Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kell-e egy bölcsésznek a...

Kell-e egy bölcsésznek a forrasztópáka?

Figyelt kérdés
[link]
2011. dec. 27. 17:41
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"Mert szerintem ekkora hallgatósággal igenis azon kéne gondolkodnia, hogy megfelelő diplomákat adjon ki "


Nincs megfelelő diploma

Van állami akkreditációs bizottság (nem feltétlenül fideszes), ők döntenek nem te.

talán nagyobb rálátásuk van nekik, mint neked.

A te válaszod rossz, még pedig azért ,mert fogalmad sincs a diplomáról.

A diploma nem végzettséget vagy szakmát ad.

A diploma pont arra való, hogy az egész életedet ne egyféle munkakörbe éld le, illetve, hogy rugalmasabb légy a munkaerőpiacon.

Azonkívül nagy szükség lenne több kutatóra, mind a humán (mert elég híg a felhozatal), mint természettudományos területen.

ne akarj úgy eszet osztani, hogy pár honlapon láttad, hogy deadiplomanemérsemmitúgysem...

ezt a sok lepontozónak is mondom

2011. dec. 27. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

"Értsd: akiket mi képzünk, baromira nehezen találnak munkát a piacon, hacsak állam bácsi fel nem veszi őket. Továbbvíve: azokat, akiket az ELTE képez, valószínűleg az állam tartja el, akiket pedig mi, nem ELTÉ-n végzettek tartunk el az adónkból."


1. tanulj meg szöveget értelmezni: nem azt mondta, hogy nehezen találnak munkát. a piac amúgy is telített és sokrétű

2. a tanárokat is "állambácsi" tartja el. szerinted rájuk sincs szükség?

3. akiket az elte képez, ők maguk tartják el magukat. ne akard nekem bemesélni a félműveltségeddel, hogy az ELTE csak munkanélkülieket képez

4. te hol végeztél, nyuszifül, mert elhiheted, hogy aki eltén végzett az is fizet adót, sőt aki állami (köz) alkalmazott az adót sem tud csalni, mint ti piacosok. :) tehát itt megdőlt az elméleted.


Ennyi ésszel inkább ne írogass ide.

2011. dec. 27. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

"Mert igaza volt. A cégek már azt várják a gyakorlatban a friss diplomásoktól, hogy legyen tapasztalata."


Ez valóban igaz, de nem véletlen, hogy várják a szakmai tapasztalatot. Minek is járt egyetemre, ha a cégnek kell majd kitanítania? Nem az lenne mindenkinek a legjobb, ha az egyetem olyat tanítana, amit hasznosítani tud majd a munkavállaló?


"Ezért rengeteg hallgató már megpróbál gyakornokoskodni suli alatt."

Igen, a rendesebbike. De még a többség mindig azt mondja, hogy nagy ívben teszek rá arra, hogy milyen releváns szakmai tapasztalatot várnak el tőlem, elmegyek valahova, esetleg anyuci cégéhez, ahol papíron leigazolják, hogy teljesítettem az egy hónapot, aztán csá. De hogy tanulni nem tanult semmi használhatót a gyakorlat alatt, az fix. Úgy mondom ezt, hogy két éve végeztem egyetemen, azóta járok vissza BME, Közgáz, HVG-s állásbörzékre, mint a cégem képviselője, hogy segítsem a HR-eseket. És félelmetes az, hogy milyen hozzáállással, elvárással jönnek a diákok frissdiplomás vagy gyakorlati állások után érdeklődni. Ha érdekel, mesélhetek neked rémtörténeteket (és sokszor ezek nem a minimális kivételek, hanem jelentős hányada a diákoknak).


"Amúgy az elte az egyik top egyetem itthon. Az ott szerzett végzettséget eléggé elismerik. Nem mindegy ki hol végez."

Valóban, az ELTE az egyik top egyetem. De annyi szakembert képeznek ott, amennyit felszív a magyar gazdaság? Lehet valaki elismert filológus, ha ezzel csak titkárnő lesz. Lehet valaki diplomás sportmenedzser, ha nincs kit menedzselni. Rengeteg felesleges diplomást képeznek ott. És úgy, hogy máshol, ahol szintén képeznek filológust, ott még rosszabb a helyzet, mert felesleges diplomást képeznek rossz minőségben.

2011. dec. 27. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

"De annyi szakembert képeznek ott, amennyit felszív a magyar gazdaság? "


Attól függ milyen területen.

Egyébként normális országokban a kutatás+fejlesztés az egyik húzóágazat és mindenáron azt igyekszenek fejleszteni, csak így lehet lépést tartani!

2011. dec. 27. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
77%

"Rengeteg felesleges diplomást képeznek ott. "


és az ország összes egyetemén.

2011. dec. 27. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

"1. tanulj meg szöveget értelmezni: nem azt mondta, hogy nehezen találnak munkát. a piac amúgy is telített és sokrétű"

Nem csak szöveget értelmezek, de le is fordítom azt, amit ő virágnyelven megfogalmazott, ugyanis látom, hogyan nem tudnak elhelyezkedni az értelmes, de csak ELTÉ-s bölcsész diplomával rendelkező barátaim. Nem csak a szöveget olvasom, hanem mögé is teszem azt, amit tapasztalok.


"2. a tanárokat is "állambácsi" tartja el. szerinted rájuk sincs szükség?"

Nem, van rájuk szükség. Nem azt mondom, hogy az ELTE-n minden szak felesleges, és hogy az ELTE helyét fel kéne szántani, hanem azt, hogy nem csak úgy minden cél nélkül kellene képezni embereket, hanem kicsit előre tervezni, és előre gondolkodni. Nem pedig a "majd csak lesz valahogy" módon. És a tanárok esetében is igenis fontos az, hogy minél több dolgot tapasztaljanak, minél többet lássanak, minél jobban ismerjék azt a környezetet, amiben dolgozni fognak majd. Ehhez az kell, hogy tudják, hol dolgoznak majd (iskola), és minél inkább felkészüljenek arra, hogy ha elkezdenek dolgozni, a diákok ne azt lássák, hogy egy felnőtt ott áll a katedrán, és nem tud megszólalni se. Én legalábbis nem szeretném, ha a gyerekem (ha lenne) azért nem tudna tanulni, mert a tanárnéni még nem tudja pontosan, mit kell csinálni. Azaz az egyetemről úgy kerüljön ki, hogy már megállja önállóan a helyét.


"3. akiket az elte képez, ők maguk tartják el magukat. ne akard nekem bemesélni a félműveltségeddel, hogy az ELTE csak munkanélkülieket képez"


Nem csak munkanélkülieket, ezt nem vitatom, ebben igazad van. De ahogy a rektor is mondta, az ELTE legfőbb munkáltatója az állami szektor. Erről lent írok többet.


"4. te hol végeztél, nyuszifül, mert elhiheted, hogy aki eltén végzett az is fizet adót, sőt aki állami (köz) alkalmazott az adót sem tud csalni, mint ti piacosok. :) tehát itt megdőlt az elméleted."

(0. Sejtettem, hogy ezzel még kiverem valakinél a biztosítékot...:D)

1.Egy multinál dolgozom, nagyon jó állásban, pedig csak két éve fejeztem be a mérnöki egyetememet (nem ELTE, tény). Bár ez nem tudom, mennyiben befolyásolja a vitánkat.

2. Valóban, fizet adót, de ki adja a fizetését, amiből az adót kapja? Mert hogy állambácsi kiadja nekik a pénzt, amit aztán beszed, gyakorlatilag nem más, mintha az egyik zsebből a másikba áttenné a pénzt. Csak közben valami még ki is kerül az állam zsebéből, ez a nettó jövedelme az állami alkalmazottnak.

Szóval valóban fizetnek adót az állami alkalmazottak, de (kicsit sarkítva) az állam pénzéből. Így kevésbé járulnak hozzá az állam működéséhez, mint a magánszektorban dolgozók.

3. Nem csalok adót, mert nem tudok, és nem is akarok. Nem így neveltek, és a multinál megkapom a jövedelmemet, az adóbevallásomat nem én végzem. Ebből a szempontból nincs jobb helyzetem, mint az állami szektorban dolgozóknak.


"Ennyi ésszel inkább ne írogass ide."

Én szívesen vitázom veled, örülök, ha valaki érvel, mert segít megérteni, hogy mások hogy gondolkodnak. De a személyeskedés nem érv.

2011. dec. 27. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"és az ország összes egyetemén."


Igen, ebben egyetértek. Pont ezért örülök annak, ha több mérnököt képeznek majd, mert az ő kutatásuk lesz az, ami előreviszi az országot, nem a szociológusé, vagy a nyelvészprofesszoré.

Az ELTE természettudományi karát szintén nyomni kellene (egy példa, hogy nem csak piac-idegen szakok vannak az ELTE-n)

2011. dec. 27. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

" te hol végeztél, nyuszifül, mert elhiheted, hogy aki eltén végzett az is fizet adót, sőt aki állami (köz) alkalmazott az adót sem tud csalni, mint ti piacosok."


De azt se felejtsük el, hoyg az állami alkalmazottakat kik tartják el? Azok akik a versenyszférában dolgoznak.

2011. dec. 28. 00:05
 19/20 A kérdező kommentje:

"És félelmetes az, hogy milyen hozzáállással, elvárással jönnek a diákok frissdiplomás vagy gyakorlati állások után érdeklődni. Ha érdekel, mesélhetek neked rémtörténeteket (és sokszor ezek nem a minimális kivételek, hanem jelentős hányada a diákoknak). "


Személy szerint érdekel. Elég érdekesnek hangzik.

2011. dec. 28. 00:07
 20/20 anonim ***** válasza:

Az alábbiak pont az ősszel történt meg a (amúgy korábban tök jó tapasztalatokkal bíró) BME állásbörzén (korábban voltak ilyenek a közgázon és a HVG-n is, nem egyetem függő). Alig találtunk egy-két normális diákot, pedig jónéhánnyal beszéltem. Ajánlottunk sokféle gyakornoki programot, de a cég profilja miatt inkább közgáz és informatika az, amilyen szakokról kerestünk embert.


1.eset:

"-Szia! Most végeztem, mit ajánlasz?

- Mire gondolsz? Sok állás van, milyen területben gondolkozol?

- Én mindent megcsinálok!

- De szűkítsük le, mégis mire gondolsz?

- Mindenben jó vagyok!

- Oké, akkor milyen szakon végeztél!

- Bölcsész kommunikáció!"

(nem volt se tapasztalata, se nyelvvizsgája)


2.eset

"Egy f@szt fogok heti 40 órát dolgozni gyakornoki fizetésért" (0 munkatapasztalattal, diploma nélkül)


3.eset

"Sziasztok! Van nálatok szakmai gyakorlat? Nyáron lehet ezt csinálni?

- Nálunk legalább fél évre szól a szerződés, és jobban szeretjük, ha 40 órában tud jönni a gyakornok. (indok: ő többet tanul, és ha megtanulta a munkát, akkor már tud segíteni is a cégen belül)

- Jajj, nekem csak másfél hónapot kell leigazolnom a diplomához. Nem lehet, hogy nem dolgozom, de ti aláírjátok?"


4.eset

"Sziasztok! Nektek is kell nyelvvizsga?

- Nyelvtudás kell, mert bár a cég magyar, és csak itthon működik, de az anyacég amerikai, így kell velük is kommunikálni.

- a f@szomat, magyar cég vagytok, akkor beszéljetek magyarul! minek mindenhova nyelvvizsga?"


5.eset (a legnagyobb csoport)

Nem tudja, hogy mit szeretne csinálni. VAn közgáz diplomája, de azt se tudja, hogy milyen munkakörökben helyezkedhetne el ("lehetőleg oda, ahol sok pénz mozog!!!"). Azt se tudja, mit szeretne. Mi próbáljuk meg kitalálni abból, hogy milyen tárgyakat szeretett: pénzügy vonal, számvitel? Esetleg kontrolling? Vagy netán kockázatkezelés?

A diákok úgy kerülnek ki az egyetemről, hogy halvány lilájuk sincs arról, hogy mit kezdhetnek majd a diplomájukkal.


És ezek voltak a többség. A diákok úgy kerülnek ki az egyetemről, hogy fogalmuk sincs, hogy mit várnak el tőlük a cégek, hogy mivel kellene rendelkezniük ahhoz, hogy elkezdhessenek dolgozni - vagy ha tisztában vannak vele, lusták megtenni (tisztelet a létező kivételeknek - van néhány). Esetleg olyan irreális elvárással jönnek, hogy óriásit koppannak (elvégzett egy egyetemet, máris legyen ő a vezérigazgató). És az ok az, hogy elhitetik velük a szülők és az oktatók, hogy amit az egyetemen tanulnak, az elég, és majd a cégek kapkodni fognak utánuk. Pedig meztelen a király!


(Amúgy pont ezért szervezek egy vendégórát meg nyílt napot a volt főiskolámon, hogy lássák, milyen az az élet, amire elvileg felkészülnek a padokban)

2011. dec. 28. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!