Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A székelyek a saját "rezervátu...

A székelyek a saját "rezervátumukat" teremtették meg azzal, hogy nem tanultak meg jól románul? Mert Hargita és Kovásza megyéken kívül a román nyelv nélkül már nem lehet érvényesülni.

Figyelt kérdés
Erdélyben csak Kovászna és Hargita megyékben van magyar többség. A román nyelv nélkül a többi erdélyi megyében nem lehet érvényesülni.

szept. 2. 13:38
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 1/381 anonim ***** válasza:
72%
Nem olyan könnyű megtanulni egy idegennyelvet.
szept. 2. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/381 anonim ***** válasza:
100%

Nem mentegetni akarom, aki nem tanult meg jól románul. De tapasztalatból tudom, hogy a környező országokban sajna rosszul állnak a nyelvoktatáshoz, mert nem úgy kezelik, mintha idegen nyelvet kezdenének tanulni.

És akinek nincsenek az ország anyanyelvét beszélő családtagjai vagy ismerősei és 100%-os magyar környezetben nő fel, az nehezen fogja így megtanulni. Ezzel így sokan szenvednek.

Nem tudom a világ ezen a részén miért rettegnek ennyire a kétnyelvűségtől, mintha azon múlna egy nemzet sorsa. Pedig a kanadaiak is jól elvannak a franciával és angollal.

De valamiért errefelé nagyon rosszul állnak hozzá, pedig az inkább előny lenne, ha valaki több nyelvet beszél, főleg ha egy nem tömeg európai nyelv.

szept. 2. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/381 A kérdező kommentje:
Hát azért sok esetben a dac " a csak azért sem" hozzáállás működik.Mintha ettől, egy plusz nyelv megtanulásától bármilyen hátrányuk lenne. Aztán ha elmennek Brassóba akkor nem tudják magukat megértetni. Egyébként saját magukkal szúrnak ki. Meg a gyerekeikkel amikor ezt a hozzáállást belejük nevelik, tisztelet az értelmesebb kivételeknek.
szept. 2. 14:20
 4/381 hollófernyiges ***** válasza:
83%
Szerintem ez egy olyan dolog, amiről könnyű Budapestről osztani az észt, de más a helyzet ott a helyszínen. Száz éve élnek román fennhatóság alatt, valószínűleg jobban tudják, mi kell a megmaradásukhoz.
szept. 2. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/381 anonim ***** válasza:
15%
Igen eltelt 100 év és illene tudomásul venni, hogy Romániában élnek és ott is fognak. Nem kell megtagadniuk a magyar nyelvet, és nem kell megtagadni a magyar kultúrát, de a román nyelv tudása nélkül versenyhátrányba kerülnek az élet több területén. Ha mint a fenti kérdés fogalmaz rezervátumot akarnak akkor igen ezt eldönthetik, de akkor nem kell panaszkodni. Még senki nem halt bele abba, hogy nyelveket tanul.
szept. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/381 anonim ***** válasza:
100%
Nem, a saját identitásukat védték meg... nagy különbség!
szept. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/381 anonim ***** válasza:
23%

"Nem olyan könnyű megtanulni egy idegennyelvet."


1947 óta Romániához tartozik illetve előtte is, több, mint 20 évig Románia része volt. Mi csak pár évre kaptuk vissza a második bécsi döntés után.


Aki 1947-ben született ott, az már ha tetszik ha nem, de román földre született, és ma már 77 éves ember. Ennyi idő alatt azért nem lehetetlen megtanulni az adott ország nyelvét ahol él. Nem kell ehhez elfelejteni magyarul.

Ha kimész külföldre dolgozni, ott is azért 1-2 év alatt egész tűrhetően megtanulod az adott ország nyelvét. Ha meg születésedtől fogva élsz abban az országban, akkor azért csak nem olyan lehetetlen.

Értem Én, hogy ria-ria-Hungária, meg fúj-fúj szőrös büdös talpú románok, meg vesszen Trianon, de azért na...

szept. 2. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/381 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"Nem kell megtagadniuk a magyar nyelvet, és nem kell megtagadni a magyar kultúrát"


A gyakorlatban ez úgy működik, hogy a gyerek megtanul jól románul, elmegy Bukarestbe egyetemre, ott összeszed egy román csajt és a gyerekeik már praktikus okból csak románul fognak tudni. Kárpátaljaiként anno még nekem is sikerült beszereznem egy ukrán lányt, pedig alig beszéltem oroszul/ukránul.

szept. 2. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/381 anonim ***** válasza:
17%

A probléma az, hogy Magyarországról is sokan még fájlalják Trianont, meg Erdély magyar föld meg fújrománok. Ha sokan erre magyar területről képesek, akkor nem meglepő, hogy a román területen élő magyarokban is benne van ez.

Meg minden sztereotípiának van alapja, annak is, hogy a székelyek makacsak, csökönyösek. Nyilván nem mindenki, de valami alapja biztosan van.

szept. 2. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/381 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem meg Romániában nagyon is értik, hogy nem kényszeríthetik rá egy nyelvet az emberre. Ugyanis éppen a magyarok próbálták ezt az Erdélyben élő románokkal és csak a nacionalizmust erősítette és az igényt, hogy elszakadjanak magyarországtól.

De ha félretesszük a román-magyar viszonyt, csak annyiba gondolj bele, hogy ha a hatalom rád akarna erőltetni egy olyan nyelvet amit nem szeretsz, nem akarsz beszélni te hogyan éreznéd magad? Itt nem arról van szó, hogy lusta vagy nyelvet tanulni, vagy buta hozzá.

szept. 2. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!