Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért hiszik az emberek, hogy...

Miért hiszik az emberek, hogy kapitalizmusban élünk?

Figyelt kérdés

Úgy vélem, hogy az Európában, és főleg Magyarországon lévő gazdasági és társadalmi rendszereknek semmi köze a kapitalizmushoz.


Definíció szerint a kapitalizmus egy olyan gazdasági rendszer, ahol a magántulajdont tiszteletben tartják, és a javak eloszlását javarészt a szabad piac határozza meg.


Szabad piac pedig akkor van, ha két fél között egy tranzakció csak közös akarattal és beleegyezéssel, megegyezés alapján jön létre, illetve a tranzakciót harmadik fél csak a felek kölcsönös egyetértése mellett figyelheti meg.


Nem kell sokáig agyalni, hogy rájöjjünk, Magyarországon ez nincs így. Két fél közötti tranzakció létrejöhet akkor is, ha az egyik fél nem egyezik bele, például: banki végrehajtás, adóhivatal általi számlaterhelés - nem ritkán "tévedés" alapján. Ráadásul minden legális tranzakcióról tételesen tud az állam, nem véletlenül találták ki az áfa adónemét. Vagyis, a gazdasági folyamatokat tételesen megfigyelik, és azokba erőszakkal beavatkozhatnak. Nem beszélve az adókon keresztüli "gazdaságélénkítésről", vagyis arról a folyamatról, amikor legálisan juttatnak adózás szempontjából monopol helyzetbe bizonyos cégeket.


Az emberi munkaerő alkalmazását, a cégek erős megadóztatását, a vállalkozásokra rótt szükségtelen költségeket nem véletlenül találták ki. Az a szerepük, hogy a konkurenciát, vagyis a szabad versenyt ellehetetlenítsék.


Sokan azzal érvelnek a kapitalizmus ellen, hogy túl nagy a szabadosság, és így kizsákmányolnak azok, akik monopol helyzetben vannak. Valójában szó sincs szabadosságról, erős állami szabályozásról van szó, amely nem hogy a monopólium ellen indul, hanem épp azt gerjeszti, szándékosan. Egy kapitalista rendszerben szabad piac van, nem pedig szabványok, vállalkozási illetmények, szabályozó törvények végeláthatatlan sora, teljes gazdasági megfigyelés, stb. Ami most van, az nem kapitalizmus, hanem egy oligarchikus, feudális, elitista gazdasági rendszer.


2013. nov. 20. 22:53
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
Egyetértek veled.
2013. nov. 20. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
Én nem hiszem azt, sőt attól szenvedek, hogy ez még mindig k..vára szocializmus csak egy kicsit enyhébb formában mint régen.
2013. nov. 20. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
Bárcsak kapitalizmus lenne. Igazi szabad verseny ahol aki nem tudja felvenni a versenyt azt nem vagyunk kötelesek közpénzből eltartani hanem mehet a francba. Ilyen egyszerű.
2013. nov. 20. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
Amiről te beszélsz, az a szabadversenyes kapitalizmus, valójában csak a kapitalizmus őskorában volt így, azóta minden országban ilyen-olyan módon beavatkozik az állam is a gazdasági folyamatok szabályozásába. Az már más kérdés, hogy Magyarországon a szükségesnél jobban beleszól az állam a dolgokba, de ez elsősorban azért van, mert az anyagi lehetőségeihez képest szociális téren is jóval több feladatot vállal magára, mint más országokban. Hogy ezt jónak vagy rossznak ítéljük, az többnyire azon múlik, melyik oldalról nézi az ember.
2013. nov. 20. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
12%
Nekem k...vára elegen van a közpénzből finanszir
2013. nov. 20. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
44%
ozott szociális szerepvállalásból. Emiatt készülök elhagyni az országot, mert az én adommal nem vagyok hajlandó hozzájárulni mások szociális ellátásához.
2013. nov. 20. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
44%

Az csak egy illúzió, hogy a piac megold mindent.

A szabad piac egyáltalán nem igazságos.


Hogyan lenne versenyképes egy multival szemben a kisiparos?


Végül az lesz, hogy marad néhány multi, kialakul a monopólium és tescoban minimálbérért robotoló rabszolgává lesznek a "szabad piac" vesztesei.


A nagytőke legyőzhetetlen, ha nincs állami szerepvállalás, akkor magándiktatúra jön létre.


A szocializmus és a kapitalizmus között nincs is olyan nagy különbség. Végső soron ugyanoda vezet.

2013. nov. 20. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
38%
Nem tudom hogy az emberek ha dolgoznak valakinek miért úgy fogják fel, hogy rabszolgák lettek. Inkább örülnének hogy kaptak valakitől munkát. Nem muszáj dolgozni, lehet a híd alá is menni.
2013. nov. 20. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
#7 Ehhez nem kell állami szerepvállalás, erre lennének a szakszervezetek, ha az emberekben lenne minimális együttműködési hajlam. Mondjuk a magyar mentalitást nézve, itt szabad kapitalizmusban az emberek simán felfalnák egymást azért, hogy a mostani minimálbér töredékéért dolgozhassanak.
2013. nov. 20. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
Kérdező, amit te leírták az a szabadversenyes kapitalizmus, ami pont akkora sosem létezett utópia, mint a másik véglet, a kommunizmus.
2013. nov. 21. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!