Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha a Kádár rendszer diktatúra...

Ha a Kádár rendszer diktatúra volt, akkor miért emlékeznek ma is pozitívan vissza az emberek azokra az évtizedekre?

Figyelt kérdés
A viszonylagos jólét többet számított,mint az hogy alapvető szabadságjogok hiányoztak?
aug. 8. 18:56
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
87%

Vegyük példának a falut, ahol felnőttem. 1500 fős falu volt Fejér megye északi részén. Hatalmas víztározót építettek 1971-ben, a két oldalán élőzene ment hétvégente, strand volt, üdülőházak épültek. A faluban 1 nagy étterem, és 5 másik kocsma üzemelt. Mindenki ismert mindenkit.

Mára a tónál csak pecások vannak, a közben 2200 fősre duzzadó községben már nincs kocsma, a lakosok nagy része a szomszédját sem ismeri.

aug. 8. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:
100%

Egészségügyet vegyük példának. Régen fájt a fogam, felmentem a fogorvoshoz, beültem a váróba, sorra kerültem, kész.

Pár napja néztem, mikor rendel az új doki, telefonos bejelentkezés szükséges. Felhívom, kérdi a panaszt, adott időpontot szeptember 16-ra, reggel 8-ra. Na puff.

Na, és a másik. A kádárizmusban élt háziorvosok nagy része hóban, fagyban is gyalogolt, biciklizett a táskájával a beteghez, ha szükség volt rá.

A mostani háziorvosomnak először e-mailt kell írni, mi a panaszom, és utána eldönti, kell e mennem a rendelőbe. Vagy telefonon ad utasítást, milyen gyógyszert vegyek. Meg is jöttünk. Régen az átkos rendszerben meg emberségesebb volt a dolog. :)

aug. 8. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 anonim ***** válasza:
100%

Én 1988-ban születtem, nagyanyám 1991-ben, 51 évesen már nyugdíjba ment. A másik 1992-ben. Volt idejük még életerősen az unokákkal foglalkozni.

Nagyapáim közül az egyik bányászként 50 évesen, a másik leszázalékoltként 55 évesen lett nyugdíjas. Élvezhették még az életet.

Most ugye a nyugdíjkorhatár magas, és ki tudja, mi lesz, a munkahelyemen pedig a gyártósoron dolgozott 78 éves, és 76 éves ember is! És nem vicc, Anna néni és Gyula bácsi ennyi idősek voltak, nyugdíj mellett nyomták. Persze, hogy akkor jobb volt.

A bányászok 5000 műszak vagy 25 év után nyugdíjba mentek, persze rengeteg dolgozónak ráírták a földalattit, és a könyvtáros, takarító is nyugdíjba ment a bányászokkal. Könnyebben rokkanttá nyilvánították az embert.

Ha a szocializmusban épült 788 000!!! panellakás nem lenne, hol élne a lakosság nagy része? Akkoriban épültek a lakosságnak, ma mi épül?

aug. 8. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
24%

Ezeknek a tényeknek a nagy részével lehetne vitatkozni, mert ne essünk át a ló túlsó oldalára, és mindig lesznek ellenzők.

Vegyünk példának egy állatkertet, a majmokat(embereket) bezárták egy nagy ketrecbe. Elvoltak, nem kellett sok mindent csinálniuk, elszórakoztak egymással. A banánt(megélhetést) ingyen bedobták nekik a rácson. Ha nagyon rázták a ketrec ajtaját, rávágtak a kezükre (lásd 56', Csehszlovákia 68'). Ezután változás történt, a ketrecet lebontották(rendszerváltás). Minden majom örült, hogy szabadon kószálhat(szabadságjogok visszatérése), de azt nem tudták, merre menjenek (pl. MDF kormány), és nem volt már ingyen banán sem.

aug. 8. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 anonim ***** válasza:
100%

Szabadságjog olyan dolog, amivel a mai átlagember nem tud mit kezdeni, régebben sem tudott. Szavazhat( de kire???), mehet külföldre (sokan miből???).

Most sok olyan dolgot írok, ami vitára adhat okot.

Ha ittas állapotban jöttél a munkahelyre, elnézték. Ha ott rúgtál be, még a főnök is kérdezte, hol van még egy kis innivaló?

Voltak játékgépek, ma már betiltották

Cigaretta olcsó volt, és bárhol lehetett kapni - ma épp az ellenkezője, sőt még a dobozokról is eltüntették azt, amiről legalább megismerte valaki a márkát

Nem volt adózás, adóbevallásos baromságok

Nem volt bankkártya, ergo nem volt kötelező banki lehúzás, bankautomata keresgélés

Hétköznapi, falusi használatra készült járművek voltak, pl. wartburg, amit partvissal kisöpörtél, mert nem volt magas küszöb rajta

Ott gyújtottál rá, ahol akartál, nem volt semmilyen korlátozás

A tanárok nyugodtabbak voltak, mert a szülök nekik adtak igazat a csintalan gyerek miatt

A buszsofőrt nem lesték GPS-en, és nem volt leplombálva a busz tankja sem :)

Ikarus buszok jártak, amihez rögtön volt alkatrész, és könnyen javítható volt, ma olyan buszok vannak forgalomban, amihez kevesebben értenek

Minden típusú embernek találtak valami elfoglaltságot, a tajparaszt, szilaj természetű falusi embert felvették a tsz-be, ma olyan helyen kell melóznia, ami nem neki való

Mindent el lehetett csenni, vagy üzletelni, állami teherautó-sofőrök napokig jártak az IFA-val a saját zsebükre.

Megérte állatot nevelni, növényt termeszteni

Persze, hogy nyugodtabb volt mindenki

aug. 8. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 anonim ***** válasza:
54%

"A viszonylagos jólét többet számított,mint az hogy alapvető szabadságjogok hiányoztak?"


Jó a kérdés, igazán nem tudok rá válaszolni. Pedig történészként is fel szoktuk tenni ezt a kérdést.

Néhány lehetséges válasz:

- Valóban, a viszonylagos jólét, kiszámíthatóság többet számít, mint a szabadságjogok. Elsőnek a Maslow-piramis alján levő igényeket kell kielégíteni.

- Akik megélték a Rákosi-diktatúrát, ahhoz képest szabadságjogok bár ugyanúgy nem voltak, de valamivel magasabb volt a jólét, és főleg viszonyítsuk ezt az 50-es évekhez. Ez volt a kulcsa a rendszernek, hogy a jólét és biztonság látszatát fenntartsák, ha kell hitelekből.

- Mátyás király-effektus, ahogy egy válaszoló már írta: Mátyás idején sem volt olyan "igazságos" az élet, de utána jött Mohács és minden rosszabb lett, így Mátyás kora megszépül. Itt a rendszerváltáskor sokan többet vártak. Volt is a 90-es évek elején egy fellendülés, optimizmus, de hamar véget ért. Nem lettünk nyugati színvonalon, sőt az élet kiszámíthatatlanabb lett. Tehát "bezzeg Kádár idejében jobb volt". Kétlem, hogy pl. egy litván vagy észt ilyen formában visszasírja a szocializmust, pedig ők a Szovjetunió részeként sokkal mélyebbről indultak, de sikerült nekik kemény munkával kijönni és egy jóléti államot megteremteni.

- Sokan ekkor voltak fiatalok. A fiatalt meg nem érdekli, hogy a besúgók köztünk járnak, mekkora az államháztartási hiány, itt vannak a ruszkik, Magyarország totális függésben van a szovjet politikától, nincs szabad választás és véleménynyilvánítás.... Legyen jó zene, jó közösség, lehessen lázadni. Ez egy szép időszak az életben, vagyis meg lehet úgy élni, akkor is, ha amúgy a környezeti tényezők szarok.

- Felejtés: a aradi vértanúkat vérpadra küldő Ferenc Józsefből pár évtized alatt Ferenc Jóska lett, a kimért jóságos apostoli királyunk. Az 1956-os forradalmat leverő, gyakorlatilag a saját elvtársait is bitófára küldő, a kényszerkollektivizálás utolsó fázisát kőkemény ÁVÓ-s módszerekkel végrehajtó Kádárból, pedig a krumplilevest szerető, puritán nagypapa.

aug. 9. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:

Mert - tök mindegy, minek nevezzük, - amiben éltek azt stabilnak vélték az emberek és nem b@szogatták folyamatosan őket!

Ma alig találsz olyan témakört, amit ne lehetne összefüggésbe hozni a zsigeri gyűlölettel! A jelenlegi hatalom mozgatórugója is ez, mert ezt lovagolta meg: mindig meg kell valaki(k)től védeni valaki(ke)t!

Ismerős talán!... Veszélyhelyzet! Tőlük?

aug. 9. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 anonim ***** válasza:
100%

Nem volt ennyi előírás, rendelet, tiltás, korlátozás, mint a rendszerváltás utáni összes kormány alatti folyamatos törvény módosítgatások. Aztán az EU csatlakozás után még jobban rákapcsoltak a korlátozásokra. A kötelezőt nem nagyon szeretik az emberek, szerintem mostanában több a kötelező, akkor maximum dolgozni és felvonulni volt az.


Persze mindennek van jó oldala. A szocializmusban nem volt fix traffipax telepítve, mozgó trafi nem volt, háromlábú nagy ritkán.

Nem kellett a dohányosnak dohányboltot keresni, mert mindenhol kapható volt cigaretta.

Nem voltak nagy közlekedési dugók, mert kevés autó járt. Ergo nem voltak ettől sem idegbetegek az emberek.

Stabilnak és állandónak tűnt az élet akkoriban. Nem volt ennyire gyors az élet.

Rengeteg olyan munkahely volt, ahol kirakták valami telephelyre őrizni, meg gombot nyomogatni az embert. Persze, hogy vidámabb volt, mintha végig mögötte állnának, mint ma.

Amúgy ezt a mantrát nem tudom megérteni, folyamatosan azzal jönnek, a szocializmus nagyon rossz volt!!! Nem lehetett külföldre menni. Anyám 20 évesen az akkori barátjával kiautózott Burgaszba és Várnába. Nagybátyám MZ motorral kiment a rokonokhoz Amszterdamba. A falubelijeim jártak Szentpéterváron, Tunéziában, Iránban. Ma persze könnyebb menni, de ma meg nincs miből sokaknak.

Valamint a migránshordák, ha épp úgy tartja kedvük, megdobálják a határőröket kővel, ezzel-azzal. Azok meg néznek. A szocializmusban lehet kaptak volna egy sorozatot.

Valamiért őszintébb, egyenesebb világ volt, a visszásságai ellenére is.

aug. 9. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 DK-s ***** válasza:
100%

#18-nak:


Nem "lehet", hanem biztos.


Határsáv volt, az úgynevezett "senki-földje". Már eleve a határkerítést csak megközelítőt elfogták, de aki átmászott az céllövöldébe került, ahol ő volt a pálca végén!


A határsávon belül, feltétel nélküli tűzparancs volt érvényben.

aug. 10. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 anonim ***** válasza:
19-es, ez a normális világ, nem? Volt legalább valami rendszer, egy norma.
aug. 10. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!