Miért működésképtelenek a tervgazdaságok?
Központilag be lenne árazva a termék előállítása, a munkások bére, az alapanyag ára, az alapanyagot előállító munkások bére, így mindenki jól járna, a munkások normális fizetést kapnának, a cégnek pedig lenne biztos profit.
Vannak erről publicisztikák vagy online olvasható könyvek ?
(u.i: jól jönne egy "Gazdaság" alkategória itt a politika rovatban)
Feltaláltad a szocializmust?
Múltkor épp volt itt egy a kommunizmust feltaláló kérdező is. :D
a tervgazdaság, vagy tervgazdálkodás az az, hogy az "okosak" kb 5 évre előre leszögezik hogy miből mennyit kell gyártani és akkor annak úgy kell történnie ha törik ha szakad...
Pl. tervbe vesznek 30000 traktor legyártását, és 70000 hűtő legyártását, és ha a traktorból már legyártottak 25000-et de csak 2000 kelt el akkor is legyártják a maradék 5000-et is, nem törődve azzal hogy a gyárudvaron fognak elrohadni.
de ha 100000 hűtőre lenne szükség akkor is csak 70000-et gyártanak, a maradék 30000 embernek megromolhat a kajája.
na ezért nem jó.
(nagyon leegyserűsített példa)
"Miért működésképtelenek a tervgazdaságok?"
Már csak attól függ, mit értesz tervgazdaságon és mit működésképtelenségen...
A tervezettnek nevezett gazdaságok sem voltak racionálisan tervezettek. Inkább a tervalku jellemezte őket, vagyis az, hogy amikor a tervezés zajlott, akkor a gazdaság nagyhatalmú vezetői (gyárigazgatók, ágazati lobbik) harcoltak informálisan a tervhivatalban az erőforrásokért, munkaerőért stb. Sem a Szvojetunióban, sem Magyarországon nem létezett soha "tervgazdaság" abban az értelemben, hogy valakik egy tervhivatalban összeültek volna, és okosan megtervezték volna, miből ki mennyit termel. Papíron ez történt volna, de a valóság ezzel köszönő viszonyban sem volt.
Másrészt ha a tervgazdaság valóban létezne, annak is lennének hátrányai, mert nem elég rugalmas. Fejletlen országokban, ahol mondjuk a gabonaexportot meg a vasérctermelést kell fellendíteni, még elboldogulhat a gazdasági kérdésekkel egy tervhivatal, de egy XXI. századi gazdaságban, ahol millióféle fogyasztási cikket gyártanak, és a helyzet nagyon gyorsan változik, a tervezés nem hatékony.
Amúgy a gazdaság RÉSZBEN ma is tervgazdaság, ugyanis a paicgazdaság minden szereplője: az összes vállalat, az állam és minden magánszemély gondolkodik előre és tervez. Csak azt nem lehet megcsinálni, hogy csak tervezés van.
Ezt kipróbálta Rákosi és Kádárék is. A Rákosi-rendszer volt a durvább. A Kádár-rendszer finomított rajta,főleg a 70-es évek után.
Az elméleted legnagyobb buktatója pl.,hogy nem lehet meghatározni előre a termelést a mezőgazdaságban,mert az többek között időjárás függő is.
De nem lehet meghatározni a keresletet sem. A kapitalzmusban komoly tevékenység a piackutatás,ami a terv gazdaságban nincs. Hiába termel egy cég jó minőségű árút,esetleg még olcsobban is a versenytársainál ( ami a tervgazdaságban ritkán van), ha nem tudja eladni,akkor veszteséges lesz. Árút raktározni hosszabb időre pedig drága mulatság. Nem véletlenül vannak az időnként leárazások. Kevesebbe kerül olcsóbban eladni,mint raktározni.
A bérek beárazása sem lehetséges. Az emberek teljesítménye nem egyforma. Aki jobban dolgozik,azt több bért akar,jogosan,mint amit mellette levő lógos kap.
Aki pdig nem a termelő szférában dolgozik,annak a bérét mi alapján határoznád meg?
Ez természetesen csak nagyon szűk vélemény.
Lehet,hogy lenne igény gazdasággal foglalkozó alrovatra,mert akkor nem lenne annyi ostoba vélemény,de nem hoszem,hogy a közgazdászok tartanának oktatást ezen az oldalon.
Ha érdekel a gazdaságtan,vannak könyvek,amiket beszerezhetsz és tanuhatsz belőle.
Mert az alapanygtól a vásárlóig szabályozva van, és a szükségszerűségek nem szabályozzák. Kialakúlhatnak hatalmas túltermelések és hiányok mert nem a piac szabályozza a kereslet kínálat " mérleg origóját"!
De az sem jó ami ma itt van a kis országunkba.
A tipikus imperializmus, amikor a tőkének mindent lehet a termelésnek meg csak megdögleni. " láésd IMF" Amikor nem húzgálhatnak korlátlanúl, már is sziszegnek. " pedig ez csak csepp a tengerbe, és csak az első lépés ha valódi kapitalizmust akarunk.
"A Rákosi-rendszer volt a durvább. A Kádár-rendszer finomított rajta,főleg a 70-es évek után."
Mivel a Rákosi-rendszer közelebb volt a tervgazdálkodáshoz, mint a Kádár-rendszer, amiben még erősebben kiütköztek a tervalkus rendszer buktatói, ezért Rákosiék idején az ország gyorsabban fejlődött, mint Kádár idején, mert a tervalkunál még a központi tervezés is hatékonyabb (csak népszerűtlenebb). Igaz, a piacgazdaság fejlődőképességét Rákosiék se közelítették meg.
„Igaz, a piacgazdaság fejlődőképességét Rákosiék se közelítették meg.”
Mármint Kádár Jani bácsiékra gondoltál?
A szocializmus 7 csodája:
1. Mindenkinek volt munkája.
2. Bár mindenkinek volt munkája, senki sem csinált semmit.
3. Bár senki sem csinált semmit, a terv 100% fölött teljesült.
4. Bár a terv 100% fölött teljesült, mégsem lehetett semmit kapni.
5. Bár nem lehetett semmit kapni, mindenkinek megvolt mindene.
6. Bár mindenkinek megvolt mindene, mégis mindenki lopott.
7. Bár mindenki lopott, mégsem hiányzott soha semmi.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!