Kádár és társaik féltek a rendszerváltástól? Vagy volt valami paktum a nyugattal, hogy átmenekítik a hatalmat bizonyos feltételek teljesítéséért cserében?
Ezt nem ismerem "rózsadombi alku".
Nyugodt és felelősség keresés nélküli átmenet, amit nem értek. Nyugaton se volt nyomás, hogy 56 hőseinek tiszteletére bűnösöket megnevezzük meg. Mintha amnesztiát kaptak volna az egykori felelősök, úgy hogy közben erről senki se beszélt.
56-ban az év emberének választották az 56 forradalmárt, 89-90-ben már arra se emlékeztünk, ki végeztette ki a forradalmárokat.
Közömbös kisebbséget is lehet befolyásolni. Azért a 80as években is sokan voltak a rendszer ellenségei között. Valahogy nem kaptak nagyobb nyilvánosságot, nem kaptak támogatást, mint más szomszédos országokban. Én úgy látom, hogy ez az átmenet a legmagasabb szinteken megvolt már tervezve.
Nyugati sajtó is ünnepelte az exkommunistákat...Mintha nyugati hatalmak is örültek volna, hogy a szocialista vezetők átmentették a hatalmukat... én nem igazán értem ezt a részt, miért volt ez?
Kezdjük ott, hogy nem mentették át a hatalmukat, ez a mítosz akkor kezdett el formálódni, mikor 94-ben befutott a "varsói expressz" és a rendszerváltó pártok buktak egy hatalmasat a választáson, és visszajött az MSZMP utódpárt.
Az meg, hogy a szocializmus időszakában kinevezett emberek pozícióban maradtak teljesen természetes, szimplán azért mert nem volt más! Honnan szereztél volna mondjuk pénzügyi szakembereket, ha nem a volt MSZMP közgazdászai közül, amikor nyolcszázezer ember volt párttag! Tudod ahol negyven évig esik az eső, ott elég sokan megáznak...
Az túlzás, hogy nem volt más rengetegen jöttek vissza nyugatról. Előző rendszerben sokan voltak elnyomva, korlátozva, bőven volt értelmiség, aki beálljon az exszocialisták helyére. (amúgy se feltétlen voltak a legalkalmasabbak ezek az emberek vezetői szerepekre, mint ahogy ma is előfordul) Több tíz ember embert üldözött az előző rendszer.
Nálunk még a 90esek években is azt lehetett érezni, hogy nem lehet túl mélyre nyúlni, mert ugyanaz a rendszer öröklődött. "fecseg a felszín, hallgat a mély"
Kérdező, ebben hatalmasat tévedsz, egy több százezres bürokrata-mérnök-értelmiségi réteget nem lehet "kirúgni"! Pótolni meg főleg nem lehet olyanokkal, akik csak tévében látták az országot mondjuk harminc évig! Ráadásul többségük haza sem akart jönni.
Ez csak totális káoszhoz meg fejetlenséghez vezetett volna, még nagyobbhoz, mint az amúgy is zivataros 90-es években volt.
A rendszerváltáskor igazából csak a húgyért-sz.rért elprivatizált állami vagyonért kár, engem legalábbis teljesen hidegen hagy, hogy egy közlekedési szakember mondjuk mit csinált a 70-es 80-as években fiatal korában, engem az érdekel, hogy mit csinál most.
Az tévedés, hogy tv-ben látták az országot.
Mondom tízezer jöttek vissza külföldről komoly tapasztalattal. További tízezrek jöttek volna vissza, ha kapnak lehetőséget itthon.
Itthon csak a párt legfelső körei voltak betanítva a kapitalista rendszer működésére. Ezért nem panaszkodott senki.
Másik kérdés, hogy 30 év alatt az egyetemet végzett komoly értelmiségek töredéke kapott pártnál képességeihez mért munkát. Sokukat száműzték, börtönözték, vagy elvették a diplomáját, vagy egyszerűen bolondnak nyilvánították. ...
Csak a vezető réteget kellett volna lecserélni, mert a kapitalizmus mindenkinek új volt, főleg azoknak, akik a rendszer utáni lojalitásnak köszönhették pozíciójukat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!