Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi szükség van a minimálbérre?

Mi szükség van a minimálbérre?

Figyelt kérdés

A kapitalizmus arról szól, hogy akkora fizetést kap valaki, amennyit ér a munkája. Ha valakinek a munkáján keresztül egy cég nagyon nagy profitot realizál, annak megéri magas fizetést adni.

Mi értelme akkor a minimálbérnek? Mért fontos figyelembe venni olyanok sorsát, akiknek a munkája semmit sem ér?


2023. ápr. 14. 13:07
1 2 3 4 5
 31/49 anonim ***** válasza:
75%
#26 Az a vicces, hogy szerintem a jobboldaliak felpontoztak, de csak azrt mert nem tudják, hogy amit leírták, az Marx elmélete. XD
2023. ápr. 14. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/49 A kérdező kommentje:

29 - "elég röhejesen nézne ki, ha a rendőr arra hallgatna, aki többet fizet neki..."

Hát ez pedig így működik a kapitalizmusban azoktól a szélsőséges példáktól eltekintve, akik hivatásból választanak egy szakmát, bármennyit is fizetnek érte. Hisz a rendőr is, ha kapna egy munkalehetőséget havi 5 ezer Euróért árufeltöltőként, akkor inkább hallgatna az ő közvetlen felettesére, a boltvezetőre, mint a rendőrfőkapitányra.


30 - "Nem, a munkáját fizetik meg."

Ha a munkáját fizetik meg, minek a minimálbér? Hiszen ha arról van szó, hogy a munkavállaló nagy profitot termel a vállalatnak, akkor a vállalatnak érdeke neki olyan fizetést adni, amivel megtartja.

2023. ápr. 14. 14:32
 33/49 anonim ***** válasza:
Senki nem írta, hogy a minimálbér egyik legfőbb funkciója, hogy ezután kötelezően 100% hogy befizetik a járulékokat, és ezzel fehérítik is a gazdaságot, valamint garantálják hogy legyen a nagy többségnek nyugdíja egyáltalán. Nem is olyan régen divat volt 30 ezerre lejelenteni az embert, hogy legyen TB-je, majd a többi 200-at zsebbe kapta. Ezzel jól járt a vállalkozó, mert megspórolt egy csomó járulékot, látszólag jól járt a munkavállaló mert többet vitt haza. Viszont arra nem gondolt, hogy a nyugdíja majd egy kalap xart se fog érni, meg itt köpköd mert 6 hónap egy MRI, meg nincs szemész orvos csak a harmadik rendelőben.
2023. ápr. 14. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/49 A kérdező kommentje:

33 - Ebben, amit leírtál, abszolút látok logikát és valóban jó érv. Ha nincs minimálbér, be tudok jelenteni bárkit havi 10.000 Ft fizetéssel, és ha jön egy ellenőrzés, nem találnak fekete munkásokat, hisz lényegében minden alkalmazottam be van jelentve.

Ez valóban érv lehet a minimálbér mellett. Én ettől függetlenül azt gondolom, hogy így is van megoldás az ilyen dolgok kijátszására, így teljes megoldást ez sem nyújt. (pl. bejelentem ugyan, de csak 4 órás műszakban, stb.)

2023. ápr. 14. 14:37
 35/49 anonim ***** válasza:

31-es: ez a közhiedelemmel ellentétben nem Marx értékelmélete, hanem Adam Smith-é és David Ricardo-é, a közgazdaságtan két ősatyjáé. Marx az ő premisszáik alapján írta a Tőkét, amelyben a Smith/Ricardo féle értékelmélet és a Hegelista dialektikából vezette le azt az eszmerendszert, amit mi ma marxizmusnak hívunk. Az én kommentem elfogadásához egyáltalán nem szükséges, hogy valaki marxista legyen, én sem vagyok az.


"Hát ez pedig így működik a kapitalizmusban azoktól a szélsőséges példáktól eltekintve, akik hivatásból választanak egy szakmát, bármennyit is fizetnek érte. Hisz a rendőr is, ha kapna egy munkalehetőséget havi 5 ezer Euróért árufeltöltőként, akkor inkább hallgatna az ő közvetlen felettesére, a boltvezetőre, mint a rendőrfőkapitányra."


Igen, de én itt nem egy darab rendőrre gondoltam, hanem a rendőrre, mint rendészeti foglalkozásra. Ha a rendőr a nagyobb fizetés reményében elmegy árufeltöltőnek, akkor ő már nem rendőr, hanem árufeltöltő. Ha a rendőrség piacosítva lenne, akkor én mondjuk, ha multimilliárdos lennék, simán vennék magamnak egy rendőrséget, és én határoznám meg, hogy miféle törvényeket kell betartatniuk. Ezért nem működik bizonyos szakmák piacosítása, mert ehhez hasonló káros mellékhatásokkal jár a piac láthatatlan keze bizonyos esetekben. A piac nem valamiféle tökéletes, tévedhetetlen, minden helyzetben hasznos dolog, természetesen vannak pozitívumai és negatívumai is, ezért van az, hogy rengeteg dolgot piacosítunk, viszont más dolgokat meg nem bízunk a piacra.

2023. ápr. 14. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/49 anonim ***** válasza:
100%

"Ha a munkáját fizetik meg, minek a minimálbér?"

Hogyhogy minek? Hogy mind a munkavállaló, mind a munkáltató tudjon vele számolni, mennyit ér a legalapvetőbb, szaktudás nélküli fizikai munka.

2023. ápr. 14. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/49 anonim ***** válasza:
100%

"Ausztriában pl. nincs törvény által előírt minimálbér."


Tűpontosan fogalmaztál, Ausztriában valóban nincsen törvény által előírt minimálbér, viszont ettől függetlenül minimálbér ugyanúgy van, csak ezeket a szakszervezetek alkudják ki a munkavállalókkal kollektív szerződések kereteiben. Ez sem piaci alapon megy, tehát ez is a munkaerő részleges piactalanítása, ahogy a törvényi minimálbér is. A kérdés tehát itt az, hogy neked a minimálbérrel, vagy a törvény által előírt minimálbérrel van bajod? Mert eddig az összes érved általánosságban a minimálbér ellen szólt, nem a törvényi részére.

2023. ápr. 14. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/49 A kérdező kommentje:

37 - Remélem, azzal tisztában vagy, hogy ez - a törvény által előírt minimálbérrel ellentétben - nem minden munkahelyet érint, sőt, a legtöbbet nem.

Én alapvetően általánosan a minimálbér ellen vagyok, egyébként nagyon sok érvet nem is említettem, pl. hogy gazdaságilag sokkal versenyképesebbek azok az országok, ahol nincs minimálbér...

2023. ápr. 14. 15:03
 39/49 anonim ***** válasza:

"Remélem, azzal tisztában vagy, hogy ez - a törvény által előírt minimálbérrel ellentétben - nem minden munkahelyet érint, sőt, a legtöbbet nem."


Az osztrák munkavállalók 95%-a olyan munkahelyen dolgozik, ahol van szakszervezeti minimálbér. Forrás: [link]


"Én alapvetően általánosan a minimálbér ellen vagyok, egyébként nagyon sok érvet nem is említettem, pl. hogy gazdaságilag sokkal versenyképesebbek azok az országok, ahol nincs minimálbér..."


Melyek lennének ezek az országok? Légyszives, példákat mondjál. Rosszul indul a dolog, tekintve, hogy a világ leggazdagabb országában, az USA-ban pl. szövetségi és állami minimálbér is van...

2023. ápr. 14. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/49 A kérdező kommentje:

39 - "Az osztrák munkavállalók 95%-a olyan munkahelyen dolgozik, ahol van szakszervezeti minimálbér."

Nagyon jól manipulálsz adatokat, hisz a valóságot elferdítve állapítasz meg olyan dolgokat, melyek egyébként nem szerepelnek a forrásban... Így nincs értelme vitatkozni...


"Melyek lennének ezek az országok?"

Pl. Kína, ahol a gazdasági erő alapja az, hogy olcsón tud foglalkoztatni.

2023. ápr. 14. 15:44
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!