Megkell-e keményen adóztatni a gazdagokat?
"Azt kell látni, hogy rendszeresen igazságtalanul alakult a gazdaság és a társadalom kapcsolata. Az 1870-es, 1920-as években is az volt a jellemző, hogy a leggazdagabbak egyre nagyobb részhez jutottak a nemzeti jövedelemből, a szegényebbek, köztük a középosztály nem részesült olyan mértékben a jóból. Leegyszerűsítve azt lehet mondani, hogy a növekedés hasznát a gazdagok élvezték.
Másik fontos mutató: ha a reálbérek alakulását megvizsgáljuk az Egyesült Államokban az utóbbi évtizedekben, akkor kiderül, hogy például a kétkezi munkások reálbére nem növekedett, a gazdagoké pedig többszörösére. Mivel az államoknak nincs pénzük, a gazdagoknak pedig van, ezért nyilvánvaló, hogy utóbbiaktól fognak elvonni, és ennek a vagyonnak egy részét az államok használják majd fel, más részét pedig átcsoportosítják a szegényebb és középrétegek felé."
" Keményen meg lehet adóztatni a vagyonokat, köztük az ingatlanokat, a megtakarításokat és a magas jövedelmeket. Ez sem lenne újdonság, az első és második világháború után az Egyesült Államokban közel 80, illetve 90 százalék feletti volt a legmagasabb jövedelemadó-kulcs, most pedig 30 százalék felett van. A másik megoldás, hogy az állam felpörgeti az inflációt, azaz értékteleníti a megtakarításokat, jelentős gazdasági növekedés esetén a saját adósságát is tudja finanszírozni azzal, hogy az adósság veszít az értékéből."
"Amúgy aki többet keres többet is fizet. Van aki annyi adót fizet mint a másik fizetése. ÉS ezért arányosan több is marad neki. Azért választott olyan szakmát, hogy jól keressen.
A társadalom felé így is többet fizet. Érvényes az, hogy minél többet keresek(tehetséges vagyok), annál többet fizetek. Persze az arányokat tartsuk meg, mert ez eléggé negatív diszkrimináció lenne, ha jóval többet kell fizetni."
Ahol mindenki 16%-on adózik ott mindenki ugyanolyan arányban adózik, de én úgy gondolom, hogy aki bizonyos szint felett keres, az adózzon ennél magasabb arányban.
Sjnálatos, hogy ezt negatív diszkriminációként élik meg egyesek. Pedig más országokban büszkeség az, ha valaki nagyobb arányban járul hozzá a "közjó"-hoz, mert nagyobb a pozitív szerepe a közösségben.
Nálunk inkább büszkeség a kicsit is elcsalni.
"ÉS itt a fontos rész, hogy a gazdagokról van szó. Nem azokról akiknek jó fizetése van. A gazdag az más téma. Itt azokról van szó akik bruttó 4-5-600E keres. Ez pl elég arra, hogy egy normális életet tudjak biztosítani, 3 gyerekkel, amelyben néha benne van utazás is. Ez egyáltalán nem gazdag élet.
Itt arról van szó, hogy aki jól keres az adózzon. Ezek az emberek nem gazdagok."
Valóban nagy kérdés, hogy ki adózzanak többet, kik a "gazdagok".
Viszont fordítva is lehet kezdeni a számítást:
Kik ma Magyarorrszágon azok a "csúcsvállalkozók", akiknek a vagyonából ellehetne vonni akkora összeget, amit átlehetne csoportosítani arra a célra, hogy a "szegényebb" családok is vállalhassanak mondjuk két gyermeket, és legyen olyan oktatási, egészségügyi rendszer, amely biztosítja a felnevelésüket.
Előbbutóbb ide fogunk szükségszerűen jutni, mert jól láthatóan megdőlt a kormány "tézise" az alacsony, egykulcsos adó gazdaságélénkítő hatásáról. A gazdaság egyre inkább veszít a teljesítményéből, hamarosan széles rétegek számára veszélybe kerülnek a létfenttartás eddig is szűkös lehetőségei.
Végül egyszer valamilyen kormányzat rákényszerül majd arra, hogy oda nyúljon a pénzért, ahol még van. Ott már nincsen sok, ahová most is nyúltak..., és a helyzet csak rosszabb lett.
"Sjnálatos, hogy ezt negatív diszkriminációként élik meg egyesek. Pedig más országokban büszkeség az, ha valaki nagyobb arányban járul hozzá a "közjó"-hoz, mert nagyobb a pozitív szerepe a közösségben. "
Máshol sem arra büszkék az emberek, hogy többet fizetnek, hanem arra, hogy jó a fizetésük. Azok a büszkék akik önszántukból adakoznak. ÉS azért másabb a helye a társadalomba mert olyan szakmálya van. Nem azért mert mennyi adót fizet. Egy jogász, orvos, mérnök normális helyeken meg van becsülve. De nálunk mikor több adót fizetnek akkor is csak irigykedés megy.
"Ahol mindenki 16%-on adózik ott mindenki ugyanolyan arányban adózik, de én úgy gondolom, hogy aki bizonyos szint felett keres, az adózzon ennél magasabb arányban. "
Ő többet fizet adóban. Mindenki azért dolgozik, hogy többet keressen és nem azért, hogy az állam azért többet kérjen mert jól keresek.
A több kulcsot az akarja aki nem keres annyit, mert ha a másik többet kerek akkor arányában többet is fizessen, hogy ne legyen jóval többje legyen neki mint nekem. Aki jól keres az meg nem érti, hogy miért fizessen magasabb adókulcsot, csak mert tanult érte. És még csak nem is vállalkozó, hanem sima alkalmazott.
Nem attól lesz büszkébb, hogy magasabb adót fizet, hanem attól, hogy jobban tud élni mint a többi. Nme a kötelező hozzájárulástól érzi jobban magát az ember, hanem ha önként ad.
EZ az egész mint az esti cikk is mutatja a vagyoni különbségeket akarja csökkenteni. AZ alacsony keresetű támogatást kap, míg aki jó fizetést kap attól arányosan többet vesz el.
"Előbbutóbb ide fogunk szükségszerűen jutni, mert jól láthatóan megdőlt a kormány "tézise" az alacsony, egykulcsos adó gazdaságélénkítő hatásáról"
NA ez teljesen igaz. Az egy kulcs rosszat tett a gazdaságnak.
D amiben mi elkezdtünk vitázni az már nem a gazdaság, hanem hogy miért is fizessenek többet. Jobb annak aki azt látja, hoyg a jólkereső aránytalanul többet fizet?
"ÉS itt jön az, hogy én nem a cégekről beszélek. HAnem sima alkalmazottakról. Legyen az mérnök, informatikus. Ők nem vállalkozók, csak valamivel többet kapnak mint az átlag magyar. De ezért tanult."
Én kezdettől nem a munkavállalókról beszéltem elsősorban, ahogyan az eredetileg idézett cikk sem az alkalmazottak adóztatását javasolta. Talán mégcsak nemis a kis, és középvállalkozások adóztatásáról szól.
Sokkal inkább szól ez a "történet" inkább azokról a kiugróan magas vagyonokkal rendelkező "oligarchákról" akik közül a száz, vagy ezer leggazdagabb akár zsebből is kifizethetné a magyar államadósságot, és még mindíg maradna számottevő vagyona...
Csakhát pont ezek a személyek szinte személyes tulajdonként birtokolják a politikai pártokat Magyarországon.
"Én kezdettől nem a munkavállalókról beszéltem elsősorban, ahogyan az eredetileg idézett cikk sem az alkalmazottak adóztatását javasolta. Talán mégcsak nemis a kis, és középvállalkozások adóztatásáról szól. "
Akkor meg is van a vita oka.
Többek között itt az egyik oka, és "állatorvosi lova" azoknak a vagyonoknak, és politikai összefonódásoknak, ahol a pénzeket (többek között) keresni kellene:
És egyben ez a magyarázat is arra, hogy miért hiányzik ehhez a politikai akarat...
Az más kérdés, hogy "elméletileg" az egykulcsos adó igazságosabb-e, mert hajlok rá, hogy igazságosabb.
Ugyanakkor miközben itt "elméleti" kérdésekről folyik a fejtegetés aközben gyakorlatilag csődbe is mehet az ország, azután nézhetjük a köldökünket...
Szerintem bármennyire is szép az elmélet, az egykulcsos adóról mára kiderült, hogy minimum időszerűtlen volt a bevezetése.
Nekem anyám átlagban havi 1 milliót keres (700 ezer - 1,3 millió között, hónaptól függően). Ne tévesszen meg senkit a leírás, nem gyerek vagyok, hanem egyetemista, ráadásul közgázt tanulok, igaz külföldön.
De még mindig nem vagyunk gazdagok. Egyedüli luxus, hogy anno 18 éves koromban kaptam kocsit, de az is egy Suzuki volt.
Ez a pénz elég volt egy jó lakásra, nyaranta 1 hét Horvátországra, és félretenni szűkösebb időkre.
Én azért nem tartom a többkulcsosat igazságosnak, mert a jól kereső ember ezt látja:
3 féle embernek adják oda az ő pénzét:
-Egy cigánynak, akinek a helyzetét most nem részletezem
-Egy olyan devizahitelesnek, aki azt hitte, hogy a bank szeretetszolgálat, pedig én 12 évesen is megmondtam volna, hogy "nem kisfiam, a kockázat azt jelenti, hogy rossz kimenetele is lehet".
-Egy tanulatlan embernek, akit zavar, hogy érettségivel nem keres annyit, mint egy bróker, de áfatömbön kívül minden van nála.
Életem során sok olyan emberrel találkoztam, aki nem akart adózni: autószerelő, kazános, kéményseprő, építőmunkás, vízvezeték szerelő.
Ezek közül egyik sem vállalkozó, vagy egyáltalán fehérgalléros. Természetesen közöttük is van sok, de ők még mindig többet adnak be, mint amennyit elvesznek. Ehhez képest pl. egy kazánszerelő, aki kimegy naponta 10 házhoz, és jobb esetben egyszer, ha ad számlát- na, ott azért más az arány.
Tudom, a mostani írásom elitistának tűnik, de szeretném ha mindenki megértené: egy átlag jól kereső(aki még nem gazdag) annyit lát az egészből, hogy van egy társadalmi réteg, amely hibát hibára halmoz, nem tanul belőle, és mindig a jobban keresők húzzák ki őket a szarból.
Mit kapnak cserébe?: hülye zsidó, fehérgalléros bűnöző, rózsadombi paraszt, élősködő, mammonimádó, "gyárat egy forintért" megvevő burzsuj.
Egy kitűnő példa erre Németország és Görögország viszonya a közelmúltban.
Ahogy az amerikai mondja: "Get out of my lawn!"
Ha a többkulcsosnál levont pénzt mondjuk a beteg gyerekek gyógyítására fordítanák, vagy egy szerencsétlen özvegy nyugdíjasra, esetleg az afrikai árvákra, akkor egy szavam se lenne, de így sok ember soha nem fogja megtanulni, hogy felelősséget kell vállalni a tettekért.
Tudom, mindenkinek más a története, nem azt mondom, hogy a fentebb leírt 3 típus közül mindenki önhibájából került szarba, tőlük nem is sajnálom.
Viszont Lázárnak-sajnos- ezzel a "mindenki annyit ér" szövegével igaza volt. Mondom ezt úgy, hogy nem vagyok fideszes.
Az egykulcsos általában csak addig tűnik igazságtalannak, amíg esélyed sincs, hogy annyit keress :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!