Muszáj fizetni a nyugdíjat, sokan meg sem érik a kort?
Sziasztok.
A csaladomban az apai ágon, az elmúlt 6 generációbol mindenki 60-65 között hunyt el.
Ebbol kiindulva, minek kellene fizetnem a nyugdíjat?
24 vagyok, amugy sem nagyon lesz.
Szóval, vissza lehet ez igényelni valahol?
Meg persze, mentesülni a fizetése alól?
#5 " nyugdíja amúgy se lesz mert a nyugdíjrendszer összeomlott."
HOL? Melyik országban omlott össze a nyugdíjrendszer?
Csak érdekelne ez honnan veszed, mert itt Magyarországon nincs vele semmi ilyen probléma. Szüleim, a párom szülei kapják a nyugdíjukat, ismerősöm férje 6 hónapja ment nyugdíjba havi 340 ezres nyugdíjjal. Szóval hol omlott össze a nyugdíjrendszer?
A törvény írja elő, ebből a mostani nyugdíjt finanszírozza a kormány.
Mire mi oda kerülünk, egy alap juttatással (kb. nyugdíj minimumnak megfelelő összeg), és 2012 óta a magyar törvény - alkotmány részét képező szülő tartás fogja fokozatosan felváltani, amit a gyermekeid fizetéséből vonhatnak.
Én is tisztességtelennek érzem, hogy most fizessek olyanoknak akikhez semmi közöm, miközben szintén 60~65 a felmenőim közt az átlag életkor. pl. édes apám nem rég 55 évesen hunyt el, több mint 30 évig vonták tőle a nyugdíj járulékot.
Ezért is én most kisadózóként dolgozom mint vállalkozó, minimális adófizetéssel (bár ez is több mint kellene, orvoshoz is magánba járok, mert TB alapon meg is halhatnék mire egy vizsgálatig is eljutunk).
A nyugdíjról is gondoskodom, egy svájci hosszú lejáratú betétszámlára utalok minden hónapban amit CHF alapon lekötök 10+ évre.
Alapvetően nem lesz több ha a forint árfolyama véletlen nem romlana, de értékét megőrzi. Ha pedig meghalnék, mielőtt felvehetném, akkor párom vagy ha lesz akkor gyermekem fogja megkapni.
Kérdező
Az, hogy valaki megéri-e a nyugdíjat vagy sem, az nem általános előírás a nyugdíjjárulék fizetéséhez, mert ezt nem lehet előre megmondani. Ez az egyéntől függ és a környezeti hatásoktól meg némi szerencsétől is.
Van közeli rokonom aki még a 44. születésnapját sem élhette mg, ahogy van közeli családtagom aki meg aki végigdolgozta az életét 12 éves korától, 30 éve nyugdíjas, de a nyugdíj mellett is járt vissza útépítésekre dolgozni még 72 évesen is. Remélem még sokáig kapja majd a nyugdíját.
Pontosan ez a lényege ennek a társadalombiztosítási rendszernek, hogy nincsen időkorlát beleépítve. Ha az illető olyan, akkor élhet 100 éve koráig, kaphatja a nyugdíját 35 éven át is. A magánpénztári rendszerben ez korlátozott, mert a befizetett pénzből keletkezett megtakarításnak kell fedeznie a nyugdíjat. Ha előre megmondja az illető, hogy abból 20 évig akar nyugdíjat kapni, akkor 20x12 részre osztva kapja meg, ha 15 vagy 25 évig, akkor meg annak megfelelően osztják el. Ha nem akar ilyet megszabni, akkor viszont egy sokkal alacsonyabb összeget fog kapni havonta, hiszen senki nem fogja tudni megmondani akkor sem, hogy meddig él majd.
Te most tudod milyen a családod, akkor neked van lehetőséged tenni róla, hogy ne 60-65 évesen haj meg, hanem sokkal később. Ismered a genetikai vagyis családi örökségedet, akkor tegyél azért hogy javíts rajta. Élj úgy hogy hosszabb legyen az életed!
#12 nem omlott össze, csak egyre kevesebb vásárlói értéket ér amit kapnak. Aki 10 éve ment nyugdíjba az akkor átlag 85 ezer környékén kapott. Aki most megy az átlag 95~100 ezer környékén kap nyugdíjt.
De az árak, ha az idei évet nem is vesszük figyelembe, ennél drasztikusabban változtak.
Vagy is mindenki kap nyugdíjt, csak egyre kisebb értéket képvisel, és erre amit az előbb írtam, szülőtartás fogja végül kiegészíteni / kiváltani.
#14: "Ismered a genetikai vagyis családi örökségedet, akkor tegyél azért hogy javíts rajta. Élj úgy hogy hosszabb legyen az életed!"
Csak érdekelne, hogy ha felmenők hasnyálmirigy / máj és egyéb daganatos - rákos elváltozásba haltak meg és 33 évesen labor eredmények alapján 99% hogy nálam is, és még sokkal korábban ki fog alakulni (pl. már most 2-3x a máj enzim értékek a normál felső határához képest), mivel lehet megakadályozni.
#3 egyéni vállalkozónak mért ne kellene fizetni? Főleg a TB -t amit vizionálsz, hogy tízezressel kellene menni. Ilyen nincs.
#10 maximálisan egyetértek. Az egyik már a semmiért is pénzt akar, a másik meg azt se hiszi, hogy a befizetései után kap. :)
8-as! azért ne tettesd már magad ilyen butának, már nagyon szépen meg lehet becsüli kis hibahatárral, hogy mekkora lakosság várható pl. 2060-ra a és milyen lesz a korfa, jelenlegi adatok alapján, egyszerűen azért mert pl. már látszik, hogy mennyi szülőképes korú lesz pl. 2037-ben. lényegében véve azok, akik 1995 és 2018 között születtek, ez egy MÁR ismert szám. Magad is kiszámolhatod. Hacsak nem lesz tömeges -több százezres- bevándorlás addig, akkor velük kell gazdálkodni, és elég valószínűtlen, hogy hirtelen az átlag 1.5 helyett a nők majd 3.5-4 gyereket kezdenek szülni, tehát elég jól látható, hogy közelítőleg mennyi befizető és kivevő lesz. Nyilván ez csak becslés és nem tűpontos, de az arányok nem fognak nagyot változni.
Még ha valami csoda folytán elég gyerek is születne, hogy a szüleik generációját pótolják, akkor is több eltartott fog jutni egy dolgozóra, mint ma.
Szóval ebben ne reménykedj.
Ami elképzelhető, hogy egy radikálisan átalakított adórendszer lesz, ami fedezni tudja majd a nyugdíjakat is, mert jelenleg két megoldás van, amit már használ is a kormány, a nyugdíjkorhatár emelése és a nyugdíjak reálértékének csökkentése. Ezzel mindkettővel élnek.
Ezen kívül ott van még az öngondoksodás és takarékoskodás az idős éveidre, de azt gondolni, hogy majd hirtelen megfordul a demográfiai piramisunk, az több mint naiv.
#15 Ez nem így van. Aki nyugdíjba megy annak a SAJÁT befizetései alapján számolják ki a nyugdíját és az államnak az értékállóság megtartása a feladata utána, nem az emelése.
Pontosabb képet ebből az írásból kaphatsz, szerintem nagyon jó:
Ami benne pár érdekes megállapítás: "Az adatok szerint 2019 júniusában 2 021 864 öregségi nyugdíjas volt. Közülük
a minimálnyugdíj, azaz 28 500 forint alatti ellátást 17 777 fő kapott.
Itt megjegyzi a nyugdíjszakértő, hogy közülük gyakorlatilag mindenki olyan magyar időarányos résznyugdíjas, akinek más országtól származó nyugdíja is van az EU/EGT koordinációs rendeletei vagy kétoldalú szociális biztonsági megállapodások alapján.
28 500 és 49 999 forint közötti nyugdíjat 28 981 fő kap.
Erről a körről azt kell tudni a szakértő szerint, hogy egyötödük magyar időarányos résznyugdíjas, a többség azonban valóban ilyen kicsi nyugdíjat kap, mert életük során nagyon rövid szolgálati időt szereztek és nagyon kicsi kereset után fizettek nyugdíjjárulékot. "
A szülőtartást pedig teljesen félreértelmezed. Szimplán előrébb helyezi a szülő által felnevelt gyermeke felelősségét a szülő eltartásában, mint az államét. Nem váltja ki és nem is helyettesíti azt a felelősséget, hogy az egyénnek magának kell az élete során a későbbi nyugdíjas megélhetéséről gondoskodnia pl. nyugdíjjárulék fizetéssel. Ha te pl. kisvállalkozóként szándékosan minimális adó és járulékfizetést teljesítesz csak életed során és emiatt nem lesz elegendő az állami nyugdíjad de közben nem takarítasz meg magadnak máshogyan pénzt, akkor nem lesz köteles a gyereked téged majd nyugdíjasként eltartani, nem kell neked a fizetéséből szülőtartást fizessen, hiszen tőled elvárható lett volna hogy magadról gondoskodj és legyen miből megélned nyugdíjasként. Akkor kerül elő ha a szülő önhibáján kívül kerül nehéz helyzetbe, mint mondjuk anyám, aki egyedül él, a nyugdíja alacsony, mert a legkisebb testvérem későn született és utána pont akkor kellett volna visszakerülnie a munkába amikor az országban hatalmasra nőtt a munkanélküliség. Próbált dolgozni de csak alacsony keresetű munkákat talált, az egészsége ebbe tönkre is ment és korán leszázalékolással lett nyugdíjas - így kevés is a nyugdíja ahhoz hogy egyedül megéljen belőle. De még így is havi 123 ezer a nyugdíja, vagyis több, mint apósomé, aki pedig fiatalabban kezdett dolgozni és idősebben ment nyugdíjba, csak éppen a mezőgazdaságban eltöltött évtizedeiben minimális volt a hivatalos fizetése. Anyámnak mi kell hogy kiegészítsük a pénzét, a gyerekei első körben és nm az állam segélyekkel. Nem azért mert a törvény előírja a szülőtartást, hanem mert ő az anyánk. Ha azért lenne kevés a nyugdíja mert nem dolgozott vagy nem fizette a járulékokat, és nem is miértünk tette ezt, mert mondjuk a gyerekneveléssel foglalkozott háztartásbeliként, akkor nem kellene neki adnunk semmit ha nem akarunk, akkor sem ha van lehetőség a törvényben a szülőtartás elrendelésére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!