A szovjetúnióban is úgy éltek az emberek, mint nálunk a Kádár renszerben?
Kis keveredés van :)
A Nyugat életszínvonala gyorsan lehagyta a szocialista blokkét. A szocialista blokk viszont nem volt teljesen egységes. Voltak olyan Észak-Korea típusú országok, mint Románia, ahol sokkal rosszabb volt élni, és volt pl. Jugoszlávia, akik elküldték Sztálint az anyjába és nem zárkóztak el teljesen a Nyugattól. A Szovjetunió sem tartozott az előkelőbb helyek közé, bár biztos voltak regionális különbségek, de ennyire művelt nem vagyok :)
Nálunk sokáig hasonló helyzet volt a többiekéhez, de a hatvanas évek végétől beindult az "új gazdasági mechanizmus", ami engedett némi kapitalizmust. Ez az életszínvonal emelkedését jelentette, ezért hívtak minket a legvidámabb barakknak.
Összességében jóval alacsonyabb volt az életszínvonal a 70-80-as években a Szovjetunióban, mint Magyarországon.
Fogyasztási cikkek vagy élelmiszer terén sokkal jobb volt itthon az ellátás.
"Utazhattak a Szu -n belül?"
Belső útlevéllel utazhattak csak.
Azért ez még nem annyira távoli idő, mégis sok a tévhit.
Kezdjük azzal, hogy a kommunista rendszernek nevezett (de nem az) rendszerek lényege az egyenlőségre hivatkozó diktatúra volt, amelyet Sztálin honosított meg, de nem egyedül (ebbe most ne menjünk bele). A lényeg, hogy a 2. világháborúban a fasisztáktól a Szovjetunió által felszabadított területek lettek a "szocialista blokk". Itt az élet a korábbi hagyományok, az adott nép habitusa, továbbá a hatalomra kerülő emberek személyisége alakították a rendszer tulajdonságait az alaplehetőségeken belül.
A fő szabály a zártság volt. Kezdetben egyáltalán nem volt útlevél sehová. Valamennyi mozgás persze ekkor is volt, az élet megkövetelte. Az áruválasztékot a lehetőségek határozták meg, eleinte a háborús ínség, (nyugaton is egy darabig), később a rossz termelékenység.
Az NDK-ban működött a német alaposság, ami az akkori rendszer tökéletesítését jelentette. Azaz nagy bezártság, poroszos fegyelem, minden engedéllyel, ugyanakkor (mert az ipari képesség meg az emberek szemlélete azért megmaradt) bizonyos erősen szabályozott áruválaszték. Elég jó minőségben (amikor lehetett, oda jártak cipőért, műszaki cikkért, és még néhány dologért). Csehszlovákia vegyes volt, az ipara tűrhető, a választéka hasonló. A lengyeleket feldúlták, nem tértek magukhoz, ott komoly élelmiszerhiány volt a nyolcvanas évek elejéig. A Szovjetunió európai része a túlszabályozásban élt. Minden engedéllyel volt megszerezhető. Ezért voltak üresek a boltok. De ott is - a cári mutyinak megfelelően - tovább éltek a hagyományok, csak most szakszervezetnek hívták. A vásárlás listarendszerben történt. A szakszervezeti megbízott összegyűjtötte az igényeket, leadta, ellenőrizték, és (ha nem találták politikailag aggasztónak) adott időben át lehetett venni a rendelést. Hogy mit? Szinte bármit, ami egy átlagos (de nagyon igényes) hétköznapi élethez kellett. Az ellentétek országa volt. Ha "élelmes" voltál, szinte bármi lehetett élelemben, bútorban, lakásban, stb. Ha nem, akkor bizony a csótányok leptek el, és az ágyad lába vízzel telt konzervdobozban állt, hogy aludni tudj. A tagköztársaságok teljesen a vezetőiktől függtek. Ahol emberséges volt, ott lehetett élni, ahol egy bunkó vadállat, ott haltak az emberek. Jugoszlávia a kommunista kapitalizmust választotta (őket Tito szabadította fel, ezért tehették). A diktatúrát a titoi vezetés "garantálta", de kapitalista gazdaságú magánszektorral. Ezért ott a hétköznapi élet viszonylagos jólétben és zártságban telt. Nálunk is a vezetés habitusa határozta meg a dolgot. Rákosi buta és kegyetlen volt, félt, ekkor nagy áruhiányok és beszolgáltatás volt. Ettől lett 1956. Amikor Kádár úgy érezte, konszolidálta hatalmát, - puritán és hiú ember volt - akkor jött a "hintapolitika". Minél nagyobb szabadság, jólét, ennek megfelelő gazdaságpolitika. Válasz Moszkvából a 'fenyítés", ekkor kissé visszafogtuk, majd minden kezdődött elölről.
A zártságot a pénzhiány okozta, az utazáshoz valuta kell, de nem volt. Az utazott, aki feketén tudott szerezni. A szocialista blokkon belül lehetett mozogni, SZU-ba engedéllyel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!