Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A székelyek a saját "rezervátu...

A székelyek a saját "rezervátumukat" teremtették meg azzal, hogy nem tanultak meg jól románul? Mert Hargita és Kovásza megyéken kívül a román nyelv nélkül már nem lehet érvényesülni.

Figyelt kérdés
Erdélyben csak Kovászna és Hargita megyékben van magyar többség. A román nyelv nélkül a többi erdélyi megyében nem lehet érvényesülni.

szept. 2. 13:38
 361/381 anonim ***** válasza:
350. "Nem szükséges bemutatnod Nagyváradot, nagyon jól ismerem, rokonságom is él ott." Rendben van , elhiszem , hogy így van, de nem csak te olvasod ezt a fórumot. Olyanok is olvashatják akik életükbe nem jártak Váradon, vagy ha mégis akkor csak egy gyors városnézésen.
szept. 12. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 362/381 anonim ***** válasza:

"Amely kormánynak sokszor tagja volt az RMDSZ is."


Az oktatási tárcát viszont sosem vezette!


"Hatalmon lenni vagy kormányon lenni nem ugyanaz" - mondogatta annak idején Markó - és ebben igaza volt!


Ezzel együtt az RMDSZ mindig harcolt a megfelelő oktatási modell bevezetéséért és az alsó osztályokban el is érte már - látványosan javultak is a diákok eredményei. Az én időmben még 5-8 osztályban sem volt differenciált tanterv, meg is buktak románból a magyar falvakból ingázó kollégáim, akik minden más tárgyból 8-9-es tanulók voltak!


Én sem az iskolában tanultam meg, hanem különórákon és szakkörökön - csak arra nem minden diák szüleinek futja a pénze!



"Az hogy a székelyeknek mint népcsoportnak van e ebben az elszigetelődésben felelősségük azt nem lehet tudni. Mert Borboly Csaba nyilván nem fog neki menni a saját választóinak."


Már a felvetés is orbitális, rosszindulatú sületlenség!


Senki nem élvezetből bukik meg az érettségin - a székelyeknek sem életcéljuk, hogy tömegesen maradjanak érettségi diploma nélkül a román miatt!


A kilencvenes évekig, Vadim Tudorig visszanyúló román gyökerei vannak ennek a sületlen feltételezésnek - és ha egy marhaságot eleget szajkóz a politika, előbb-utóbb felcsendül a nép ajkán is a visszhangja...


Hidd el, a székely anyukák, apukák is arra vágynak, hogy a gyerekük, ha lehet, színtízes tanuló legyen, a románt beleértve - és legyen minél nagyobb érettségi átlaga! És érvényesülni tudjon az életben!

szept. 12. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 363/381 anonim ***** válasza:

Egyébként vicces módon Székelyföldön a gamer, kocka gyerekek tudnak a legjobban románul - mert a számítógépes játékokat játszva sokszor románokkal kerülnek egy csapatba (s ölik a sárkányt), ami élő kommunikáció lehetőségét adja nekik.



A nyelvtanulásnak ugyanis alapvető feltétele A NYELV HASZNÁLATA!


Ha sem az utcán, sem a családban, sem baráti körben nem használsz egy nyelvet, DE MÉG AZ ÓRÁN SEM, akkor HOGYAN TUDNÁD MEGTANULNI??????


12 évnyi románóra arról szólt a mi időnkben (és az utolsó négy, legfontosabb évben most is arról szól!), hogy A TANÁR BESZÉL - te meg körmölsz.


Aztán hazamész és megpróbálod bemagolni "PEDEROST" (kívülről), szó szerint, amit lediktált, hogy vissza tudd büfögni, mikor feleltetnek.


Évente 5-6 alkalommal szólalsz meg románul - amikor pont téged feleltet a tanár!


Hát ez nem NYELVTANÍTÁS, barátaim - ez anyanyelvű diákok számára kidolgozott IRODALOMTANÍTÁS és ugyancsak nekik kidolgozott nyelvészet!


Angolórán ezzel szemben folyton beszéltünk, énekeltünk, FOGALMAZNI, KOMMUNIKÁLNI tanultunk, hangfelvételeket hallgattunk, filmet néztünk, gyakoroltuk a KIEJTÉST, stb.


Tehát angol NYELVET oktattak - románból viszont román IRODALMAT.


Kizárólag a román oktatáspolitika alkalmatlanságát igazolja, hogy a székely gyerekek angolul jobban megtanulnak mint románul - és ezt ne kenjük se a gyerekre, se a szülőre!


A gyerek is, a szülő is a lurkó sikeres boldogulására gyúr - csak az a baj, hogy jól beszélni románul (szabadon!) nem érettségi követelmény - míg irodalmi elemzések egész sorát szó szerint visszabüfögni, értelmetlenül, az bizony a sikeres érettségi feltétele! Heti 4 románórából még csak EGYET SEM szentelnek a kommunikációnak - a tanár örül, ha egy egész évnyi folyamatos diktálással valahogy a tananyag végére ér egyáltalán!

szept. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 364/381 anonim ***** válasza:
362 "Az hogy a székelyeknek mint népcsoportnak van e ebben az elszigetelődésben felelősségük azt nem lehet tudni. Mert Borboly Csaba nyilván nem fog neki menni a saját választóinak."Már a felvetés is orbitális, rosszindulatú sületlenség!" Nincs itt semmiféle rosszindulat és sületlenség sem. Mivel nem tudom, nem fogom ideírni, hogy tudom. Nem kell nekem belelátni az ottani emberek fejébe és nem éltem köztük. Ráadásul egy több százezres közösségről beszélünk, akik között feltehetően sokféle ember van. Ha Te ott élsz akkor sem ismered személyesen az összes székelyt.
szept. 12. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 365/381 anonim ***** válasza:

"Ha Te ott élsz akkor sem ismered személyesen az összes székelyt."


Ezt nem is állítottam. De láttam már épp elég elkeseredett szülőt a gyermek román érettségiéjért aggódni!


És olyat is bőven, aki igenis LEÜLT a gyerekkel, órákat kinlódtak együtt, de Ő SE TUDTA, maga sem ismerte elég jól a nyelvet, így "vak vezet világtalant" helyzetben küszködött a gyermekével!


A különórákért lassan olyan pénzeket kérnek el a valamirevaló romántanárok, hogy nem mindenki tudja megengedni magának akár heti egyszer is az iskolán kívüli magánórát...


Amikor először elkezdett téma lenni a '90-es években, hogy hogyan kellene a gyerekeknek a románt idegen nyelvként oktatni, az akkor nagyon erős (30% fölötti!) román szélsőjobb kiakadt, hogy "Romániában a román nem lehet idegen nyelv!" - de ugyanezek az állatok kezdték terjeszteni, azt a hazugságot is, hogy "A székelyek DIREKT nem tanulnak meg románul!".


Vadim Tudor ott sápítozott a tévében, hogy ő 5 nyelven megtanult, a magyar gyerekek meg nem képesek egyet megtanulni 12 év alatt!


Kvázi fogyatékosoknak beállítva a magyarokat!



Arról már nem szólt a fáma, hogy ő mind az öt nyelvet IDEGEN NYELVKÉNT tanulta meg, a megfelelő nyelvoktatási stratégiákkal, nem pedig az adott népek irodalomtörténetét kellet elkezdenie nyelvtudás nélkül bemagolni, mint a telefonkönyvet.


Kinyílik a bicska a zsebemben, amikor ezt a Nagy-Románia Párt kútfejéből származó retorikát viszont hallom a 21. században...


Miközben inkább azért kellene verni az asztalt, hogy a román állam fogja már fel 35 év alatt valahogy, hogy Baróton meg Gyergyóban a gyerekre se az utcán, se a játszótéren, se a családban, se baráti körben nem fog a román nyelv ráragadni magától - és az anyja se tudja megtanítani, MERT Ő SE TUD!


Ha azt akarjuk, hogy tudjanak románul, akkor George Bacovia és Nichita Stănescu költészete meg Marin Sorescu posztmodern drámája HELYETT kezdjük el a román NYELVRE tanítani, KOMMUNIKÁCIÓS céllal! "Ez itt egy piros kisautó!" - szintről, odáig, hogy a piacon tudja, mi a petrezselyem, a leostyán meg a gyömbér románul!


Ha a magyar irodalomhoz hasonlítjuk: Pilinszky János, sőt, Kassák szintű elvont irodalmi anyagot tolnak le a torkukon - vagyis dehogy azt, mert azt elolvasni és értelmezni is képtelenek lennének szegények, hanem pusztán az azokról szóló, kívülről, szó szerint bemagolt irodalmi elemzéseket!


Na ameddig a román oktatás ebből áll, addig hagyjuk a székely szülők és gyerekek felelősségét! Majd ha egyszer egy rendes idegennyelv-oktatási tantervvel megpróbálták valóban megtanítani őket román nyelven kommunikálni, és ha úgy se megy, akkor esetleg elhiszem, hogy a gyerek direkt nem tanulja a románt, mert imád bukni és érettségi nélkül létezni (meg a szülő is erre bátorítja).


Addig erről meséről azt gondolom, hogy Vadim Tudor román fasisztáinak a kitalációja, amit sajnos sikerült közvélekedés szintjére emelni a politikai propagandájuknak!

szept. 12. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 366/381 anonim ***** válasza:

Csak egy példa, innen, a Gyakoriról, egy kérdés: https://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__egyeb-kerdese..


Szegény gyerek már egyszer megbukott, pótérettségire kinlódik, segítséget kér.


Szerinted ez a gyerek DIREKT NEM TUD ROMÁNUL????


Volt olyan osztálytársam, aki harmadik nekifutásra tudott leérettségizni a román miatt, pedig minden másból 9-es fölött volt! Ma felhőkarcolókat épít az Emirátusokban és az anyanyelvi szintű angol mellé megtanult arabul!!!


Vért izzadt, hogy egy kegyelem 5-ös átmenőt megírjon többedik nekifutásra!


És ez nemcsak a Székelyföld problémája! Bihar megye észak-nyugati részén és Szatmár megye magyar falvaiban UGYANEZ VAN!


A csapnivaló oktatási rendszer mellett ugyanis a gyerek egyetlen esélye, ha utcán ráragad a nyelv. Ahol az utca is kizárólag magyarul beszél, ott vért kell izzadnia, hogy megtanuljon (vagy kicsengetni a különórák árát).

szept. 12. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 367/381 anonim ***** válasza:

Tehát ott van román nyelv és irodalom azoknak, akik nem is tudnak románul? Na például ezért buták és aljasak a tolvajok. Mi már 100 éve is idegen nyelvként terveztük tanítani a magyart. Mi nem foglaltuk el fél Romániát, és nem kényszerítettük őket Petőfi-verseket tanulni...

Ez egy nagyon alacsony szinten álló kultúra, nem értem, miért nem látjátok onnan. Mi sokszor alig tudjuk megkülönböztetni őket... egy másik bizonyos kisebbségtől. Egyszerűen gagyi az egész, igénytelen.

A nyelvük meg ronda. Azt tanácsolom, senki se tanuljon egy szót se románul. Nincs joguk románból érettségizni, Erdélynek semmi köze az oláhokhoz. Jogotok van az anyanyelveteken tanulni, nem mindenféle albán-szláv keveréknyelven makogni... ahol a névelő a szó mögött van.

szept. 12. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 368/381 anonim ***** válasza:

367-es, ez most inkább egy érzelemkitörés volt részedről, de hidd el, ez itt nekünk így abszolút nem hasznos.


"Azt tanácsolom, senki se tanuljon egy szót se románul. Nincs joguk románból érettségizni, Erdélynek semmi köze az oláhokhoz."


És akkor ha te ezt így érzed, akkor azt gondolod, hogy az erdélyi magyarság mind 8 osztályt végzett gyári munkás kell legye, érettségi diploma nélkül???


Ez így totál értelmetlen és senkinek nem segítesz ezekkel az indulathullámaiddal.


Az erdélyi magyar gyerekeknek, ha szülőföldjükön meg akarnak maradni (márpedig az a cél!), akkor meg kell tanulniuk románul, legalább társalgási szinten.


És ha egyetemet akarnak végezni, vagy legalább egy irodai munkát megcsípni, ahhoz meg érettségi kell!


Román nyelvtudás nélkül sem az adminisztrációban nem lehet elhelyezkedni, sem vezető pozíciókba eljutni, sem választott tisztségviselőkké válni...


Most akkor vagy azt akarjuk, hogy ne tanuljunk meg románul és akkor a románoknak fogunk mosogatni meg budit pucolni, az ázsiai bevándorlókkal vállvetve - vagy azt akarjuk, hogy erős közösség legyünk, legyenek magyar képviselőink, szenátoraink, magyar igazgatók, magyar polgármesterek, megyei tanácselnökök, magyar rendőrök, magyar emberek a hivatalokban, és akkor viszont MEGTANULUNK ROMÁNUL egy bizonyos szinten!


Amire nincs szükség: az a román irodalomtörténet és irodalomelmélet ehhez! Ez fölösleges - és nekünk azért kell küzdeni, hogy a román nyelvismeretre helyezzék át a hangsúlyt a magyar gyerekek tanítása során!

szept. 12. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 369/381 anonim ***** válasza:
52%
365 "Vadim Tudor ott sápítozott a tévében, hogy ő 5 nyelven megtanult, a magyar gyerekek meg nem képesek egyet megtanulni 12 év alatt!" Én a magyaron kívül három nyelvet beszélek, tehát le vagyok maradva Tudorhoz képest. Egyébként vannak akik 6- 8 nyelvet is megtanulnak, magyarok is. A lényeg a módszer. Nekem ez jött be, bár én nem akarok rekorder lenni, Azonban én így tanultam angolul, németül és hollandul: https://www.youtube.com/watch?v=Fb9vLT1ChHQ&t=6s
szept. 12. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 370/381 anonim ***** válasza:
A fentebb belinkelt videón látható felvidéki gyökerekkel rendelkező nyelvész egyik tanítványa ez a fiatal hölgy: https://www.youtube.com/watch?v=JuaFbulpTwI&t=3s Ő is ezzel a módszerrel tanult: [link] Be akarták bizonyítani, hogy a magyarok tudnak nyelveket tanulni. Ha az állami nyelvoktatás nem megfelelő akkor keresni kell más alternatív módszereket. Az interneten több félét is lehet találni.
szept. 13. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!