A lakótelepeken élő fideszes szavazók! Miért szavaztok egy olyan pártra, amely lemondott a panelházak felújításáról, élhetőbbé tételéről?
Az tény, hogy látványosan kivonult a kormány erről a területről, ahogy a Fidesz hatalomra került 10 éve egyből le is állította a panelprogramot. Mondanom se kell mennyire jó dolog volt ez, szerintem sokat javított az életminőségen,rezsiköltségen, és látványra is teljesen más egy ilyen szépen felújított lakótelep, sokat dob rajta a régi depressziós betonszürke kinézethez képest, higgyétek el sokat számít annak aki ott él és ezt bámulja minden nap. Ahhoz képest hogy ez milyen nagy hatással volt milliók mindennapi életére, nem volt olyan iszonyatosan megterhelő a
költségvetésre,(+ egy részét amúgy is a lakók fizették) szóval ez sem lehet indok, Miskolcon ahol én élek, pl csak a stadion + Diósgyőri vár felújítási költségeiből meg lehetett volna csinálni a panelek nagy részét, de ez láthatóan nem fontos a kormánynak. Szóval a kérdésem adott, hogyan éli meg ezt a fájó cserbenhagyást egy panelben élő, aki Fidesz szavazó? Csak érzékeltetésképpen: [link] helyett [link]
"A Lakáskassza állami támogatása MAXIMUM ÉVI 72000Ft lehetett. Ennél többet akkor sem adott az állam ha milliókat raktál be havonta. Vagyis havi 20 ezer Ft megtakarítással a maximum állami támogatást kaptad meg. Tudom, mert nekem volt korábban Lakáskasszám."
Te bizonyára társasház vagy... ja nem valószínű. Ezért járt neked max évi 72000 támogatás.
#29 Nem mondtál ebben semmi konkrétumot, csak morogtál egyet. Még csak nem is cáfoltál. Kicsit sem, csak mellébeszéltél.
#30 "Tehát korábban az állam támogatást nyújtott a panelházak felújítására, most pedig nem?
De miért kéne, hogy nyújtson? Erre van a felújítása számla, a lakásszövetkezet kemény pénzeket nyúlnak le az ott lakóktól. Úgy gondolom, ha ezzel felelősen gazdálkodnak, akkor a lakóknak közösen lesz annyi pénzük, hogy felújítsák az épületet."
Egyszerű. A régi panelházaknak a legnagyobb a rezsijük úgy általában. Most van az állítólagos úgynevezett rezsicsökkentés. Valódi hosszútávú rezsicsökkentést fűtéskorszerűsítéssel, szigeteléssel lehet elérni. Ezzel nem az energiafogyasztást támogatnák, hanem az energiamegtakarítást. (Panelprogram, panel plusz program)
"Lakásszövetkezetek" gondolom a társasházakra gondolsz. Amit te mondasz, az a felújítási alap, ami a közös költségbe építve, vagy amellett fizethetnek a társasháznak, ahogy megszavazzák, és ahogy tudják fizetni. Vagy jól eladósodnak.
Azt akkor is fizették, csak az állami támogatással sokkal több felújítást tudtak végezni. Egy társasházban pedig elég sűrűn akad felújítani való lift, szellőző rendszer, villanyszerelés, csatorna... és persze emellett kellene a fűtéskorszerűsítés, a panelszigetelés, az ablakcsere...
Az rendszeres kötelező felújításon túl az energiamegtakarítási beruházások sokkal elérhetetlenebbek lesznek, ill. meg kell emelni a közös költséget.
Persze ezt nem kötelező kiírni, mint a "rezsitámogatás" összegét, de még azt sem, hogy mennyit buknak az emberek a rezsiben a 2%-os áfaemelés miatt, hogy csak egyet mondjak.
""Lakásszövetkezetek" gondolom a társasházakra gondolsz."
Nem biztos. A lakásszövetkezetekre másik törvény vonatkozik, nem a társasházi.
Gyerekek, egy ilyen sávház az 240-320 lakás. Egyszerre fogják felállványozni vagy sem. Egyszerűen nem tudom miről beszéltek, amikor egyéni családokban számolgatjátok, hogy van-e elég gyerek. Hiába van, a többiben meg nem lesz. Hiába vesz ő fel bármilyen családi támogatást, nem fogják a kedvéérét külön körbevacakolni a hatodik lépcsőház hetedik emeletén a 112. és 113. ablakot. És igen, egy ilyen társasházban a fele lakos soha a büdös életben semmilyen támogatáson nem fog megfelelni, és semmiféle hiteltörlesztésre nem lesz anyagi lehetősége, arra aztán várhattok, amikor még a közműtartozását se bírta kifizetni... Pedig kibírta volna, ha már rég harmada lenne a távfűtés. Más szóval a társasházi problémák megoldása nem egyéni családokban gondolkodva történik, csak bizonyos politikai rétegek nem képesek másban gondolkodni.
Nagy különbségek vannak lakótelepek között, mert például a kettővel ezelőtti évtizedben Budapesten a dán-panelok 90%-át beburkolták, a másik három házgyár típusainak legfeljebb a 10%-át. De hogy az előző évtizedben gyakorlatilag nem történt azóta semmi, az ordít. Összeszámolom az ujjaimon azt a néhány házat, nemhogy %-okrol beszéljünk. Egyik déli külvárosban megcsináltak egymás mellett négy házat is, meg odébb egy ötödiket, lehet, ott az baromi látványos, de a lakótelepek elsöprő többségén semmi nem történt. Más városokban nem tudom, mi megy, vagy mi nem megy.
Köszönöm az utolsónak hogy leírta korrekt módon az igazságot, és igen, más városokban sem történt semmi 2011-2012 óta, akkor kifutott a régi panelprogram.
Azt viszont nagyon sajnálom, hogy a kormánypárti szavazók nem bírtak egy őszinte választ adni, idekevertek teljesen más jellegű támogatásokat ami nem a panelek és környezetük rehabilitálásáról szól, olyan is volt aki teljesen tagadta a kérdést, és szerinte ma is zajlanak a panelfelújítások.
A fideszes válaszolók simán érvelhettek volna azzal, hogy mi egy jobboldali párt vagyunk és a közép és felsőbb társadalmi osztályokat támogatjuk, nem a panelban élőket, ezért nincs panelprogram és van helyette a többi felújítási támogatás, ami inkább középosztálybeli kertes házakban élőknek szól. Ezt teljesen elfogadtam volna, de inkább hülyeségeket írkáltok.
"más városokban sem történt semmi 2011-2012 óta"
Errefelé történt. Budapest. Pont ilyen hosszú, több száz lakásos panelt szigeteltek a környéken. Idén.
Valami támogatás most is van: kamatmentes hitel. Ezt azonban vissza kell fizetni, a törlesztőrészlet annyi, ha nem több, mint a megtakarítás. Csak a hitel visszafizetése után csökkenhet a rezsi.
Ez sokkal kedvezőtlenebb a panelprogram és a panel plusz programnál, ahol az állam és az önkormányzat 30-30%-kal támogatta a panelházak energiahatékonysági korszerűsítését, a paneloknak csak 40% önrészt kellett állniuk.
Hol van most ilyen?!
Most állítólag a rezsit támogatják, a megtakarítás helyett. Pedig az energiatakarékosság támogatása az államnak is ad valamicskét vissza, és nem csak az áfára gondolok, hanem arra, hogyha kevesebb ember lehetetlenül el, akkor az mindenkinek jó. Továbbá a kvótatöbbletünkből bevételünk is származna.
Nem csak télen lenne ez hasznos, nyáron se lenne olyan nagy forróság a lakásokban. Nem lenne olyan nagy az energiafogyasztás, ami valahol az államnak is jó, és nem lenne tele minden környezetkárosító klímaberendezéssel. Nem fűtenénk nyáron az utcát.
"más városokban sem történt semmi 2011-2012 óta"
Szerintem az a probléma forrása, hogy ti túlzottan Budapest spektrumban gondolkodtok.
Nálunk Szombathelyen a panelek, téglaépítésű társasházak nagy részét az elmúlt években szigetelték és festették. Ugyanezt el tudom mondani Zalaegerszegről is. Már alig van olyan társasház errefelé, ami ne lenne leszigetelve.
Vagy ez nem az állam számlájáról ment? Nagyon helyes.
"egy ilyen társasházban a fele lakos soha a büdös életben semmilyen támogatáson nem fog megfelelni, és semmiféle hiteltörlesztésre nem lesz anyagi lehetősége, arra aztán várhattok, amikor még a közműtartozását se bírta kifizetni..."
Két dolog. Egyrészt, a HGCS-re és az MGCS-re ugyanúgy be tud fizetni egy társasházban, mint egy kertes házban lakó, az idén indult felújítási programba is be tud lépni, ha van 25 év alatti gyermeke. Erre pedig had dobjak vissza egy labdát: a panelben lakó 6 millióból simán fel tudja újítani tetőtől talpig a lakását (a burkolatot, a parkettát, a csempét, a festést), míg egy házban lakónak a tetőcserére elmegy ennyi pénz. Ez nem igazságtalan?
Másrészt milyen szocialista gondolkodás az, hogy HA kevesebb lenne a rezsi AKKOR tudná fizetni a közüzemi számlákat? Ez egyszerűen hihetetlen, hogy a rendszerváltás után 30 évvel is ugyanott tartunk: NEM az állam feladata tanulni, dolgozni, továbbfejleszteni magát az egyén helyett. Ha az egyén nem tudja kifizetni a kétszobás lakásának a rezsijét, akkor költözzön egy kisebbe, vagy vállaljon nagyobb fizetséggel járó munkát. Hogy ehhez tanulni kellene? Tanuljon, a közoktatás mindenki előtt nyitva áll. Az állam feladata a tanulási és munkába állási lehetőség biztosítása, nem az, hogy eltartsa az embereket. És igen, fenntartom azt az álláspontomat, hogy akár panel, akár ház, nem az állam, hanem az ott lakók feladata a ház karbantartása, felújítása, élhetően tartása. Akkor cselekszik jól az állam, ha csupán segítségül gazdaságélénkítő támogatásokat nyújt.
#38
Le se írhattad volna pontosabban...
Magyarok vagyunk és a magyarok 70%-a (lehet 80 is) mindig másban keresi a hibát. Ha neki nem telik valamire, egyből mindenki más hibás... És miért nem jár ez meg az meg amaz... Akkor a többi értetlenkedő a nettó fizetéséből miért nem adja nekem a felét?
És ezt politikai nézetektől függetlenül írom.
#38 Te nem vagy százas, ha azt gondolod, hogy egy társasház teljes felújítása ugyanannyiba kerül, mint egy kis kertesházé!
Láttál te már 10 szintes panelházat?! Én egy százlakásosban lakok ilyenben. 6 milla semmire nem elég. Csak a szükséges lift csere többe került.
220 normál ablak, 100 erkélyajtó, ablak és hozzávaló szigetelt falfelület cseréje termora szerinted mennyi?!
És akkor még a falszigetelés sehol sincs.
A fűtésrendszer nálunk olyan, hogy egyénileg nem is lehet szabályozni a fűtést, ha melegünk van, ablakot nyitunk, lejjebb nem szabályozhatják, mert valahol felettünk túl hideg lenne. Fűtésért hatalmas átalánydíjat kell fizetni.
Csak a fűtésrendszer korszerűsítése (csere) több tízmillió lenne. Ha tudnád, miről beszélsz...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!