Csak én erzem ezt 3.2% os inflációt kevésnek?
"hanem a ingatlan/albérlet árak és a szolgáltatás árak is amit a KSH bele sem számol az inflációba"
Milyen szolgáltatás árak? A KSH oldalán fent van a csatornadíj, szemétszállítási díj, vízdíj, társasházi közös költség, lakásjavítás és karbantartás, lakbér, telefon, internet, takarítás, mosatás, ruhajavítás és kölcsönzés, mozijegyek, tv előfizetések, szerencsejáték, utazási költségek, taxi inflációja, sőt, van még egy "fel nem sorolt szolgáltatások" kategória is. Pontosan milyen szolgáltatást hiányolsz a KSH méréseiből?
A lakásárak nincsenek a fogyasztói kosárban, hiszen az ember nem vesz rendszeresen házat, de a lakásárak változását is monitorozzák és van róla külön cikk is egy rakás adattal, nem csak az árakról.
"2024 I. negyedévében e téren is fordulat következett be: a használt lakások reálára 4,0, az újak 3,4%-kal lett magasabb, mint egy negyedévvel korábban. Az előző év azonos időszakihoz viszonyítva a használt lakások reálára 4,4, az újaké 10%-kal nőtt."
A KSH csak az önkormányzati bérlakások árait méri az inflációban, az meg a lakosság 0-1%-át érinti. A szabad piac árváltozásaira rá sem néz. Ahogy az egyéb szolgáltatások (fodrász, étterem, presszó) változásaira sem.
Tehát ott csal ahol tud. Lássuk már be. Ausztriában meg nem sumákolnak.
Amúgy meg mit gondolsz, miért van 410 forint fölött az Euro? Még annak ellenére is, hogy 6,5%-os kamatot kapsz utána, kétszer annyit mint az Euro után kapnál?
Azért mert a tőzsdei szakembereket nem lehet hülyének nézni, csak a magyar lakosságot. Ők látják mennyi a valós infláció, és ennek megfelelően árazzák a forintot. Szóval ennyi. :)
26-as
Ebben van ugyan részigazság, de hosszútávon a piac úgy áraz egy valutát, hogy mennyi mögötte az érték, azaz végső soron milyen javakat lehet érte kapni az adott országban. Ezt lehet rövid ideig manipulálni magas kamathozamokkal ahogyan most is tettük, csak éppen az államháztartásunk már annyira deficites hogy nem bírjuk már tovább a kamatterheket.
Így aztán kilóg a lóláb, a forint gyengülésében bizony az is benne van, hogy a valós infláció magas.
Persze, sokan nem értik az infláció lényegét, de ez nem jelenti azt, hogy a KSH ne próbálna meg trükközni, például azzal, hogy az energiaárakra is azt mondták, hogy olcsóbb lett (deflációs volt), csakmert az emberek elkezdtek kevesebbet fogyasztani (azért, mert a gyakorlatban pont hogy drágább lett átlagfogyasztás felett):
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!