Ennek a kijárási korlátozásnak mi értelme volt?
Mindenki tudja hogy a vírus 80-90%-ban tünetmentes vagy enyhe tünetekkel túlélhető.
Azt kellett volna csinálni hogy a 70 év felettieknek kijárási korlátozás/tilalom, róluk a hozzátartozóknak és az államnak kötelező lett volna gondoskodni. Természetesen saját felelősségre ők is azt csinálnak amit akarnak.
A többiek meg hadd éljék tovább az életüket. Nyilván van ebben rizikó mert fiatal is meghalhat, de ha beülök a kocsiba abban is van rizikó.
Vicc hogy ültünk otthon és nezztük ahogy gazdaság összeomlik.
"Ezért mondtam, hogy ezt rosszul csinálták, de volt olyan, ami érthető elhalasztás volt."
Biztosan volt, de így is sokkal több áldozata lesz a vírushisztinek, mint magának a vírusnak. Ez pedig megbocsáthatatlan.
"Országon belül mindenhol azonos tesztelési szabályok voltak. Szóval ha Vuhanban mondjuk az esetek 10%-áról nem szereztek tudomást, akkor az ország más területein is hasonló az arány."
Vuhanban volt messze a legtöbb fertőzött Kínán belül, innentől kezdve pedig felborul az egész elmélet, és nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni, legalábbis ilyen egyszerűeket biztosan nem.
"Számítható. Nagyon sok különböző matematikai modell van, ami arórl szól, hogy ezek becsülhetőek."
Szlovénia példája mutatja, hogy ezek a modellek nem mutattak valós eredményt, mivel ott nagyobb átfertőzöttséget mutattak ki, mint amire előzőleg számítottak.
"Vuhanban volt messze a legtöbb fertőzött Kínán belül, innentől kezdve pedig felborul az egész elmélet, és nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni, legalábbis ilyen egyszerűeket biztosan nem."
Ezt jelenti az egészségügy túlterhelése. A tesztelés pedig tartományonként nem volt eltérő, vagyis aki nem produkált tüneteket, azt vuhanban sem tesztelték, ahogy máshol sem. Ezért lehet összehasonlítani a halálozási arányt.
"Szlovénia példája mutatja, hogy ezek a modellek nem mutattak valós eredményt, mivel ott nagyobb átfertőzöttséget mutattak ki, mint amire előzőleg számítottak."
Ugye tudod, hogy ott is matematikai modell alapján dolgoznak? Nem teszteltek minden egyes embert.
"Ezt jelenti az egészségügy túlterhelése. A tesztelés pedig tartományonként nem volt eltérő, vagyis aki nem produkált tüneteket, azt vuhanban sem tesztelték, ahogy máshol sem. Ezért lehet összehasonlítani a halálozási arányt."
Ezt úgy hívják, hogy hamis okozat. Az egészségügy helyzete csak egy tényező, ami befolyásolHATja a halálozási arányt. Azon kívül még számít pl. a lakosság egészségi állapota és kora, vagy a levegő szennyezettsége, illetve lehet, hogy olyan dolgok is, amiket nem is sejtünk. Pl. Észak-Olaszországban azért volt sokkal több halott, mint délen, mert a Milano-Torino régió levegője az egyik legszennyezettebb Európában.
"Ugye tudod, hogy ott is matematikai modell alapján dolgoznak? Nem teszteltek minden egyes embert."
Tudom, de ha valóban reprezentatív mintát választottak, akkor még mindig ez áll a legközelebb a valósághoz. A közvélemény-kutatásokon sem kérdeznek minden embert, mégis nagyjából el szokták találni a választási eredményeket.
"Azon kívül még számít pl. a lakosság egészségi állapota és kora, vagy a levegő szennyezettsége, illetve lehet, hogy olyan dolgok is, amiket nem is sejtünk."
Ami mind-mind irreleváns onnantól kezdve, hogy egy adott országról beszélünk.
Persze, más a korbeli eloszlás Japán és Nigéria között, de itt egy országról beszélünk, ahol ugyanazok a szabályok korlátozások és kultúra van.
"Észak-Olaszországban azért volt sokkal több halott, mint délen, mert a Milano-Torino régió levegője az egyik legszennyezettebb Európában."
Ez pl. nem igaz.
Igaz, hogy roszabb a levegő minősége, viszont a különbség nem ezért volt, hanem mert a korlátozások már észak-olaszországi elterjedés után hozták be. Korlátozások mellett pedig nem terjedt annyira délen.
Ront a levegő minősége, de nem ennyit. Érdemes lenne elolvasnod magát a kutatást is, mivel a kivonatok annyira nem megbízhatóak.
"A közvélemény-kutatásokon sem kérdeznek minden embert, mégis nagyjából el szokták találni a választási eredményeket."
Csak a kedvedért magyar példát hozok.
Nézőpont önkormányzati választás utolsó mérése szerint Tarlós 53%-on, míg Karácsony 35%-on.
Ez hibahatáron túli tévedés. A magyar mérést én ezért sem tekintem reprezentatívnak. És míg a szlovén politikai helyzetet annyira nem követem, de közel sem biztos, hogy ott is reprezentatív lett az eredmény.
"Ami mind-mind irreleváns onnantól kezdve, hogy egy adott országról beszélünk.
Persze, más a korbeli eloszlás Japán és Nigéria között, de itt egy országról beszélünk, ahol ugyanazok a szabályok korlátozások és kultúra van."
Ezért hoztam fel Olaszország példáját, ahol hatalmas különbség volt észak és dél között.
"Igaz, hogy roszabb a levegő minősége, viszont a különbség nem ezért volt, hanem mert a korlátozások már észak-olaszországi elterjedés után hozták be. Korlátozások mellett pedig nem terjedt annyira délen."
Ugyanazokat a korlátozásokat vezették be ugyanakkor az egész országra. Így azt, hogy délen nem terjedt annyira, nem lehet a korlátozásokra fogni.
"Nézőpont önkormányzati választás utolsó mérése szerint Tarlós 53%-on, míg Karácsony 35%-on.
Ez hibahatáron túli tévedés. A magyar mérést én ezért sem tekintem reprezentatívnak. És míg a szlovén politikai helyzetet annyira nem követem, de közel sem biztos, hogy ott is reprezentatív lett az eredmény."
Ez alapján lehet, hogy a szlovéniai halálozási arány nem 0,2%, hanem 0,1% vagy 0,3%, de mindenképpen az influenzáéval azonos nagyságrend. Ha ennél nagyobbat tévednének, az azzal lenne egyenértékű, ha a választásokon a Táncsics Radikális Balpártot hoznák ki favoritnak.
A magyarországi mérés viszont szerintem sem reprezentatív, mert nem létezik, hogy csak ennyi fertőzött legyen. Főleg hogy több ismerősömnek már februárban volt koronavírus-szerű betegsége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!