Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Valamit mégis kellene tenni a...

Valamit mégis kellene tenni a felsőoktatással, nem?

Figyelt kérdés

Nem értettem én se egyet azzal, hogy 10.000-re csökkentsék az állami helyeket, sok képzési területen pedig 0-ra. A döntés gyorsaságával se értettem egyet. Örülök annak, hogy úgy tűnik, eláll ettől a kormány.

Szóval félre ne értsetek, nem vagyok csőlátású fideszes.


Itt jön a DE!!!


Rengeteg szak van, amit ha elvégzel, biztos munkanélküliség.

Tudtommal a kommunikáció, informatikus-könyvtáros, turizmus-vendéglátás, szabad bölcsészet, andragógia, környezettan, műszaki menedzser, környezetmérnök, természetvédelmi mérnök szakok például mind biztos munkanélküliséggel kecsegtetnek és nagyon-nagyon túlképzésesek.

Fentiek zömére vonatkozik, hogy mindenből tanulsz egy kicsit, se semmit se tanulsz meg rendesen. Van köztük, amelyik hangzatos, és tényleg ígér valamit, aztán szó szerint a nagy semmit kapod, tehát kamuszak.

Van közöttük, amelyik képzés több, mint tíz intézményben működik országszerte.


Nem lehetne ezekkel meg az ehhez hasonlókkal tenni valamit?

Szerintem nem várható el egy 18-20 évestől, hogy tisztában legyen a helyzettel, és még véletlenül se menjen egy kamuszakra, amely hangzatos, szépnek hangzik, mindenki olvad, aztán nesze semmi...


Ti mit tennétek? Reménykedtek, hogy lesz valami?



Másik probléma, hogy nagyon gyenge a képzés színvonala bizonyos egyetemeken, karokon. Én meghúznék egy határt, és ha nem hajlandó adott kar elérni, figyelmeztetném, majd úgy, ahogy van, bezáratnám.


2012. dec. 18. 18:00
1 2 3 4
 31/33 A kérdező kommentje:

Igen, diplomásokat részesítenek előnyben sok olyan helyen, ahol 8 általánossal végezhető munka van.

De valószínűleg azért, mert sok a jelentkező és kell a szűrés.

Ez olyan, minthogy angol nyelvtudást követelnek olyan helyen, ahol nemhogy külföldivel, de még magyarral se kell kommunikálnod a munka jellegéből adódóan. Vagy hogy elküldik a 40 felettieket, hogy túl idősek...


Tehát itt megint nem hinném, hogy jó gondolkozás, hogy képezzünk csak túl sok diplomást, úgyis könnyebben el tudnak helyezkedni...

Akkor már lehessen elhelyezkedni fenti álláshelyeken diploma nélkül is.



Akkor is az életből kidobott 3-4-5 év, ha nem a szakmádban helyezkedsz el. Arról nem is beszélve, hogy lelki teher, mivel lehet, hogy hivatásod adott dolog és kb. csak ott tudod elképzelni magad.

2013. jan. 1. 16:47
 32/33 anonim ***** válasza:

"Ez olyan, minthogy angol nyelvtudást követelnek olyan helyen, ahol nemhogy külföldivel, de még magyarral se kell kommunikálnod a munka jellegéből adódóan."


Lehet, hogy szükség lehet angolra leírások, nemzetközi irodalom, informálódás, bármi miatt. Még ha nem is kell folyamatosan használni, csak benne van a pakliban, hogy szükség lehet az angolra (a mai világban pedig lépten-nyomon szükség van rá), akkor máris érthető a dolog.



"Akkor is az életből kidobott 3-4-5 év, ha nem a szakmádban helyezkedsz el"


ismét a fentebb belinkelt cuccra hivatkoznék, ahol a BTKsokkal kapcsolatban van olyan kérdés, hogy "Jelenlegi/utolsó fő tevékenysége szerinti munkája milyen mértékben kapcsolódik a az egyetemen megszerzett végzettséghez?". 1-től 5ös skálán lehetett értékelni, az 1 az egyáltalán nem, az 5 a teljes mértékben. A megkérdezett 188 BTK-t végzett emberből 66 azt válaszolta, hogy teljes mértékben, 14 értékelte 4 esre, 31 3asra, 21 2esre és 56 1esre. Tehát a megkérdezettek 59%a legalább 3asra értékelte ezt, innentől kezdve arról lehet max esetleg beszélni, hogy érdemes-e kevesebb embert képezni állami pénzből BTK-n, de arról nagyon nem, hogy akkor egyáltalán ne képezzünk.


Másik oldalról meg ne csak úgy gondolj egy egyetemi képzésre, mint amelyik az adott szakból képez szakembereket, hanem úgy is, hogy azok széleskörű kompetenciákat fejlesztenek egy olyan témakörön keresztül, ami érdekli az illetőt (hogy önállóan képes legyél megtanulni akár nagyobb mennyiségű dogokat, átlátni, rendszerbe foglalni ezeket, utánajárni dolgoknak, kommunikálni, stb.). A multik is pont ezért kérnek diplomát csomó állásra, amihez nem tartozik konkrét szakma. Nekik nem egy adott szakma kell, hanem olyan ember, akit pont ezek miatt mindenfélére tudnak alkalmazni.


Most erre fel lehet vetni, hogy mennyire alkalmas a mostani egyetemi képzésünk erre, és ebből ki is alakulhat egy értelmes vita, hogy hogy lehetne ezt jobbá tenni - csak most már megint ott tartunk, hogy nem arról kell vitatkozni, hogy van-e értelme szabadbölcsészeket állami pénzből képezni, még ha nem is mindegyik fog a saját szakmájában elhelyezkedni (megjegyzem, mérnökből se), hanem hogy a képzés színvonalát hogyan lehetne emelni, az igényeknek megfelelőbbnek tenni.

Magyarán a 'zárjunk be minden "felesleges" bölcsészszakot' hozzáállás egy hangzatos lózung, amibel lehet dobálózni, csak ez pont az érdemi kérdésekről tereli el a figyelmet.



"Akkor már lehessen elhelyezkedni fenti álláshelyeken diploma nélkül is. "


de ezt nem az állam vagy te határozod meg, hanem a nemzetközi multi, amelyik úgy véli, hogy az általa keresett szerteágazó képességeket nagyobb valószínűséggel és biztonsággal fogja diplomásoknál megtalálni, amelyiknek nemzetközileg az a HR politikája, hogy ezekre a posztokra diplomásokat vesznek fel, és amelyiknél külön szempont, mikor eldönti, hogy melyik országba telepedjen le, hogy milyen munkaerőt tud találni.

2013. jan. 1. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 A kérdező kommentje:
Mostmár lassan irigylem a bölcsészeket.
2013. jan. 1. 18:09
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!