Miért hiszik az emberek, hogy kapitalizmusban élünk?
Úgy vélem, hogy az Európában, és főleg Magyarországon lévő gazdasági és társadalmi rendszereknek semmi köze a kapitalizmushoz.
Definíció szerint a kapitalizmus egy olyan gazdasági rendszer, ahol a magántulajdont tiszteletben tartják, és a javak eloszlását javarészt a szabad piac határozza meg.
Szabad piac pedig akkor van, ha két fél között egy tranzakció csak közös akarattal és beleegyezéssel, megegyezés alapján jön létre, illetve a tranzakciót harmadik fél csak a felek kölcsönös egyetértése mellett figyelheti meg.
Nem kell sokáig agyalni, hogy rájöjjünk, Magyarországon ez nincs így. Két fél közötti tranzakció létrejöhet akkor is, ha az egyik fél nem egyezik bele, például: banki végrehajtás, adóhivatal általi számlaterhelés - nem ritkán "tévedés" alapján. Ráadásul minden legális tranzakcióról tételesen tud az állam, nem véletlenül találták ki az áfa adónemét. Vagyis, a gazdasági folyamatokat tételesen megfigyelik, és azokba erőszakkal beavatkozhatnak. Nem beszélve az adókon keresztüli "gazdaságélénkítésről", vagyis arról a folyamatról, amikor legálisan juttatnak adózás szempontjából monopol helyzetbe bizonyos cégeket.
Az emberi munkaerő alkalmazását, a cégek erős megadóztatását, a vállalkozásokra rótt szükségtelen költségeket nem véletlenül találták ki. Az a szerepük, hogy a konkurenciát, vagyis a szabad versenyt ellehetetlenítsék.
Sokan azzal érvelnek a kapitalizmus ellen, hogy túl nagy a szabadosság, és így kizsákmányolnak azok, akik monopol helyzetben vannak. Valójában szó sincs szabadosságról, erős állami szabályozásról van szó, amely nem hogy a monopólium ellen indul, hanem épp azt gerjeszti, szándékosan. Egy kapitalista rendszerben szabad piac van, nem pedig szabványok, vállalkozási illetmények, szabályozó törvények végeláthatatlan sora, teljes gazdasági megfigyelés, stb. Ami most van, az nem kapitalizmus, hanem egy oligarchikus, feudális, elitista gazdasági rendszer.
A 7-es válaszolóval tökéletesen egyetértek.
A kapitalizmus pedig már az elnevezése alapján is tőkeközpontú társadalmi berendezkedést jelent. Valójában nem volt még olyan civilizáció, ahol nem a kapitalizmus lett volna a meghatározó rendezőelv.
Amíg a magántulajdon felhalmozható, örökölhető, és használatával jövedelemhez (tőkejövedelem) lehet jutni, addig kapitalizmus lesz. Nem csak Magyarországon, de az egész világon.
A másik az, hogy egy szóval sem írtam, hogy a kapitalizmus rossz dolog.
Ha nem találta volna ki az ősember, hogy "ez az enyém", akkor még az állatok életszínvonalán élnénk ma is.
Miért? Azt hiszik?
Szerintem nem hiszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!