a kezdet egyáltalán nem volt könnyű, ha csak a jobb fizetés vezérelt volna, akkor két-három hónap után hazajöttem volna. A kivándorlás csak egy tünet, és csak a tünetet kezelni nem túl okos dolog. Mert oké, itt lehet tartani 10 évre a fiatalt, de minek? Azért, hogy 10 évig gürizzen azért, hogy aztán épphogy megéljen? Aztán ha letelik a 10 év fogja a cókmókját és ugyanúgy lelép. Ráadásul így a kormányzat sincs arra ösztönözve, hogy emelje a színvonalat, hiszen úgyis röghöz van kötve a lakosság. Ennél már csak az lenne egyszerűbb, ha lezárnák a határokat. Ugye mindannyian tudjuk melyik rendszer volt az, amelyik erőszakkal tartotta vissza a lakosságot az emigrálástól? Mindig az a rendszer, amelyik kénytelen beismerni, hogy képtelen jobb körülményeket teremteni.
2012. dec. 22. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/62 anonim ***** válasza:
95%
Ha lenne hol elhelyezkedni,nem lenne elviselhetetlen.
2012. dec. 22. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/62 bumbi02 ***** válasza:
60%

Miért elviselhetetlen? Mert EU-s alapjogba ütközik. Szabad munkaerő áramlás. A hangsúly a SZABAD szón van. Tehát, minden féle megkötés nélkül, elmehetek dolgozni Ausztriába, vagy Németországba ha úgy tetszik, nem kell semmit se fizetnem (mármint azért, hogy kimehessek), vagy nincs időkorlátom.


Másrészt pedig, nem szerződéssel kéne Magyarországon tartani a hallgatókat, frissen végzetteket, hanem normális körülményekkel. Ha otthon megfizetnék az én szakmámat, én se lennék Ausztriába. (más dolog, hogy én ki is fizettem a szakmám tandíját, szóval nyugodjatok meg, nem a ti adópénzetekből tanultam) Nem is azt mondom, hogy annyi legyen a fizetés mint itt, csak megközelítőleg. Mondjuk ha már a 70-80%-át kereshetném otthon, akkor nem dolgoznék 600 kilométerre a családomtól, barátnőmtől. De amíg otthon az itteni fizetés 25%-át se keresem, addig teljesen egyértelmű hol vagyok.

2012. dec. 22. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/62 anonim ***** válasza:
79%

Két része van a problémának:

Az egyik az, hogy lehetséges, hogy az illető találna munkát Magyarországon, csak az nem jövedelmezne úgy, ahogyan szeretné, és ő pedig úgy gondolja, hogy ha már 3-5 évet rááldozott az egyetemre, akkor szeretne magának később olyan fizetést, amiből pár év alatt telik saját lakásra, autóra, később esetleg házra. Jelenleg ha valaki pl.: tanárnak, óvónőnek tanul, de még folytathatnám, annak a diploma kézhez kapását követően hosszú évekig semmi esélye önerőből megvenni egy lakást vagy egy autót. Tudom, külföldön is az emberek nagy része bérlakásban él, ezzel se lenne gond, csak éppen egy lakás kibérlése+rezsije itthon gyakorlatilag a fizetés 80-90%-át simán elviheti.


Másik dolog pedig, hogy a hallgatói szerződés nem csak a külföldi/magyarországi munkavállalásról szól, hanem például le van benne írva az is, hogy ha az illető nem végzi el valami miatt az adott szakot, akkor is vissza kell fizetnie a képzés költségét. Ez előfordulhat akár úgy is, hogy az illető számára 1-2 félév után derül ki, hogy nincs tehetsége az adott dologhoz, amit tanulni kezdett, akár úgy is, hogy megváltoznak az életkörülményei (hirtelen haláleset a családban, betegség stb.) és emiatt kénytelen idő előtt munkába állni. Szerintem ez is egy nagyon súlyos probléma.

Egyszerűen a mai Magyarországi életkörülmények nem teszik ezt megengedhetővé nagyon sok család részére.

2012. dec. 22. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/62 A kérdező kommentje:

Itt sokan azzal érvelnek, hogy nyugaton sokkal magasabbak a fizetések, könnyebb a megélhetés.

Ezzel én is tisztában vagyok és megértem, hogy inkább külföldön dolgoznak sokan, a hallgatói szerződés ezt nem tiltja, csak ebben az esetben elvárható, hogy az illető fizesse vissza a tandíjat.


A másik, ami felmerült, hogy ha valaki elkezd valamit tanulni, de egy év alatt rájön, hogy az neki mégsem tetszik, akkor vissza kell fizetnie a képzés árát. Ez nem tudom, hogy így van-e, de ezt én is ellenzem. A korábbi rendszer (12 félév állami finanszírozás, 2 félév csúszás volt megengedve) ebből a szempontból jó volt, lehetséges volt a váltás. És a kormány azzal érvel, hogy meg kell szüntetni, hogy valaki például egy 5 éves képzést 10 év alatt végezzen el. A korábbi rendszerben, már évek óta sem volt ez megengedve, aki két félévnél többet csúszott, azt átrakták költségtérítésesre. Ez a rendszer is jól működött. Igazságtalannak érzem, azt a tervezetet, hogy aki nem tudja a mintatanterv szerinti idő alatt elvégezni a képzést az fizesse vissza a képzés árának felét, és aki nem tudja maximum 1-2 év csúszással elvégezni azt kirúgják. Ebből a szempontból is jó volt, az előző rendszer, hogy az illetőt egy év után átrakták költségtérítésesre, de befejezhette a tanulmányait.

2012. dec. 22. 19:38
 17/62 anonim ***** válasza:
93%

Kérdező, az én felvetésemet miért hagytad figyelmen kívül, amit a diákhitelről írtam?


A másik: nem mindenhol jön ki a két félév csúszás. Pl: BME építőmérnöki kar: 8 félév BSc, 3 félév MSc, ez összesen 11 félév, vagyis 1 félév csúszás engedélyezett.

2012. dec. 22. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/62 A kérdező kommentje:
A diákhitel kedvező kamatozású, és külföldi munkavállalás esetén, 3-4 szeres fizetésekből 2 év alatt visszafizethető.
2012. dec. 22. 19:53
 19/62 anonim ***** válasza:
50%
2 év alatt? meséld csak el, ezt hogyan számoltad ki? Milyen képzésre vonatkozóan? Mert egy mérnökképzés egy félévre 300 eFt, míg egy orvosi képzés millió körül van. 10 félévvel számolva az 10 milka, kétlem, hogy ez 2 év alatt bármelyik országban is visszafizethető lenne.
2012. dec. 22. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/62 Pro Patria ***** válasza:
67%

"Vagy aki előre tudja már, hogy soha nem akar itthon dolgozni, az nem írja alá a hallgatói szerződést, hanem költségtérítéses képzésre jelentkezik." 

-> Az oké, de miből?

-> Saját tőke vagy diákhitel.

-> És akkor rögtön adóssággal kezdjem az életemet, holott még lakásom sincs?"

- Akkor az a megoldás, hogy mástól felveszed a pénzt majd itthagysz mindenkit? Elhiszem, hogy neked ez így jó, de rajtad kívül senki nem tartja igazságosnak.

Plusz a diákhitel kamata 2%, amit most terveznek levinni 1%-ra. Azaz ha mondjuk a képzésed költsége 300.000 forint, akkor összesen 303.000 forintot kell visszafizetned, mibdössze háromezer forint. Ez nem tartozás.


bumbi02

"Miért elviselhetetlen? Mert EU-s alapjogba ütközik. Szabad munkaerő áramlás. A hangsúly a SZABAD szón van."

- A baj csak az, hogy a szabadsághoz kötelezettség és felelősség us társul. A jogával mindenki tisztában van, csak azt felejtik el, hogy nem csak járandóságok vannak.

Amúgy meg mindenki szabadon mehet bárhova dolgozni, külföldre is, de maga fizesse meg. Ha már elvárja, hogy az állan kifizesse helyette, akkor az állam elvárhatja, hogy itt dolgozzon.

Vagy mi lesz a következő? Áthajtanak a piroslámpán? Lerámilják a polcról az élelmiszereket, mert senki ne korlátozza a szabadságukat, és különben is, nekik ez jár, mert éhesek...?

2012. dec. 22. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!