Mennyi az infláció?
Kedves barátaim az úrban, mennyi a valós infláció amit ti tapasztaltok amikor elmentek vásárolni?
Ahányszor le merem írni, hogy az éves 4% körül fog alakulni egyből megkapom, hogy én nem járok boltokba és nullára pontoznak.
Ezen felbuzdulva az árfigyelőn és a tesco oldalán csináltam egy "saját" (g7.hu listáját vettem át, mert ők egész 2023 végéig számoltak élelmiszerinflációt) vásárlói kosarat és összevetettem annak a mai árát a 2023-as novemberi árakkal.
Nem szeretném lelőni, hogy mennyi lett a drágulás de rakok be linkeket. Miután leírtátok a saját tapasztalataitokat akár vethettek rá egy pillantást.
2024.11.12. azonos módszertan szerint nekem ennyi jött ki:
Felhasznált weboldalak:
Nyilván ez csak az élelmiszerinfláció, de általában az szokott a legmagasabb lenni.
Pl. benzin tavaly októberben 622 forint volt, gázolaj 667 forint, most 617 és 620.
Rezsiköltségek se változtak az elmúlt évben. Tartós fogyasztási cikkek bő 1%-kal drágultak, ruházat 3,5%. Budapesten az albérlet árak emelkedtek 8%-ot tavaly november óta (de ha jól tudom ez nincs is benne az inflációs adatokban).
Tehát akkor mi húzza fel az infláció érzetét az embereknek, hogy 10-15%-os béremelés mellett mégis azt érzik, hogy kevesebbet ér a fizetésük?
"Tehát akkor mi húzza fel az infláció érzetét az embereknek, hogy 10-15%-os béremelés mellett mégis azt érzik, hogy kevesebbet ér a fizetésük?"
Valószínűleg azért, mert a 10-15%-os béremelés sem érinti az emberek többségét. A magyar átlagbért az emberek 75%-a nem keresi meg Magyarországon, és bár tudható, hogy az átlag és a medián nem szinonímák, az ember azért feltételezné, hogy a kettő közel áll egymáshoz. De nem. A statisztika felfele torzít.
Egyébként grat az összegyűjtéshez, nekem nem feltétlenül lett volna hozzá türelmem.
"az emberek 75%-a nem keresi meg " ha mindenkit beleszámolunk, olyanokat is akiket a KSH a rendes átlagbérbe nem számít bele. (pl. részmunkaidősek, sőt ha ugyanarra cikkre emlékszünk azokban olyan embereknek is kiszámolták a havi keresetét az évesből akik nem dolgoztak egész évben)
De ettől most tekintsünk el, tételezzük fel, hogy igazad van és 75%-a nem keresi meg az átlagot csak épp akik átlag alatt keresnek azoknak jobban nőtt a fizetésük az elmúlt 12 hónapban.
A minimálbér 15%-kal nőtt januárban. A medián kereset 15,6%-ot, miközben az átlag 13%-ot az elmúlt 12 hónapban. Szóval pont, hogy az alacsonyabb keresetek nőttek jobban.
"Egyébként grat az összegyűjtéshez" Kedves vagy de a hajamra kenhetem, mert senki nem nézi meg és mindenki marad a saját kis világában, hogy épp reálbércsökkenés van és rekord infláció. :)
És még egyesek csodálkoznak azon, hogy miért szór el a Fidesz ennyi pénzt propagandára. Ez a kifizetődő, senkit nem érdekel a valóság, csak a narratívák számítanak.
""az emberek 75%-a nem keresi meg " ha mindenkit beleszámolunk, olyanokat is akiket a KSH a rendes átlagbérbe nem számít bele. (pl. részmunkaidősek, sőt ha ugyanarra cikkre emlékszünk azokban olyan embereknek is kiszámolták a havi keresetét az évesből akik nem dolgoztak egész évben)"
Én erre utaltam, igaz, ez már egy kicsit régebbi:
Ebben pedig azok vannak benne, akik szerepelnek a NAV járulékadatbázisában.
"A minimálbér 15%-kal nőtt januárban."
2023-ban 17,6%-os infláció volt, szóval itt még az inflációkövetés sem történt meg.
"A medián kereset 15,6%-ot, miközben az átlag 13%-ot az elmúlt 12 hónapban. Szóval pont, hogy az alacsonyabb keresetek nőttek jobban."
Bevallom, kissé zavarban vagyok, mert a LSH linkedben 628 800 Ft átlagkereset van megemlítve, de 2023-ben (decemberben) ez még 655 600 Ft volt: [link]
Továbbá a kérdéshez szorosan kapcsolódva említetted, hogy az albi árak 8%-ot emelkedtek. Az ember, ha kevesebből tud vásárolni hajlamos akkor is drágulást érzékelni, miközben nem az (élelmiszer) árak nőttek, hanem az ő pénztárcája lett soványabb. Összességében igazad van, ez narratíva kérdése, nameg rövid memóriáé, ha engem kérdezel. Én ezt a témát már egy kicsit el is engedtem, miután a KSH-nak sikerült újra azt kihoznia, hogy a háztartási energiaárak csökkentek, holott hatósági árak vannak.
"akik szerepelnek a NAV járulékadatbázisában."
csak nekik egy jelentős részük nem szerepel azok között akikből a KSH számolja az átlagbért, így NAV járulékból számolni vissza az átlagkeresetet nem feltétlen fair. De igazából mindegy is, ez is egy szám, ami mutatja, hogy hány ember kap egy évben valamilyen fizetést és az mennyi hónapra lebontva. Az lenne a fasza ha ezt visszamenőleg kiszámolnák és akkor lehetne ezt hasonlítgatni, hogy akkor mégis rosszabbul vagy jobban élünk.
"2023-ban 17,6%-os infláció volt, szóval itt még az inflációkövetés sem történt meg."
Ez így igaz is meg nem is, mert 2023-ban nem nőttek ennyit az árak, 2022-ben voltak a komoly emelések és komoly reálbércsökkenés, csak az éves inflációt úgy számolják, hogy veszik a 12 hónap átlagát, az adott hónapot meg úgy, hogy az előző év azonos időszakához képest mérik, szóval a 23-as adatot a 22-es nagy emelések húzták fel.
2022 decembere és 2023 decembere között már csak 5,5% infláció volt. Ha megnézed a G7 élelmiszerárait, akkor ott is azt látod, hogy 27 ezer forintról indultak 22 decemberében és 24 ezerre ment le, szóval kaják esetében még defláció is volt, így mondjuk egy minimálbéres nemhogy kevesebbet hanem többet költhetett kajára ha a 22 decemberét vetette össze a 23-as hónapokkal.
"Bevallom, kissé zavarban vagyok"
Rosszat linkeltem. De te is megkeresheted az épp aktuálisat.
Itt már nem igaz amit írtam, 1,3%-kal jobban nőtt a nettó átlagkereset, mint a nettó minimálbér és 0,3%-kal jobban mint a medián. De ez azért még mindig eléggé hasonló bérdinamika, szóval nem lehet azt mondani, hogy a gazdagok sokkal nagyobb emelést kaptak.
"hogy az albi árak 8%-ot emelkedtek. " De ez még mindig alacsonyabb emelés, mint amennyit a fizetése nőtt, kb. a fele.
"a háztartási energiaárak csökkentek, holott hatósági árak vannak"
Van "piaci" ár is. A KSH meg a valós fogyasztás alapján számolja azt, hogy mennyibe is kerül az energia, súlyozza a hatósági áras fogyasztást és a piaci árasat. Mivel kevesebb drágábbat fogyasztunk (melegebb van, mással fűtünk, spórolunk), mint 1 éve így az általa számolt súlyozott átlag is csökken.
De pl. ha a személyes inflációmat nézzük, akkor nekem most is annyi, mint 5 éve volt az energia, mert gázból, áramból kb. a felét fogyasztom annak ami még rezsicsökkentett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!