Havi 50 ezres megtakarítással 23 évig tart egy 14 milliós lakást elérni. Normális ez?
" Bérmakeresztanyám 3 éve Svájcban van, azóta két kb. 8-9 milliós házat vett magának itthon. "
És Svájcban milyen házat tudna venni abból a 18 millió Ft-ból?
Na, kerestem svájci ingatlanokat.
3 szobás vidéki ház: 550k CHF (110M Ft)
60 m2-es lakás Zürichben: 825k CHF (180M Ft)
65 m2-es lakás vidéki faházban: 110k CHF (22M Ft)
A svájci bruttó átlagbér 6400 frank (ami még amerikai szemmel nézve is szép), ha ennek valaki az 1/3-át takarítja meg, akkor 4 évet kell spórolnia a faházas lakásért, 15 évet a vidéki házért és 30 évet a zürichi lakásért.
4:19 - Meglepő, amit írsz, de akkor ezek szerint nyugatabbra is alaposan megnehezíti a lakáspiac a fiatalok dolgát.
Akkor is állítom, hogy a kamatszedő bankok tornászták fel mindenhol az árakat, hogy a szolgájuk lehess. Svájcban is elég sok bank van.
A baj kevésbé érződik ott, mint itthon, mert nekik úgy általában a lakbér vagy törlesztő kifizetése után sokkal több marad élni, így sokkal boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, mint mi.
Nálunk azonban az élet egy állandó kínkeserves harc. Csak tehermentes, legalább 10-fölfelé milliós lakás tulajdona adhat biztos alapot az emberi élethez. Anélkül az ember nomád vándor, egy földönfutó, így hogy legyen családja?
Nem anyagias vagyok, csupán egy saját kis kuckóra vágyom, ami természetes emberi ösztön. Úgy néz ki, hogy 50 éves koromra érhetem csak el. Ameddig banki törlesztőt fizetek, nem vagyok szabad ember.
08:20
"Meglepő, amit írsz"
Nem az, ha olvasol egy kis klasszikus közgazdaságtant. Pont annyiba kerülnek a házak, amennyit egy élet alatt össze tud kuporgatni a proletár. Ahol többet keres a munkás, ott annyival drágább a ház.
A tanyavilágban vehetsz házat 50-100 ezer forintért, csak egyrészt ott egyáltalán nincs semmiféle munkalehetőség, másrészt egyéb okokból sem akarsz odaköltözni.
"de akkor ezek szerint nyugatabbra is alaposan megnehezíti a lakáspiac a fiatalok dolgát"
Sehol a világon nem divat, hogy az emberek a saját házukban laknak. Ez csak kétféle helyen gyakori: (1) fejletlen, paraszti társadalmakban, ahol a többség falun él a saját maga építette viskójában, (2) Magyarországon, ahol a tanácsi lakásállomány hihetetlenül olcsón át lett bulizva magántulajdonba a 90-es években.
Nyugaton sok a bérlakás. Magyarországon igazából nem az a probléma, hogy drágák a lakások, mert a lakások mindenhol drágák, hanem az, hogy magasak a bérleti díjak, mert nincs elég bérlakás.
Normális esetben (tehát nem Magyarországon, hanem pl. nyugaton) nagyon sok bérlakás van, és olcsó a bérleti díj, annyira, hogy albérlet mellett az ember félre tud tenni pénzt, így biztonságban érzi magát, miközben bérlakásban él. Sokszor egyáltalán nem éri meg "sajátra" gyűjtögetni a pénzt. Mo.-on az a probléma, hogy a magas bérleti díjak miatt gyakran jobban megéri a 20-30 év jobbágyság, amit a lakáshitelesek vállalnak.
De egyébként nyugaton is gyakori a lakáshiteles életmód, az átlag amerikai például, amikor kilép az egyetemről, van egy csomó tandíjhitel-tartozása, és a hátralevő élete ennek és a lakáshitelének a törlesztésével telik. Az amerikai társadalom úgy gyakorol ellenőrzést a polgárai fölött, hogy egész életükben adósságban tartja őket.
"Akkor is állítom, hogy a kamatszedő bankok tornászták fel mindenhol az árakat, hogy a szolgájuk lehess."
Nem a bankok a hibásak. Ők nem tukmálják rá senkire a hitelt. A hitelt valaki felveszik, önként és dalolva. Az ok az a személet, hogy nem is vagy ember, ha nincs mindenből "sajátod". Ha nincs autód, hülye vagy, ha nincs saját házad, hülye vagy. Valójában pl. aki Pesten lakik, annak gyakran nem kell autó. De azért tart egy drága autót, hogy ne tartsák komolyan nem vehető nyomoréknak :)))
"Svájcban is elég sok bank van."
Bankrendszer minden fejlett országban van, többek között pont ezért fejlettek.
"A baj kevésbé érződik ott, mint itthon, mert nekik úgy általában a lakbér vagy törlesztő kifizetése után sokkal több marad élni"
Több marad, de ettől nem függ sok minden. A környezettől függ minden. Ha te itt 400 ezret keresel, akkor elégedett vagy, mert körülötted mindenki 150-et keres. Ha egy etióp 90 ezer forintot keres, akkor ő a helyi istencsászár, és jól érzi magát. Egy svájci, aki 600 ezret keres, úgy érzi, hogy az élete kudarc.
"így sokkal boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, mint mi"
Állítólag igen, de ezt nem lehet mérni.
Egyébként egy csomó nagyon szegény országban boldogabbak az emberek, mint sok fejlettben.
"Nálunk azonban az élet egy állandó kínkeserves harc."
Igen, ha folyton azon görcsölsz, hogy nem úgy élsz, mint a svájci középosztály, akkor főbe is lőheted magad, valóban. De nem kötelező így gondolkodni.
Országok boldogság szerinti sorrendje különböző felméréseken:
Tessék, Dominika (kb. Ukrajna szintjén van gazdaságilag) boldogabb Angliánál. Kolumbia (polgárháború és bűnözés sújtotta, szegény ország) boldogabb Írországnál.
Tényleg minden a pénz? Szerintem a dominikaiak egyszerűen tudnak élni, a magyarok jelentős része meg elfelejtett. Azt hiszik, hogy minden a pénz, és folyton azon kell nyöszörögniük, hogy nincs annyi pénzük, mint a svájciaknak. Aki szegény, az ne legyen pénzimádó, mert akkor fel is akaszthatja magát nyugodtan.
Értelmezni kellene az adatokat.
A kolumbiaiak hányszor élnek szexuális életet egy héten? A házasságaik hány %-a megy tönkre? Hány barátjuk van? Hányszor járnak havonta táncolni? Milyen a szülők és gyerekek viszonya? Stb. Pár ilyen dolgot megmérnénk és szerintem sok érdekes dolog kiderülne. Azt pl. tudom, hogy a magyarok 1/3-ának egy barátja sincs. Lehet, hogy a kolumbiaiaknál más az arány? Nem tudom, de érdemes lenne utánanézni.
"Csak tehermentes, legalább 10-fölfelé milliós lakás tulajdona adhat biztos alapot az emberi élethez."
Az USA-ban pl. a lakások 40%-a tehermentes. A többi nem. Ezek szerint ott "emberi élethez biztos alap" nélkül tengődnek. Meglepő adat a Nagy Amerikáról, ugye?
"Anélkül az ember nomád vándor, egy földönfutó, így hogy legyen családja?"
Ha az amerikaiak így gondolkodnának, kihaltak volna, mert 60%-uknak nem lenne családja.
"nem anyagias vagyok, csupán egy saját kis kuckóra vágyom, ami természetes emberi ösztön."
Irreálisak az elképzeléseid. Nem felelnek meg a valóságnak. Légből kapott, képtelen állítás, hogy terheletlen lakás nélkül nincs élet. Soha, sehol nem volt domináns az a modell, hogy előbb terheletlen lakás, aztán család. Ez, amit mondasz, egy fantázia, ami nem is tudom, honnan származik. És pusztító fantázia, mert tétlenségre kárhoztat és kétségbeesésbe taszít. Ideje megszabadulni ettől és újragondolni pár dolgot.
"Úgy néz ki, hogy 50 éves koromra érhetem csak el. Ameddig banki törlesztőt fizetek, nem vagyok szabad ember."
Kétségtelenül nem vagy szabad ember, ha adós vagy. Ilyenkor két eset lehetséges. Az amerikaiak pl. egyzerűen tudomásul veszik, hogy az életük fele a bankoké, mert ez a mai életforma.
A másik, hogy bérlakásban laksz és közben igyekszel pénzt félretenni. Ekkor bizony "nomád" maradsz, de nagyobb biztonságban vagy és szabadabb vagy, mint egy terhelt, félig "saját" lakással.
Mint mondtam, Magyarországon ez nehéz ügy, mert magasak a bérleti díjak. Ennek az egyik oka, hogy nehéz a kilakoltatás.
ma 15:43
Gyilkosság / év / 100 ezer fő:
Magyarország: 1,4
Kolumbia: 32.
Ennyit a közbiztonságról. Ennek ellenére el tudom képzelni, hogy Kolumbiában mégis kevesebben nyavalyognak arról, hogy "állandóan romlik a közbiztonság", mint itt, mert lehet, hogy nem a nyavalygás a divat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!