Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A székelyek a saját "rezervátu...

A székelyek a saját "rezervátumukat" teremtették meg azzal, hogy nem tanultak meg jól románul? Mert Hargita és Kovásza megyéken kívül a román nyelv nélkül már nem lehet érvényesülni.

Figyelt kérdés
Erdélyben csak Kovászna és Hargita megyékben van magyar többség. A román nyelv nélkül a többi erdélyi megyében nem lehet érvényesülni.

szept. 2. 13:38
 371/381 anonim ***** válasza:

370 Ez nagyon jó, amit belinkeltél, lehetne népszerűsíteni. De persze, gondolom, nincs ingyen. Lehet, valamilyen civil szervezet tudná megvásárolni és ingyenesen terjeszteni a románul nem tudó magyar gyerekek között a módszert.


Ezzel együtt az iskolai oktatásmódszertanon IS változtatni kell, mert rengeteg idejét foglalja le a gyerekeknek az értelmetlen magolás.


Az egyik legjobb barátom egy csíki srác, alig gagyogott románul. Egyszer megkérdeztem tőle: te, ha ENNYIRE nem tudsz románul, hogy lett 9-es a román érettségid?


Azt mondta, jó a memóriája :)))) Konkrétan kívülről megtanulta az összes irodalmi elemzést, de úgy, hogy azt se értette igazán, mit beszél. Mintha azt tanulta volna be, hogy "Tá libe. Tutá libe. Má libe."


Az ilyen bemagolásnak a világon semmi értelme sincs. Se románul nem tanul meg a gyerek, se az irodalmat nem ismeri meg valójában (mert nem az eredeti műveket olvassa, hanem a kommentárokat magolja).


Szóval az oktatásmódszertanon változtatni KELL!


Ettől függetlenül nagyon hasznosak ezek a linkek, köszi, hogy átküldted! Nagyon hasznos volna románra is kidolgozni és terjeszteni, tízezreket érintő problémán lehetne vele enyhíteni!


Nagyon örülök, hogy megmutattad, engem más nyelv miatt érdekelne (német), románul már tudok. Izgalmasan hangzik!

szept. 14. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 372/381 anonim ***** válasza:
371 Elmész egy nyelvtanárhoz magánórára annak is ára van. Van egy mondás nem tudom kitől származik, idézem: " A tudás pénzbe kerül, de a tudatlanság még többe". Ez igaz. Mert ha az ember nem tanul meg olyan dolgokat amelyek előnyösek számára az életbe( munka, karrier, vagy csak a hétköznapi élet) akkor azzal sokat veszít.Igen nagyon sok mindent az államnak kellene megoldania Magyarországon és Romániában is, de sok esetben nem teszik. Nem akarok politizálni, de ilyenkor az ember kénytelen megoldást keresni saját maga.
szept. 14. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 373/381 anonim ***** válasza:
365 Én is rákerestem az általad említett nyelvészre kíváncsiságból. Az egyik Felvidéken megjelenő hírportálon nagyon érdekes dolgot nyilatkozott: "A magyar rendkívül érdeklődő, élénk, energiával teli nemzet. Nem véletlen, hogy Osztrák–Magyar és nem Osztrák–Cseh Monarchia jött létre, bár a cseh országrészek fejlettebbek voltak a magyarnál, de szerinte a magyarokban meglevő hihetetlen energia ezt kényszerítette az osztrákokra, s végeredményben ez az energia viszi a magyarokat a nyelvtanulás felé is." [link]
szept. 15. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 374/381 anonim ***** válasza:
Bocsánat nem a 365, hanem a 369 és 370 hozzászólásokra reagáltam. Elnézést a figyelmetlenségért.
szept. 15. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 375/381 anonim ***** válasza:
373. Igen nagy magyar nemzeti érzelmű az öreg. A családját a Felvidékről telepítették át Veszprémbe. Viszont megtanulta az összes szomszédos nép, szomszédos ország nyelvét és egyéb nyelveket is. Nagyjából 70 éves lehet jelenleg. 10 éve voltam egyik előadásán akkor mondta, hogy 60 éves. Az előadás után, annak hatására rendeltem meg az angol és német tananyagait, majd néhány évvel később a hollandot. 16 nyelvre készített el tananyagot. Egy nagy magyar érzelmű világpolgár. Mert nagyon büszke a magyarságára, ugyanakkor a nyelvtudásai által tanulmányozva más népek kultúráit legalább 60 országba járt.
szept. 15. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 376/381 anonim ***** válasza:
Ebben a videóban a Cambridge-i Egyetemen tanuló lányával szerepel amikor a fiatal hölgyet oda felvették. Időközben a lány megszerezte a diplomáját és jelenleg ugyanott a doktorit csinálja. https://www.youtube.com/watch?v=8f2ZZ0VLPP4 Nem ez az egyetlen jó módszer, vannak más jó módszerek is. Ha az állam például az iskolákban nem oldja meg jól a dolgokat akkor nekünk embereknek kell megoldanunk, ha haladni akarunk valamire. Akár Magyarországon akár Romániában.
szept. 15. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 377/381 anonim ***** válasza:
376 Szerintem sem kell mindig az államra várni. Ha egy gyerek 12 évig tanulja például a románt, de nem tud belőle érettségi vizsgát tenni, vagy nem tud folyékonyan románul beszélni, abban a szülő is nagyban hibás. Milyen szülő az aki elnézi, hogy a gyereke 12 évig kínlódjon? Vigye magántanárhoz, vagy keressen más alternatív megoldást. Vagy fogjanak össze és költséghatékony módon akár egyesületi formában szervezzenek a gyerekeiknek román nyelv oktatást. Ez nem csak a román nyelvre igaz, mert van mikor a szülök elnézik, hogy matematikából( Magyarországon gyakori) vagy angol nyelvből( Magyarországon szintén gyakori) kínlódnak a gyerekek, a szülők meg csak jajgatnak, hogy az állami oktatás milyen rettenetes. Sok esetben ez igaz, de elsősorban a szülő a felelős azért, hogy a gyereke haladjon. Ha iskola, a tanárok, az állami rendszer nem végzi rendesen a dolgát, akkor jajgatás helyett alternatív megoldások kell találni. Én szégyellném, ha bármilyen tantárgyból évekig hagynám szenvedni a gyerekemet.
szept. 15. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 378/381 anonim ***** válasza:
A gyerek nem tudott volna gimnáziumba matematikából érettségizni. Miért? Mert a négy év alatt, minden évben másik matematika tanár volt, akik össze vissza tanítottak, volt egy olyan tanév ahol kémia szakos tanár tanította a matematikát és ő maga sem tudott eligazodni a tananyagba. A szülök több mint a fele panaszkodott, vagy éppen nem foglalkoztak a dologgal, majd csak lesz valahogy, meg, hogy nem az Ő dolguk, hanem az iskoláé. Nekem és több más szülőnek már 10 osztályba elegünk lett az egészből. Semmi értelme nem volt az igazgatóhoz menni, meg különböző hivataloknak panaszkodni. Utána néztem a lehetőségeknek és matematikából ezt találtam: [link] A gyerek 10. osztálytól ezzel tanulta a matematikát és így érettségizett le nagyon jó eredménnyel.Most műszaki területen egyetemi hallgató ahol nagyon fontos a matematika. Ez is a szülői felelősség része. Az állam Magyarországon is magasról tesz arra, hogy mi lesz a gyerekekből. Az államnak a gyerek csak egy statisztikai adat.
szept. 15. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 379/381 anonim ***** válasza:

Azt azért tisztázzuk le, hogy Kovászna megye érettségizőinek 73%-a és Hargita megye érettségizőinek is a 63,5%-a SIKERESEN LEÉRETTSÉGIZETT, románból is!


Tehát a gyerekek (szüleinek) többsége talál rá megoldást, hogy eljuttassa a sikeres érettségi szintjéig a gyereket románból is!


Kovászna megyében ráadásul a sikeresen érettségizők aránya csak 3%-kal marad el az országos átlagtól (76% volt legutóbb - ami a legmagasabb az utóbbi 14 évben).


A sikerrel érettségizők aránya évről évre NÖVEKSZIK, a Székelyföldön is!


A probléma az, hogy ezzel a sikeres román érettségivel együtt sem tanulnak meg románul!


A szülő járatja különórára a gyerekét (ó, nagyonis!), de olyan nehéz a tananyag, hogy KÜLÖNÓRÁN IS ÉRETTSÉGIRE TANULNAK!


Azt a luxust már sem a szülő nem engedheti meg magának, sem a gyermek idejébe nem fér fizikailag bele, hogy heti 4 iskolai románóra és minimum 2 román különóra MELLETT ha lehet, heti még 2-3 románórát kifizessenek PLUSZBA, amin a nyelvtanulásra koncentrál a gyerek, nem az érettségire való felkészülésre!


Baromi nehéz a román érettségi, a román gyerekek is ezen buknak el a legnagyobb számban az országban (csak a románt követi a matematika!!!), és ameddig ilyen hülye a követelményrendszer, addig a gyermekek A KÜLÖNÓRÁN IS az érettségire fognak gyúrni, nem a nyelvtanulásra!


Az érettségihez pedig irodalmi elemzések tonnáit kell bemagolni, nem a nyelvet megtanulni. Tehát a KÜLÖNÓRÁN IS az irodalmi tételeket fogják gyakorolni, hogy nagy nehezen átmenjen az érettségi vizsgán a gyermek!


Sajnos ennek ez az eredménye: [link] (lásd: 3. oldal)!


Csak egy dolog vigasztaló még mindig: hogy az Ilfov megyeiek alulmúlhatatlanul hülyék, így még Hargita megye is ráver 2%-ot, a nagy arányú román bukással együtt! :)))))))))

szept. 17. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 380/381 anonim ***** válasza:
379. "A probléma az, hogy ezzel a sikeres román érettségivel együtt sem tanulnak meg románul!" A probléma ismerős Magyarországon is az angol nyelv kapcsán. Azok a fiatalok akik sikeres érettség vizsgát tesznek angol nyelvből, nagy részük nem tud angolul, nem képes folyékonyan és magabiztosan angolul beszélni. Márpedig a nyelvtudás fő mércéje, hogy a gyakorlatban tudja e használni a nyelvet.Ezzel szemben Finnországba a tanulók magabiztos és jó angol nyelvtudással kerülnek ki az iskolából. A fő különbség a módszer.
szept. 18. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!