Csak én erzem ezt 3.2% os inflációt kevésnek?
Az infláció sosem annyi, mint amennyit a Fidesz hivatalosan kihoz, hanem annál mindig jóval kisebb (a valós inflációnál kisebb) adatot hoz ki.
Ennek több oka is van. Egyrészt kevesebb nyugdíjemeléssel, béremeléssel is megelégszik a lakosság, ha azt látja hogy alacsony volt az infláció. Másrészt a befektetők sokkal kevesebb kamattal is megelégszenek, ami szintén spórolás az államnak, hisz a kamatköltség alacsonyabb lesz.
A valós inflációt sosem fogják az orrod elé dörgölni. Mert nekik azaz érdekük hogy minél alacsonyabb szám jöjjön ki a valósághoz képest.
Ezért is van az, hogy 2010 óta folyamatosan minden évben hatalmas reálbér emelkedést hozunk ki, amikor már a többség szerint rosszabbul élünk mint Gyurcsány idején. Ez is annak köszönhető, hogy a kormány mindenféle trükközéssel alacsony inflációt hazudik.
Tehát most idén is a valós infláció ilyen 12-15% volt, a kormány kihozta ügyeskedésekkel, hogy 3,2% (LOL!), aztán lesz vagy 7-8%-os béremelés tehát az fog kijönni hogy a reálbérek megint emelkedtek, holott egyre rosszabbul élünk.
Az a gond, hogy nem érted mit jelent az infláció.
Nem azt, hogy az élelmiszerek ára milyen magas és még csak nem is azt, hogy mennyivel emelkedtek, hanem hogy a teljes inflációs kosár tartalmának hogy emelkedett az ára egy év alatt. Ebben az inflációs korsárban pedig a fogyasztással arányosan benne van a buszjegy ára, a gáz, a lakbér, a szalámi és a mobiltelefon ára is sok más között. Az élelmiszerek csak egy részét teszik ki és azoknak most nagyobb volt az árnövekedése - te ezt érzed jobban - más dolgoké pedig nem.
Külön is megvizsgálják az egyes termékcsoportokat és úgy is nézik az inflációt. De ahogy előttem írták, az árak tavaly megemelkedtek és ezen a magas szinten maradnak. a TOVÁBBI áremelkedés üteme volt már alacsony, azt mutatja az idei infláció.
Itt láthatod:
Tavaly a teljes infláció 18% volt, de ebben az élelmiszerek 26%-t emelkedtek, a tartós fogyasztási cikkek árai meg csak 6%-t.
Itt láthatod havi bontásban és már az idei évet is:
A 2023 és 2024 októbere közötti árnövekedés az élelmiszereknél már csak 4,5% volt. Azaz olcsóbbak nem lettek az élelmiszerek átlagosan, mint voltak tavaly októberben, emelkedett az áruk tovább, csak már nem olyan nagy mértékben, mint az előző év alatt. Más csoportoknak nem árnövekedése volt hanem árcsökkenése, ezért az értékük 100% alatti, összességében így jön ki az októberre vonatkoztatott éves teljes inflációra már csak 3%.
Mindig így számolták az inflációt, nem most találták ezt ki. 30 éve is ugyanez volt és az EU-ban minden tagországban így nézik, a KSH is az Eurostat módszereit használja, ez az EU-ban kötelezettségünk.
Aki nem fogadja el a KSH számait az az EU adatait nem fogadja és és csak megmutatja, hogy nem érti hogyan készülnek a statisztikák és mit jelentenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!