Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem alakult ki a magyar...

Miért nem alakult ki a magyar társadalomban egy olyan réteg (vagy csak egy nagyon vékony), amely reálisan látja a Covid-helyzetet?

Figyelt kérdés

Itt is, és más fórumokon is azt látom folyamatosan, hogy szinte csak a két véglet létezik.

A) A vírus nem létezik, egy f*szság, a maszktól pedig tüdőrákot kapsz.

B) Ebbe a vírusba mindenki bele fog halni, mindenkinek be kéne zárkóznia, és a kormánynak el kéne dobnia a kulcsokat, a biztonság kedvéért legalább 5 évre. Szűnjenek meg a munkahelyek nyugodtan, és aludni is maszkban kelljen!


Én személy szerint mind a kettőtől rosszul vagyok. Tisztában vagyok vele, hogy itt van a vírus, hogy veszélyes is (főleg az idősekre), és hogy zárt térben, ahol sok ember van, és a távolságtartás nem lehetséges, ott bizony kell a maszk!

Ezzel szemben, nem értem, hogy pl az éttermeket minek kellett bezárni, mikor elszeparált asztaloknál ülnek az emberek, és a maszkot csak evés közben lehetett már levenni. Az sem világos, hogy ha minden országban kb ugyanolyan szinten tombol a vírus, akkor miért nem lehet karantén nélkül szabadon utazni, legalább az EU-ban ha itthon is BÁRKITŐL elkaphatod, és már gyakorlatilag a kontakt-kutatás is megszűnt.



2020. nov. 20. 20:22
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
72%
Ez nagyon jó kérdés, de még én sem jöttem rá. De nem csak ebben, hanem rengeteg dologban szinte csak a két véglet létezik. De ami talán a legijesztőbb az egészben, hogy egyik véglet sem hisz senkinek és semminek csak a saját hülyeségének.
2020. nov. 20. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
59%
1! Ne gondold, én nagyon boldogan hinnék a vírus meg járványtagadóknak, csak nagyon nem úgy tűnik, hogy nekik lesz igazuk, ismertem egy rakás olyan embert, aki tavasszal még kitalációnak meg kis influenzának nevezte a vírust, aztán többen közülük már át is estek rajta, nem egy igencsak megszenvedte. Azóta már más a véleménye. Szóval én lennék az egyik legboldogabb, ha nem lenen szükség komoly korlátozásokra, de közben szükség van, mert mikor feloldották őket rögtön beindult a járvány is, az egész második hullámot is pont annak köszönjük, hogy a tavaszi korlátozásokat feloldották a nyárra, és túl későn léptek.
2020. nov. 20. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem kialakult ez a réteg, elég vastag is, csak épp ők nem hangoskodnak, ezért nehéz észrevenni őket.


Minden témában ez van, a normálisok általában láthatatlanok.

2020. nov. 20. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
86%
Hát kérdező, tudod hogy van......az okos hülyéskedik, a hülye pedig okoskodik. És a két véglet szeret okoskodni.
2020. nov. 20. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
87%
Igen ez úgy van ahogy a hármas mondja. Általában a normál emberkék hallgatják csendben a sok hülye gondolatait.
2020. nov. 20. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
50%
Ahogy észrevettem, az egész politikában a szavazók 80%-át a "két véglet" teszi ki. Annyi hülyeséget látni, mióta jelen vagyok itt az oldalon már mindent láttam. Például a Fidesz volt már jobb- és baloldali, volt kommunista és fasiszta is. És mindig aki a legnagyobb hülyeséget mondja, azt lehet a legkevésbé meggyőzni valós érvekkel. Sajnos ez van, csak reménykedni tudunk hogy a következő generációé valamivel értelmesebbek lesznek.
2020. nov. 20. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:
83%
Kialakult ez a réteg, de ez a réteg nem pazarol arra energiát, hogy erőszakon végzett OKJ-s értelmi fogyatékosokkal vitatkozzon, háborúzzon éjt nappallá téve. Belefáradtak, vagy szinten alulinak tartják ezt a dedót.
2020. nov. 20. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:
88%

"szinte csak a két véglet létezik"


Nem csak ez a két réteg létezik. Viszont csak ez a 2 réteg hangoztatja a véleményét. Az emberek 90%-a meg éli az életét.

2020. nov. 20. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
77%

Hát én *ennyire* végleteket nem látok.


A) Nem tudok olyat, aki szerint a vírus ne létezne (esetleg az egyetlen Pócs Alfrédot leszámítva, az nem egészen világos számomra, hogy ő pontosan mit is gondol), vagy a vírustól tüdőrákot kapnál. Akiket ehhez legközelebbinek látok, azok is csak annyit mondanak, hogy a vírus csak annyira veszélyes, mint az influenza, a maszk pedig nem véd meg semmitől.


B) Egyáltalán nem tudok olyat, aki szerint ebbe mind belehalnánk, vagy teljesen be kellene zárkózni.


A külföldre utazással kapcsolatos korlátozások szerintem is butaságok, Magyarország nem biztonságosabb ország a szomszédainál (Ausztriánál, Szlovákiánál biztosan nem, Románia és Ukrajna is maximum kérdőjeles). Gondolom, emögött inkább politika van: a kormány tudja, hogy nem uralja a járványt, és akkor legalább igyekszik azt a látszatot kelteni, hogy a többi országnál nálunk jobb a helyzet, és ennek része, hogy korlátozások vannak (például karantén).


Az éttermek kérdésére tudom a választ, igazából logikus egy ilyen lépés, de ezt nehéz elmagyarázni, pláne egy gyk válasz keretei között. Azért megpróbálom vázolni. És kell hozzá valamennyi matek.


Fertőzések esetében van egy bizonyos szám, amit úgy neveznek, hogy "reprodukciós ráta", és általában R0-val jelölik (a 0 az R jobb alsó sarkában egy pici 0, de itt nem tudok alsó indexet írni). Ez azt mondja meg, hogy egy fertőzött átlagosan hány másik embert fertőz meg. Ha ez az érték 1-nél nagyobb, azaz R0>1, akkor a fertőzés gyorsan elterjed, ha az érték 1-nél kisebb, azaz R0<1, akkor a fertőzés gyorsan eltűnik, úgymond, kiürül a lakosságból. A valóságban egy fertőzés R0-ja nem mindig ugyanannyi, függ az időjárástól, az emberi viselkedéstől, stb.


A koronavírus esetében normális élet mellett az R0 valahol 2 és 3 között lehet, ami egy nagyon magas szám: ha normálisan élnénk az életünket, akkor villámgyorsan átfertőzné a társadalmat. Persze az összes embernek csak egy töredéke halna bele, mert a többség felgyógyul, azonban a csúcsterhelés alatt így is Magyarországon tízezreknek kellene intenzív ellátás, ami képtelenség. De a valóságban a kínai tapasztalatok, tehát már február óta óvatosabb (majdnem) mindenki: gyakoribb kézmosás, kézfogások kerülése, zárt térben maszkviselés, stb., és már ez jelentősen lenyomja az R0-t. Azonban úgy tűnik, hogy pusztán ezekkel a koronavírus R0-ja nem nyomódik be 1 alá, talán valahol 1,2-1,5 körül lehet. Ez még mindig azt jelenti, hogy bár lassabban, mint 2 fölötti R0-val, de még mindig megállíthatatlanul terjed, egészen addig, amíg a társadalom át nem esik rajta.


És akkor itt jönnek be a korlátozó intézkedések jótékony hatásai. Ha nincsenek nagy társasági események (koncertek, bulik, meccsek, stb.), ha kerüljük a nagy családi eseményeket, ha nem járunk el a haverokkal sportolni, sörözni, stb., akkor ez az R0 még tovább esik. És amikor éppen R0<1, akkor a fertőzés ürül kifelé a társadalomból, egyre kevesebb a beteg és a tünetmentes hordozó is.


Minden korlátozás egy olyan nagyobb terv része, hogy csökkentsük a kontaktusok számát. Mert ha az éttermek, bárok zárva vannak, akkor sokkal kevesebb ember fog a barátaival együtt ebédelni, vacsorázni (csak azok, akik megoldják mindezt otthon). Ha még ez sem működik, akkor jön az éjszakai kijárási korlátozás (itt tartunk most). Ha ez sem fog működni, akkor jön a teljes kijárási korlátozás (Ausztriában már ez van). Minden jogszabály mögött az van, hogy ha az emberek többsége betartja, akkor azzal csökken a kontaktusszám, és hátha az a bizonyos R0 beesik 1 alá.


Már tavasszal, az első hullám alatt mondták a szakértők, hogy a vakcináig most ez lesz. Leállítjuk az életet, R0 beesik 1 alá, átfertőződés lezuhan, kinyitjuk az életet, R0 felmegy 1 fölé, megnő az átfertőződés. Megint leállunk, és ezt folytatjuk a vakcináig.


És persze a kormány nem alkothat jogszabályt arról, hogy az R0 legyen 1-nél kisebb, mert ez egyik részben természettudományos dolog (mint a vasnak a sűrűsége, ezt nem lehet törvényekkel szabályozni), másik részben pedig az emberi viselkedéstől, ebben különösen a kontaktusok számától, gyakoriságától függ - ez utóbbira van ráhatásunk.


Még egy dolog az R0-ról. Mivel a koronavírusé 2-3 körül van normál életvitel mellett, még a vakcina mellett is 50-67%-os átoltottságot kell majd elérni ahhoz, hogy normális életvitelre vissza tudjunk állni (a pontos formula: a lakosság 1-1/R0 részét kell immunizálni). Tehát nem elég, hogy legyen vakcina, még utána milliószám be kell majd oltani embereket. Reméljük, 2021-ben ez a nagyszabású program megtörténik, és a koronavírust jövőre legyőzzük. (Sajnos benne van a pakliban, hogy a koronavírus ellen is évente kell majd újraoltatnunk magunkat, hogy az immunitás maradjon. Ezt még nem tudni.)

2020. nov. 20. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:
70%
Én nem az internetet venném alapul. A való életben nem találkoztam ilyen vitákkal mint itt. De ha a netet nézzük akkor is egyetértek hogy sokan vannak a kettő között akik nem szállnak bele semmilyen vitába. Az életben csak közeli ismerősökkel beszélgetek ilyenekről, de őket sem akarom meggyőzni semmiről. A neten vannak azok amikről te beszélsz, mert ott mindig van aki ugrik a már-már provokációnak szánt kérdésekre.
2020. nov. 20. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!