Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nem lehetne csak a kamuszakoka...

Nem lehetne csak a kamuszakokat tönkretenni?

Figyelt kérdés

Én is egyetértek azzal, hogy nem jó, hogy manapság mindenki diplomát akar, ha érdekli adott terület, ha nem, ha fog abban dolgozni, ha nem. Sok a kamuszak, lassan mindenhol romlik az oktatás színvonala...

Az se tetszik, hogy 300 alatti pontszámmal emberek felsőoktatási intézményekbe jutnak.


Tehát igen, kell a férőhelycsökkentés.


De miért nem a kamuszakokat vágják meg először? És a nem kamukat miért nem hagyják élni még?


2012. dec. 6. 18:48
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
39%

1;

Az a baj hogy nem mindenki a pösti elit gimikből megy főiskolára/egyetemre.Egy vidéki középiskola általában korántsem nyújt olyan színvonalat,mint egy pesti,ezért sokkal nehezebb onnan a bekerülés is.


2;

Szerintem egyátalán nem baj,ha egy frissen érettségizett nem tudja pontosan hogy mi szeretne lenni,de azt tudja,hogy diploma nélkül ma már nem biztos hogy normálisan meg tudna élni.Ezért jelentkezik egy egyetemre,amiről úgy gondolja hogy viszonylag közel áll hozzá.

a, Ha tetszik neki,elvégzi

b; Ha nem tetszik neki/nem bírja akkor otthagyja


Ez miért baj?Komolyan ez a költségvetés legnagyobb kiadása?Ezért van romokban a gazdaság?


3;

Az viszont nagyon nem fair,hogy valakinek évek óta egy adott szak az álma,majd jelentkezés elött pár hónappal beközli a kormány,hogy boccs,de ez a szak nem lesz támogatott.

Akkor menjen dolgozni 100-150 ezer forintért?Vegyen fel diákhitelt?


Oké,lehet hogy egy szakon már kicsi az elhelyezkedési arány,de akkor ne azt mondjuk hogy holnaptól így lesz,hanem adjunk 1-2 évet,hogy az ember tudjon tervezni.



Off:

Talán ha a dilettáns kormány nem baromságokra fecsérelné el a pénzt,nem csinálna évi 500 milliárdos lyukat a költségvetésen,akkor nem ilyen piti összegű,ám de kulcsfontosságú kiadásokat kéne megvágni.


Szerintem 2 féle ember ért egyet ezekkel a javaslatokkal:

-a kőgazdagok,akinek ugyis mindegy

-azok akiknek nem sikerült anno

2012. dec. 6. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

# 5:

Képzeld fiam most se lehet, ugyanis állam bácsi legfeljebb kerettanterv + 2 félévet biztosít.

2012. dec. 6. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

#1

"Szerintem pont, hogy a kamuszakokon lett csökkentve a keretszám"


A műszakin és a természettudományoson is elég brutálisan visszavágták, miközben a bölcsészeknek meghagytak 500-at.

2012. dec. 6. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:

"Az viszont nagyon nem fair,hogy valakinek évek óta egy adott szak az álma,majd jelentkezés elött pár hónappal beközli a kormány,hogy boccs,de ez a szak nem lesz támogatott.

Akkor menjen dolgozni 100-150 ezer forintért?Vegyen fel diákhitelt? "



Ebben egyetértünk, az mondjuk biztos.

2012. dec. 6. 20:35
 15/22 anonim ***** válasza:

Tényleg sok szakon túlképzés van.

Például a jogi karon fizetős képzésben is lesz annyi jelentkező amennyire szükség van. De ez nem csak gazdaságpolitikai kérdés, morális és társadalmi kérdés is, mivel így a szegény családokból nem lesz senki jogász vagy csak minimális létszámban.


A kormány is mérlegel az egyes szakok között.

Úgy tudom a jogász és közgazdász képzésből kivonul, viszont a mérnöki, informatikus, természettudományos képzésben csak 20-30%-kal csökken a férőhely.

De lehet, hogy ez sem fog igazán hiányozni, mivel eddig sok helyre minimális pontszámmal is be lehetett kerülni.

Ha például emelnék a színvonalat és kötelezővé tennék az emelt szintű érettségit, rögtön kb. 20%-kal csökkenne a felvételizők száma.

A másik fontos szempont demográfiai. A következő 8 évben a 18 éves korosztály 20%-kal fog csökkenni. Ezt is figyelembe kell venni.

2012. dec. 6. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

Nem értem, hogy a te szempontodból hogyan lehet általában kamuszaknak nevezni a politológiát, ugyanis nagyon jól el lehet helyezkedni vele. Nem tudom honnan vetted az ellenkezőjét. (Nem beszélve arról, hogy egy jó intézményben ez a politológia, mint kamuszak a 480 pontos rendszerben is 450 pont körüli felvételi minimumot jelentett.)


Egykori corvinusos politológus hallgató.

2012. dec. 6. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
48%

Szerintem Magyarországon hihetetlenül rosszul érzelmezik a felsőoktatás helyzetét. És erről elsősorban a média tehet. A mostani kormány lépése elsőre tényleg drasztikusnak tűnik. De ha belegondolunk a mostani helyzetbe, akkor annyira nem is vészes. Szerintem a probléma hihetetlenül összetett, és mindenki más-más szempontból nézi a dolgokat. Én elolvasgattam az előző HSZ-eket és ezekre reagálva leírom az én "verzióm".


1, Egy vidéki középiskola szerintem semmiben sem nyújt kevesebbet, mint egy pesti. Nem ezen áll vagy bukik a dolog.


2, a médiában, a középiskolákban 9-es kortól nyomják azt, hogy mindenki gürizzen, mert be kell jutni az egyetemre, hogy lehess valaki. (Na most nézzük meg, hogy mennyi diplomás tanár munkanélküli, vagy hány mérnök, stb...)


3, ezzel olyan gyerekekre is rákényszerítik ezt a nézetet, aki soha az életben nem üti meg a főiskolai szintet. Viszont ha a szülők megtehetik, beprotezsálják.


4, viszont ha egy ilyen "alulképzett" srác bejut az egyetemre, ha valami csoda nem történik, előbb-utóbb kihullik. ha pedig nem, akkor fizeti a tandíjat az egyetemnek akár 12 féléven át...Ami az intézménynek jó. Ha pedig már elvégzi, akkor annyira nem lehet hülye...


5, Ha valaki tényleg komolyan gondolja azt, hogy felsőoktatásban akar majd tanulni, az általában el is éri azt a pontszámot, ami szükséges, mert jól tanul, leteszi a nyelvvizsgákat. Viszont ehhez tudni kell azt (legalábbis szerintem), hogy ki mi akar menni, vagy merre... Mert ha valakit csodapontszámmal felvesznek egy menő egyetemre, de 1 év után azt mondja elég, akkor ő az állam pénzén ellébecolt egy évet, valamint másik embertől elvette a helyet (aki lehet, hogy rosszabb tanuló volt, de az adott szakmában mester lehetne).


Az meg, hogy a munkapiacnak milyen szakemberekre van szükségük...Az évről évre változik. Pl. 10 éve nagyon menő szak az informatikus, jól is "fogynak", de már annyira telített a piac, hogy a többség külföldre megy. és ha megnézzük az egyetemek "szakszámait", akkor van olyan szak, ahova évente felvesznek 300 főt, valamire viszont csak 30-at. Azért van különbség...


Meg mi számít kamuszaknak? Ha te jogász akarsz lenni, akkor neked a kereskedelem a kamuszak. Mert minek végezzen évente mondjuk 20000 keris, amikor már annyi van belőlük...Ők meg fordítva gondolják a jogászokról...


Szerintem mindenkinek jó megoldás nincs. Biztosan megvan az oka annak, hogy ezt bevezették.

2012. dec. 6. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

"Na most nézzük meg, hogy mennyi diplomás tanár munkanélküli, vagy hány mérnök,"


Hány mérnök? Hát, nem sok, jelenleg szolid 370 mérnöki állást dobott ki nekem az egyik hazai hírportál, persze nem környezetmérnökit, de erre mondják, hogy a piac majd eldönti. A (humán szakos) tanárokból viszont valami brutális túlképzés volt az elmúlt tíz évben, szóval nem csoda, ha telítődött piac. Pláne, hogy most is teljes erővel zajlik az oktatás szétverése.


"viszont ha egy ilyen "alulképzett" srác bejut az egyetemre, ha valami csoda nem történik, előbb-utóbb kihullik. ha pedig nem, akkor fizeti a tandíjat az egyetemnek akár 12 féléven át...Ami az intézménynek jó"


Itt most nem az a kérdés, hogy hány milliomos csemete megy el felpróbálni a közgázos csajokat, hanem az, hogy hány tehetséges gyerek nem tudja elvégezni az egyetemet, mert a családjuk nem tud hathavonta félmillió forintot erre költeni.


"Az meg, hogy a munkapiacnak milyen szakemberekre van szükségük...Az évről évre változik. Pl. 10 éve nagyon menő szak az informatikus, jól is "fogynak", de már annyira telített a piac, hogy a többség külföldre megy."


1) Így működik a világ. Ha valamiből túlkínálat van, akkor annak lecsökken az értéke, ellenben ha valami ritka ÉS van rá kereslet, akkor azé felmegy. Ezek nem véletlenszerűen kisorsolt számok, hanem szépen lekövethető és kiszámítható folyamatok. Azt, hogy mostanra nem lesz szükség annyi új ügyvédre már akkor lehetett tudni, amikor nyolc évvel ezelőtt mindenki ügyvédnek jelentkezett. Ugyanez halmozottan igaz a "rendszergazdákra", mivel az általuk birtokolt tudás ma már jóformán az alapműveltség része,


2) ellenben programozók után továbbra is két kézzel kapkodnak. Ennek oka az, hogy közöttük is ritka a jó szakember, illetve, hogy ők (a mérnökökhöz és a természettudósokhoz hasonlóan) értékteremtő szakemberek.

2012. dec. 6. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
47%
Én inkább azt mondom, hogy Ausztriában csinálják jól, mert ott minden állampolgár ingyen megszerezheti első diplomáját. Mégsem mondanám, hogy elmaradott ország lenne...
2012. dec. 6. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Pont ma olvastam, hogy az USA esetében is nagy problémát okoz a tandíj. Arányosan az ottani viszonyokhoz nagyon magas és a diákok többsége évekig nyögi, még akkor is ha kap állást. Ezzel sikerült elérni ott, hogy az alsóbb társadalmi rétegekből szinte lehetetlen felkerülni a középosztályba, mert akkora pénzkiadással járna.

Persze, ne tanuljon mindenki minden marhaságot ingyen, de most az orvosképzés létszáma is csökkenni fog valamennyivel. Miért is lenne támogatott... csak 1 milliós tétel ott egy félév és még csak véletlenül sincs orvoshiány.

2012. dec. 7. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!