A röghöz kötést miéért csak a diplomásokra találták ki? Miért nem terjesztik ki az okjs, illetve a szakmunkásokra? Ők is az állam pénzén csináltak szakmát. Mindig arra hivatkoznak, hogy ha az állam pénzén tanultak, akkor maradjanak itt.
"De hogy ez miért lesz könnyebb attól, hogy közben gyűlölködsz a szakmunkásokra vagy technikusokra"
Én nem gyűlölöm őket. De ha az egyiknek a szakmájához szerződést kel kötni akkor a másiknak miért nem?
A szakmunkások nagyon helyeslik a röghöz kötést, de fordított esetben ugyanígy helyeselnék? Kétlem
"szakmunkások nagyon helyeslik a röghöz kötést"
Mert pontosan tudják havonta mennyi megy el a fizetéséből az adóra, amiből téged tanítanak.
"A szakmunkások nagyon helyeslik a röghöz kötést"
Nekem az egyik fiam szakmunkás, a másik egyetemista. Egyik sem köpköd a másikra. És bár a törvény több pontjával én sem értek egyet, a választás lehetősége mindenki előtt ott áll.
"Mert pontosan tudják havonta mennyi megy el a fizetéséből az adóra, amiből téged tanítanak."
Lehet, hogy ő pont többször több adót fog fizetni miután végzett mint a szakmunkás.
De valaki felhozta érvnek azt, hogy nem ugyanannyiba kerül a tanítás.
Akkor miért nem teszünk különbséget diplomások között is? Egy orvos képzése 5X többe kerül mint egy programozóé (ha már valaki kérdezte milyen szak), de mégis ugyanazok a feltételek vonatkoznak mindkettőjükre.
Páran meg felhozták érvnek, hogy nem ugyanannyi időt tanulnak. MA a legtöbb szakmunkás megcsinálja az érettségit és utána kezdi el a szakmait. Egy szakmunkás iskola igazgatója mondta, hogy a diákok 8. után előbb szakközépbe mennek és csak akkor mennek szakmunkásra ha máshova nem vették fel őket. És miután leérettségiztek kezdik el a szakmát tanulni. De elég ha csak megnézzük a pótfelvételieket. Sose a szakközéprészbe hirdetnek hanem a szakmunkásba mert kevesen jelentkeznek. Vagy a tablókat. Erre az olyan iskolák a jó példa, ahol van külön érettségi nélküli szakmunka és érettségis. AZ érettségisen mindig valahogy 2X-3X többen vannak. Ma az érettségit mindenki alapnak tartja.
Vagy akár a volt ált. iskolás ismeretségi körömből. az évfolyamot összeadva 45-50-ből kb 2-3-an mentek szakmunkásra. A többi szakközép, gimnázium. És csak utána mentek szakmunkát tanulni. Vagy pedig továbbtanulni.
Tehát azt se lehet mondani, hogy az egyetemista többet tanult volna. Max 1-2 évvel.
1.: a tankötelezettség 18 éves korig tart. Egy szakmunkás addigra kijárja a szakmunkásképzőt. Milyen jogalapon kelljen fizetni valamiért, ami kötelező?!? Az egyetem/főiskola nem kötelező, szabadon választott. Miután leérettségiztél (INGYEN!!!), megvan a lehetőséged eldönteni még mielőtt beiratkozol egy felsőoktatási intézménybe, hogy mész e vagy sem! Mérlegelheted, hogy megyek de tanulmányi szerződést kötök, vagy inkább nem is megyek. Egy szakmunkásnak (mint ahogy egy szakközépiskolásnak sem) nincs erre lehetősége! Vagy mész, vagy börtön!
2.: ha a szakmunkásokra kiterjesztenék, akkor a szakközépiskolákra/gimnáziumokra miért nem?!? Akkor azokra is ki kell(ene)!
3.: "Lehet, hogy ő pont többször több adót fog fizetni miután végzett mint a szakmunkás." - diplomád lesz, eszed nem!
Ha elvégzi az egyetemet és elmegy külföldre dolgozni akkor egy Ft adót nem fog visszafizetni!!! Pont ezért a 'röghöz kötés'! Hogy addig ne menjen el amíg nem törleszti adó formájában a kitaníttatásához szükséges pénz legalább egy részét!
Amúgy pedig a társadalom pont az ilyen prolik miatt tart ott ahol! Mert a fajtád lenézi az 'egyszerű' munkást. Ma mindenki egyetemre meg fősulira akar járni, a szakmunkást meg lenézik. 20 év múlva nem lesz aki házat épít, tetőt, vagy járólapot tesz le, mert nem lesznek szakmunkások a társadalmi megítélés miatt.
Én azt mondom, hogy az ilyen mint Te menjen nyugodtan ebből az országból, semmit nem vesztünk vele - csak először fizesd vissza a tandíjadat!
És így a végére: én sem értek egyet ezzel a dologgal. Szerintem se legyen. De az ilyen dilettánsok ezerszer inkább problémát okoznak az országnak, mint a mostani hülye törvények!
"az évfolyamot összeadva 45-50-ből kb 2-3-an mentek szakmunkásra"
Magadnak mondasz ellent. Te is leírtad, kevesen mennek szakmunkásnak. Ha a képzés költségét vissza kellene fizetni, akkor még kevesebben. Aztán lehetne vakarózni, hog a szakmunkákat ki csinálja meg.
"Ha elvégzi az egyetemet és elmegy külföldre dolgozni akkor egy Ft adót nem fog visszafizetni!!! Pont ezért a 'röghöz kötés'! Hogy addig ne menjen el amíg nem törleszti adó formájában a kitaníttatásához szükséges pénz legalább egy részét! "
Pont a leglényegesebb részt fogtad meg. ÉS mi van a szakmunkásokkal? Ha ő kimegy vissza fogja fizetni? Nem. Egyik ismerősöm megkapta a bizonyítványt 2 napra rá már kint dolgozott.
"Amúgy pedig a társadalom pont az ilyen prolik miatt tart ott ahol! Mert a fajtád lenézi az 'egyszerű' munkást. Ma mindenki egyetemre meg fősulira akar járni, a szakmunkást meg lenézik. 20 év múlva nem lesz aki házat épít, tetőt, vagy járólapot tesz le, mert nem lesznek szakmunkások a társadalmi megítélés miatt. "
ÉS hol itt a lenézés? Mond már meg. Mondtam azt, hogy büdös csövesek vagy valami? Nem. Csak egy egyenlő bánásmódot kértem.
Mint mondta a nagy része a szakmunkásképzőt nem 18 éves koruk alatt végzi el, hanem miután leérettségiztek. RÁJUK NEM LEHET AZT MONDANI, HOGY A TÖRVÉNY TILTOTTA AZ ISKOLA KERÜLÉSÉT.
És az indok amit mindig felhoznak a röghöz kötés ellen: "HA az állam pénzén tanultak akkor adjanak vissza belőle."
Kérdem én, hogy ez nem mindenkire vonatkozik? Ha egy szakmunkás 21 éves korára végez és kimegy az mivel másabb mint egy egyetemista aki 22 éves korára végez és megy ki.
Egyik se adott semmit vissza.
"Ma mindenki egyetemre meg fősulira akar járni, a szakmunkást meg lenézik."
Érthető módon. Ma diplomával jóval magasabb a fizetés, mint szakmunkásként. És az elhelyezkedési esélyek se rosszak. Persze van 1-2 top szak szakmunkából is (úgy mint diplomásból), de a többség nem. Mi van a többivel? Ott egy diplomás előbb talál munkát, mert sok munkánál csak annyi a feltétel, hogy legyen felsőfokú végzettséged.
"Magadnak mondasz ellent. Te is leírtad, kevesen mennek szakmunkásnak. Ha a képzés költségét vissza kellene fizetni, akkor még kevesebben."
Senki nem mondta, hogy vissza kell fizetni. Itt egyeseknek olvasási nehézségei vannak. A diplomásnak vissza kell fizetni ha nem megy ki? Nem. HA itthon marad akkor senkink se kell kifizetni.
"A szakmák között a különbség, hogy az egyik elvégzéséhez magasabb tudás szükséges. Az egyetem érettségire épül. Úgy int sok okj vagy technikus."
A szakmák között a különbség,hogy nem becsüli őket a társadalom egyformán és ez nagyon rossz útra vezet, ahogyan ez már látható.
Nem mindenkinek van pénze és lehetősége egyetemet végezni, akkor sem, ha lenne hozzá esze!!
És nagy hülyeség azt gondolni, hogy nem kell ész és ügyesség ahhoz, hogy valaki házat építsen fel, vagy szakácsként főzzön, vagy megcsinálja a ruhád vagy a frizurád.Sok egyetemet végzett ember bemagolt egy halom szöveget, de egy szöget nem tud beverni a falba, az jobb?
Ebből az országból minden eltűnik, ami értelmes dolog, köszönhetően a magas végzettségű, sznob majmoknak!Már szakmunkások sem lesznek,minek is akarna annak menni valaki, ha egyszer lenézik és nem fizetik meg őket?!
"Ma mindenki egyetemre meg fősulira akar járni, a szakmunkást meg lenézik."
Érthető módon. "
Most majdnem mondtam valamit, hogy hova menj és mit csinálj a diplomáddal. Remélem, hogy az érthető módón való lenézést érzékelteted majd azzal a szakemberrel is, aki elmegy és megjavítja pl. a villamoshálózatot a lakásodban. Amúgy meg amíg 300 pont alatt lehet programtervezőnek felvételt nyerni, nem kell olyan nagyra lenni vele. Sokan ilyen érettségi eredménnyel mennek szakmát tanulni. A választás lehetősége előtted is ott állt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!