Valamit mégis kellene tenni a felsőoktatással, nem?
Nem értettem én se egyet azzal, hogy 10.000-re csökkentsék az állami helyeket, sok képzési területen pedig 0-ra. A döntés gyorsaságával se értettem egyet. Örülök annak, hogy úgy tűnik, eláll ettől a kormány.
Szóval félre ne értsetek, nem vagyok csőlátású fideszes.
Itt jön a DE!!!
Rengeteg szak van, amit ha elvégzel, biztos munkanélküliség.
Tudtommal a kommunikáció, informatikus-könyvtáros, turizmus-vendéglátás, szabad bölcsészet, andragógia, környezettan, műszaki menedzser, környezetmérnök, természetvédelmi mérnök szakok például mind biztos munkanélküliséggel kecsegtetnek és nagyon-nagyon túlképzésesek.
Fentiek zömére vonatkozik, hogy mindenből tanulsz egy kicsit, se semmit se tanulsz meg rendesen. Van köztük, amelyik hangzatos, és tényleg ígér valamit, aztán szó szerint a nagy semmit kapod, tehát kamuszak.
Van közöttük, amelyik képzés több, mint tíz intézményben működik országszerte.
Nem lehetne ezekkel meg az ehhez hasonlókkal tenni valamit?
Szerintem nem várható el egy 18-20 évestől, hogy tisztában legyen a helyzettel, és még véletlenül se menjen egy kamuszakra, amely hangzatos, szépnek hangzik, mindenki olvad, aztán nesze semmi...
Ti mit tennétek? Reménykedtek, hogy lesz valami?
Másik probléma, hogy nagyon gyenge a képzés színvonala bizonyos egyetemeken, karokon. Én meghúznék egy határt, és ha nem hajlandó adott kar elérni, figyelmeztetném, majd úgy, ahogy van, bezáratnám.
Az a baj, hogy itt is 500 - as számról van szó. 500 az semmi, 3 metrókocsin vannak ennyien. Egyébként ha 500 villamosmérnököt képeznének, akkor azok lennének munkanélküliek. Ha ennyi embernek nincs munka, akkor értelmetlen az egész.
Az a helyzet, hogy ezek részben 2. szakok, vagy a bolognai rendszer 2. lépcsőjében vannak, illetve sok helyre nem konkrét tudást kérnének, mert az úgy is elavul, hanem képességeket és ismereteket. Szóval lehetne képezni a szakembereket és ettől várni a csodát, de ez már a szocializmusban sem jött be.
Magyarországon a felsőoktatással az a baj, ami az egész oktatási rendszerrel. Rugalmatlan, értelmetlen dolgokat megkövetel, másokat, amiket kellene egyáltalán nem, nem kompatibilis semmivel és így tovább. De nem is csoda, hiszen olyan vezetőink vannak, akik életükben egy rendes dolgozatot nem írtak meg, felvételi nélkül vették fel őket az egyetemre. Valamit képzelnek az egészről, de hiába, mert nem úgy van.
Most hiába erőltetnék a mérnökképzést, biztos nagyon szépen menne az emelt szintű matematika, viszont az a probléma vele, hogy nincs olyan ember, aki kifizetne legalább 10 € - s mérnök órabért valakinek, aki nagyon szépen tud papíron, ceruzával függvényeket számolni, de nem tud művezetni, mert még életében nem is látott olyat.
De ugyanez érvényes mindenre. Üzleti főiskoláról kikerültek átállítják a szabványos leveleket, mert nem tetszik nekik a betűtípus. Egységes arculatról még az életben nem hallottak. Még rengeteg ilyen példa van, olyan egyetemekről is, ahol nyomják az általánosan kötelező tárgyak özönét (idegen nyelv helyett).
Környezetmérnök miért munkanélküli? Azokra nagy szükség lenne, ha nem a gazdasággal lennének óriási problémák.
A képzés gyenge színvonala az igaz, de nem is képesek sokszor másra. Arra képesek lennének, hogy mondvacsinált okokkal mindenkit kirúgjanak, de ez kontraszelektív.
Egyébként én is ismerem a nagy államtitkár asszonyt és nem tűnt fel, hogy olyan nagyon gyakran betévedt volna a tanszékére. Jó, mások dolgoztak helyette, de ez azért nem egészen van így rendben.
De egyszerűen azt is látni kéne, hogy az egyetem nem csak arról szól, hogy bemagolod az anyagot, hanem arról is, hogy bekerülsz egy kulturális pezsgésbe ami nagyon sok dologhoz megváltoztatja a hozzáállásodat. Így válhatsz majd szélesebb látókörű értelmiséggé, így tanulsz meg gondolkodni. Ez pedig még akkor is megéri ha nem feltétlen a szakmádban helyezkedsz el.
Amúgy milyen szakokat gondolsz kamuszaknak?
A kérdés szövegében felsoroltam.
Háát, szerintem totál felesleges 3,5 évet környezetmérnöknek tanulni azért, hogy utána valami totál mást csinálj.
A bölcsész dolgoknál még el tudom képzelni, amit írsz. Az legalább ad valamit, amit tényleg elvihetsz az életbe.
ó bocsi lehet h egyszerre csak egy kérdésre kéne válaszolnom :D
de ugye azt t sem gondolod komolyan, hogy ha 3 év alatt mérnöknek tanulsz annak semmi hasznát nem veszed?
nyilván a teljesen mást nm úgy értem, hogy utána lapátolni megy ki hanem úgy, hogy valami másféle de akkor is mérnök munkát fog végezni.
talán nem ártana a tényekből, statisztikákból kiindulni, nem pedig a hangzatos lózungokból.
A diplomások között a munkanélküliség lényegesen alacsonyabb, mint a diploma nélküliek között. De vannak szakokra lebontott statisztikák is, ott az úgynevezett Diplomás Pályakövető Rendszer, aminek segítségével nem mindenféle hangzatos lózungokkal kell itt dobálóznunk, hanem vannak adataink, számaink.
Pl. kikerestem neked az ELTEset:
Akik diplomás munkanélküliséggel jönnek, azoknak ajánlom nézegetni, és picit okulni. Erről ennyit.
Az egy dolog, hogy kevés olyan munkahely van, ahova kifejezetten csak pl. valamilyen szabadbölcsészt vesznek fel. Viszont nagyon sok olyan munkahely van (jellemzően multiknál), ahova viszont csak diplomást, legyen az szabadbölcsész vagy szociológus vagy kom-médiás, mert a diploma egyfajta szűrőként működik ezeknél az állásokra jelentkezésnél.
Azzal persze jogosan lehet jönni, hogy a színvonalat lehetne emelni jó néhány intézmény jó néhány szakánál, ez teljesen jogos.
Tehát azon lehetne értelmesen vitatkozni, hogy mondjuk egy ZSKFes szabadbölcsész képzés állami támogatásának van-e értelme, megüti-e az az elvárható szintet, de az viszont egy baromság, hogy az összes szabadbölcsészet szakon akkor ne legyen állami támogatás. Ez hülyeség, már bocsi.
Ráadásul amit a fidesz csinál, az a pont azt csinálja, hogy még a piacképes szakokat és még a jó egyetmeken is egyszerűen ellehetetleníti, hiszen irdatlan forráselvonások azokat is ugyanúgy érintik.
Nincs pénz felsőoktatásra, mert kell a lóvé a "palotaőrségre"...
Egyébként megjegyzem, Orbánnak nem kellenek okos, gondolkodni tudó emberek, csak bólogatójánosok, akik mennek az urnához és beikszelik a Fideszt, ha eljön az ideje... a saját parlamenti képviselőitől is pusztán csak annyit vár, hogy tudják mikor melyik gombot kell megnyomni, ha vmit meg kell szavazni... ja... és menjetek el majd a koronázásra...
Valaki itt írt elvárható szint megjegyzésére pedig csak annyit, hogy Dr. Matolcsy György közgazdász nemzetgazdasági miniszter annyit ért a gazdasághoz, mint az általa sokat emlegetett kis tigris... tehát akkor mi is az elvárható szint?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!