A röghöz kötést miéért csak a diplomásokra találták ki? Miért nem terjesztik ki az okjs, illetve a szakmunkásokra? Ők is az állam pénzén csináltak szakmát. Mindig arra hivatkoznak, hogy ha az állam pénzén tanultak, akkor maradjanak itt.
"Az a sz*pás, hogy orvosként/mérnökként sem fog hivatalosan egy kilónál sokkal többet keresni."
Bár az orvosokra is vonatkozik a röghöz kötés, de gyakorlatban ők ugyanolyan könnyen el fognak menni mint eddig.
És valaki írta, hogy fizetni kell. Itthon az első szakmáért senkinek nem kell fizetni 23 év felett. Miért teszünk különbséget szakmák között. AZ egyetlen különbség, hogy az egyiket könnyebb elvégezni míg a többi egyetemi szak.
És itt senkinek se azzal volt a gondja, hogy nem lehet kimenni, hanem azzal, hogy terjesszük ki a ne csak diplomásokra is.
valaki felhozta érvnek, hogy ha már az állam pénzén tanul, akkor egy ideig maradjon már itt és itt fizessen adót. Kérdem én, hogy ez szakmunkásokra, okjsokra miért ne vonatkozzon. Ezt magyarázza már meg valaki. Egy szakmunkás ismerősöm most 20 éves és végzett, de 2 mnapra rá ment is ki
"Miért csak az orvostanhallgatók kapnak 100 ezer Ft.-os ösztöndíjat? "
Akik jó pár szakmunkát tanulnak azok is kapnak havi 15-20E forintos ösztöndíjat.
Mert a helyzet az, hogy van A és B ember.
Mind a ketten az állam pénzén tanulnak. Mind a kaphatnak ösztöndíjat.
A ember (mint a nagyobb része a szakmunkásoknak kapott érettségit) és ez után tanult 2 évig egy szakmát. B ember Ugyancsak érettségizett és ez után 3-4 évig tanult még.
A esetében azért könnyebb a tanulmányok, mint B esetében.
De hiába, hogy A is az adófizetők pénzén tanult, nem kell itt maradni (mint írtam a végzés után 2 nappal már másik országban volt) és adók formájában visszafizetni a tanulmányait, míg B-nek a szakmai tanulmányi idejének 2X-t kell itthon ledolgoznia.
Ez így normális? Mert ez volt a kérdés lényege.
Csak a hiányszakmát tanulok kapnak ösztöndíjat, nem minden szakmunkás. Havi 20 ezer Ft meg 100 ezer Ft között nagy különbség van. Plusz még van az egyetemen ösztöndíj,szociális és bursa hungarica, ami a 20 ezer Ft-nak a többszöröse is lehet.
Hiányszakmák:
Épületgépészeti rendszerszerelő
Gépi forgácsoló
Hegesztő
Ács-állványozó
Szociális gondozó
Kőműves
Szerszámkészítő
Géplakatos
Villanyszerelő
Húsipari termékgyártó
Szakmunkások kevés része érettségizik. Ha érettségizik utána megy szakmát tanulni az már nem sima szakmunkás az technikus lesz, vagy valami más de nem sima szakmunkás.
Az érettségizők nagy része egyetemre meggy. A te osztályodból hányan jelentkeztek szakmunkásnak?
"Az érettségizők nagy része egyetemre meggy. A te osztályodból hányan jelentkeztek szakmunkásnak?"
33 főből olyan 7-8an jelentkeztek egyetemre. a maradéknak a kér harmada szakmunkás a többi passz.
"Szakmunkások kevés része érettségizik. Ha érettségizik utána megy szakmát tanulni az már nem sima szakmunkás az technikus lesz, vagy valami más de nem sima szakmunkás. "
Valahol korábban erre már írtam miért érettségiznek többen.
"Páran meg felhozták érvnek, hogy nem ugyanannyi időt tanulnak. MA a legtöbb szakmunkás megcsinálja az érettségit és utána kezdi el a szakmait. Egy szakmunkás iskola igazgatója mondta, hogy a diákok 8. után előbb szakközépbe mennek és csak akkor mennek szakmunkásra ha máshova nem vették fel őket. És miután leérettségiztek kezdik el a szakmát tanulni. De elég ha csak megnézzük a pótfelvételieket. Sose a szakközéprészbe hirdetnek hanem a szakmunkásba mert kevesen jelentkeznek. Vagy a tablókat. Erre az olyan iskolák a jó példa, ahol van külön érettségi nélküli szakmunka és érettségis. AZ érettségisen mindig valahogy 2X-3X többen vannak. Ma az érettségit mindenki alapnak tartja.
Vagy akár a volt ált. iskolás ismeretségi körömből. az évfolyamot összeadva 45-50-ből kb 2-3-an mentek szakmunkásra. A többi szakközép, gimnázium. És csak utána mentek szakmunkát tanulni. Vagy pedig továbbtanulni.
Tehát azt se lehet mondani, hogy az egyetemista többet tanult volna. Max 1-2 évvel."
"Szakmunkás után az érettségi különben is csak két év nem négy. Szóval szakmunkás után elmegy érettségizni az még max plusz két év és 20 évesen már dolgozik."
De a többség szakmunkás előtt megy el a 4 éves képzésre. Mint írtam néz meg bármilyen iskolát ahol van szakmunkás és van érettségis osztály. A szakmunkásra harmad annyian járnak mint az érettségisre. Pedig akik az érettségisre mennek ők utána ugyanazt a végzettséget kapják meg.
Ha megnézem a volt ált. sulis évfolyamot. Abból az 50ből jó ha 2-3 ment szakmunkásnak. 20-30 meg inkább úgy gondolta, hogy előbb az érettségi és utána a szakma. (ebből többség szakmunkásba ment)
Vagy a középiskolás osztályomba is sokan voltak akik csak az érettségiért jöttek szakközépbe, mert ma az már (szinte) egy társadalmi elvárás és utána mennek szakmunkásba.
De akár az ismeretségi körömben sincs nagyon olyan aki előbb szakiskolába megy és csak utána érettségizik (vagy nem érettségizik).
De mint írtam egy szakiskola igazgatója mondta, hogy a diákok előbb szakközépbe mennek majd akit nem vettek fel az megy szakmunkásba.(persze van kivétel)
Meg azért nézzük meg, hogy többségében kik mennek ma szakmunkásba ált. iskola után. A cigányok. Miért? Mert máshova nem veszik fel őket. (így több tanárom is mondta)
Ha csak a városomat nézem. 6 középfokú iskolából 3-ba járnak cigányok. Abból az egyik az ahova jártam. Ez egy műszaki iskola volt, ahol volt szakmunkás rész is. Ez az iskola a közgazdasági szintjén van, azon kívül az egyik legjobb gépészeti iskola az országban. ebből kifolyólag a 8-900 diákból nem volt több cigány mint 10-15 (ebből 5-6 szakközepes).(a szakmunkásba meg olyan 15 jártak) A másik két iskola egy mezőgazdasági és egy szakközép, ami szakmunkás volt, de mára kinőtte magát. A másik két iskolába jár a maradék cigány a városból. De ott se a szakközép részébe.
Tehát többségében olyan van ott akit máshova nem vettek fel. Persze akad aki direkt oda ment, de ez nagyon kevés. A maradék aki oda jár az előbb érettségizett (mint akit megjegyeztem, hogy végzés után két nappal már a határ másik végén volt), majd utána választotta azt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!