Miért jobb álomvilágban élni?
Azt tapasztalom, hogy a fiatalok egy része olyan megvetendőnek és "lúzernek" érzi a magyar történelmet, hogy inkább az olyan mítoszokba menekül, mint pl. a szkíta-hun-avar-magyar kontinuitás elmélete, vagy hogy Magyarországot, mint olyat, 5000 évvel ezelőtt alapították, az írást a magyarok találták fel, meg hasonlók. Most nem akarok ezek igazságtartalmáról vitatkozni.
Viszont nem értem, hogy miért jobb ilyeneket kitalálni, mint hogy arra legyünk büszkék, amink van.
Én úgy látom, hogy a nagy pesszimizmust az hajtja, hogy olyasmi dicsőségre vágyunk, amit nem találunk meg. A magyarok egy dicső, győzedelmes, hadi sikerekkel tarkított történelmű nemzetnek képzelik magukat. Csoda, ha ezek után letargiába esnek, amiért ez nem igazolódik be?
Miért nem vagyunk büszkék, pl. a folyami fokrendszerre, ami a történelem egyik leghatékonyabb folyóvízi elöntéses mezőgazdasági termelési módszere volt a folyószabályozások előtt?
Illetve, ha megbocsájtjátok, hogy valamilyen szinten két kérdést teszek fel egyszerre, mondhatnátok még ehhez hasonló dolgokat, amikre tényleg büszkék lehetünk, és amelyek mellett nincs szükség mítoszokra.
Előre is köszönöm
"És mivel támasztod alá, hogy nem voltunk dicső, győzedelmes, hadi sikerekkel tarkított történelmű nemzet?"
Mivel támasztod alá, hogy nincs a szobámban egy hallhatatlan, láthatatlan, tapinthatatlan dinoszaurusz, akit csak én látok és tudom róla, hogy ő teremtette a világot?
Mint mondtam, nem akarok vitát nyitni ezek igazságtartalmáról.
Nem fogok lepontozni senkit, aki ilyet ír, de tudd, hogy nem ez a kérdés, úgyhogy a válaszod lényegében haszontalan.
Ez valamiféle közép-európai betegség lehet.
A magyarok ugye a hunok vagy a sumérok leszármazottai, a románok az Erdélyben élt romanizált dákoké, a szlovákok a Nagymorva Birodalom örökösei stb.
Pedig a fent említett három nép történelmében egyformán lehet valós és büszkeségre okot adó fejezeteket találni, tényleg hülyeség ilyen kitalált marhaságokba menekülni. De hát ez van.
Kedves 20:22-es!
Magyar történelemben mondanál példákat? Tényleg érdekel, csak nekem hirtelen a fokrendszeren kívül semmi nem jut eszembe. :(
"de azt honnan veszed hogy nem voltak hadi sikerek? "
Ilyet nem állítottam. Viszont ha valaki egy dicsőséges katonanemzetet akar a magyarságba látni, akkor nagyon orra fog bukni.
1848-49 egy vesztes forradalom, bár a jelentősségét én se vecsülöm le.
Egri győzelemnél szintén az a probléma, hogy egy "parányi" siker az amúgy erőteljesen a török javára "lejtő" játéktéren. Kb. olyan, mint a poitiers-i csata (732). Az európaiaknak nagy győzelem volt, az araboknak csak egy kis perifériális csete-paté.
Mátyás uralkodását talán még el tudom fogadni, de annak sem maradt sok nyoma és a halála után összedőlt az egész, mint egy kártyavár. Sajnos.
Kedves 20:35-ös!
De aki álomvilágba temetkezik, mesékre építi a jövőjét, az csak veszthet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!