Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A székelyek a saját "rezervátu...

A székelyek a saját "rezervátumukat" teremtették meg azzal, hogy nem tanultak meg jól románul? Mert Hargita és Kovásza megyéken kívül a román nyelv nélkül már nem lehet érvényesülni.

Figyelt kérdés
Erdélyben csak Kovászna és Hargita megyékben van magyar többség. A román nyelv nélkül a többi erdélyi megyében nem lehet érvényesülni.

szept. 2. 13:38
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
 71/381 A kérdező kommentje:
""Hmmm... éééés ezzel gátolva vannak? Vagy nem értem. Lehet fordítva ülök a lovon, de ez számomra nem hangzik elnyomásnak." Még egyszer: nincsenek elnyomva és nincsenek gátolva a székelyek a nyelvük és kultúrájuk megőrzésében.Mi az amit nem értesz?
szept. 3. 13:17
 72/381 anonim ***** válasza:

Az teljesen mindegy, hogy papíron kik vezetnek. A magyar képviseleti párt (RMDSZ) gyakorlatilag egy követ fúj a román pártokkal és eredményesen dolgozik a magyar megmaradás ellen. Az csak dolog a sok közül, hogy sosem álltak ki az autonómia törekvések mellett, de sikerült elveszteniük például a marosvásárhelyi katolikus iskolát, a magyar önálló egyetem létrehozásának törekvéseit, úz-völgyi katonatemetöt (megszállták a moldáv románok), Békás-szorost stb.

Ezek közül több is súlyosan hátrányosan érinti gazdaságilag is a magyarságot. Ugyanakkor végigasszisztálták amint Bukarest gyakorlatilag leszegényíti Székelyföldet azáltal, hogy nem ad pénzt fejlesztésekre és Románián belül a legalacsonyabbak közé sorolhatók az ottani bérek.

A Batthyáneum ügye is teljes fiaskó.

A Székely Mikó kollégium ügye is megér egy misét.

És akkor folytathatnám a sort.

szept. 3. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/381 anonim ***** válasza:

"""Hmmm... éééés ezzel gátolva vannak? Vagy nem értem. Lehet fordítva ülök a lovon, de ez számomra nem hangzik elnyomásnak." Még egyszer: nincsenek elnyomva és nincsenek gátolva a székelyek a nyelvük és kultúrájuk megőrzésében.Mi az amit nem értesz?" Azt, hogy miért mondják sokan azt, hogy el vannak nyomva. Nekem ez a kérdésem, erre linkelted be a magyar sulikat meg az ünnepséget. Az annyira nem válaszolja meg a kérdésemet, bár alapvetően nem is Neked szántam.


Én azoktól kérdezem akik azt mondják, hogy fúj-fúj román, szegény székely, el van nyomva, és mennyire rossz nekik. De a gyakorlatban, konkrétan miért is rossz?

szept. 3. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/381 anonim ***** válasza:

73


Például mert kimész foci vagy hokimeccsre szurkolni a saját nyelveden, elénekled a székely himnuszt mire a román szurkolók elkezdenek fújolni, kiabálni, hogy ki a magyarokkal az országból, magyar zászlókat égetnek stb.

szept. 3. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/381 A kérdező kommentje:
"A Székely Mikó kollégium ügye is megér egy misét."Ott arról folyik a vita, hogy az épület az egyházé vagy az államé. Egyébként folyamatosan Magyar nyelvű tanítás folyik az intézménybe: [link] "A Batthyáneum ügye is teljes fiaskó." Ott is arról folyik a vita, hogy a tulajdonjog az államé, vagy a Római Katolikus Egyházé( Vatikán)Békás-szoros: Tárgyalnak erről Hargita és a szomszédos Neamț megye vezetői, mert turisztikailag mindkét megyének fontos a megoldás."de sikerült elveszteniük például a marosvásárhelyi katolikus iskolát"Nem igaz. Az épület továbbra is a magyar vezetésű egyházé A katolikus egyház által elbénázott iskola alapítási papírok miatt támadták meg az iskola működését. A diákokat egyébként átvette a Marosvásárhelyi Bolyai Gimnázium és jelenleg is Magyar nyelven tanulnak. A katolikus iskola alapításának pedig " újra neki lehet futni". Csak jó lenne ha hozzá értő jogász csinálná a pappírokat. úz-völgyi katonatemető: A bíróság jogerősen kimondta, hogy a temető az egyik magyar település Csíkszentmárton önkormányzatáé. A román szélsőségesek, talán 100- 200 ki tudja honnan jött és erősen ittas ember viselkedése kapcsán jogi eljárás indult. A temető tulajdonosa Csíkszentmárton önkormányzata. Mivel ezt a bíróság jogerősen kimondta ezt jogilag már senki nem vitatja.
szept. 3. 13:47
 76/381 anonim ***** válasza:

"Például mert kimész foci vagy hokimeccsre szurkolni a saját nyelveden, elénekled a székely himnuszt mire a román szurkolók elkezdenek fújolni, kiabálni, hogy ki a magyarokkal az országból, magyar zászlókat égetnek stb."



Ahaaaa. És egy nemzetet az alapján ítéled meg, hogy hogyan viselkednek a szélsőség ultra drukkerei? Igen? Akkor például a fradi ultrák nem szoktak ugye k.rvaanyázni meg ilyenek? A magyar klubbok ultrái is utálják egymást és képesek összeverekedni. Ennek mi köze van egy nemzet elnyomásához?


https://www.youtube.com/watch?v=pZzL7bQANTM Itt nem hallok ilyent, ellenben mi a legeslegelső magyar hozzászólás amit látsz? Na mi? Idézem is:



"@97Kutas


Like ha végigtekerted a román himnuszt ;) "

szept. 3. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/381 A kérdező kommentje:
"Én azoktól kérdezem akik azt mondják, hogy fúj-fúj román, szegény székely, el van nyomva, és mennyire rossz nekik. De a gyakorlatban, konkrétan miért is rossz?" Te magad is tudod ellenőrizni, hogy rengeteg magyar iskola, rengeteg magyar kulturális intézmény, rengeteg magyar rendezvény van. Akik azt mondják, hogy " valami brutális és szörnyűséges elnyomás van" azoknak az a bajuk, hogy a terület már nem Magyarország. Ezt lélektanilag nem tudják elfogadni. Persze kapnak hozzá hergelést a magyarországi politikusoktól is.
szept. 3. 14:08
 78/381 anonim ***** válasza:

""Én azoktól kérdezem akik azt mondják, hogy fúj-fúj román, szegény székely, el van nyomva, és mennyire rossz nekik. De a gyakorlatban, konkrétan miért is rossz?" Te magad is tudod ellenőrizni, hogy rengeteg magyar iskola, rengeteg magyar kulturális intézmény, rengeteg magyar rendezvény van. Akik azt mondják, hogy " valami brutális és szörnyűséges elnyomás van" azoknak az a bajuk, hogy a terület már nem Magyarország. Ezt lélektanilag nem tudják elfogadni. Persze kapnak hozzá hergelést a magyarországi politikusoktól is."


Igen, de a kérdésem nem az, hogy Románia hogyan NEM nyomja el a székelyeket, hanem a kérdésem az, hogy hogyan NYOMJA el a székelyeket. Mert Én annyira durva elnyomásról nem tudok.

szept. 3. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/381 A kérdező kommentje:
"Mert Én annyira durva elnyomásról nem tudok." Én sem pedig én Kolozsvárról gyakran járok a Székelyföldre.A rokonaim gyerekei mind magyar iskolába jár, a települések polgármesterei magyarok.Az iskolában az összes tantárgyat magyarul tanítják,a kémiától a fizikáig a történelemtől a földrajzig minden tárgy magyarul van, de nyilván tanítják a román nyelvet. Az egyik nagyon lelkes román szakos, egyébként székely tanárnő igyekszik a gyerekeket hatékonyan románul tanítani, de nehéz úgy ha gyerekek hazamennek és a szülőtől azt hallják, hogy " Te székely vagy nem kell a román nyelv". Aztán vannak normálisabban gondolkodó szülők akik azt mondják a gyereknek, hogy " Mi magyarok, székelyek vagyunk, de fontos megtanulni a román nyelvet". Sok múlik azon, hogy a gyerek mit hall otthon. Ugyan milyen elnyomás lehet olyan településeken ahol a lakosság 80-90% ban székely? Vagy a városokban 70-80%. Székely polgármesterek, a polgármesteri hivatalokban székely hivatali dolgozók.
szept. 3. 14:33
 80/381 anonim ***** válasza:
41%

Nem értem miért zavar ennyire. Ha boldogulnak saját megyéjükben a magyar nyelvvel akkor mi a probléma? Téged az zavar, hogy esetleg a román rendőrrel (valamiért a rendőrök 95%-a román Székelyföldön) nem tud szót váltani? Vagy ha átutazik egy román akkor nem tud neki útbaigazítást adni? Nem vagy te egy kicsit románféltő? Kolozsváron élve 5 évet gyakran megkaptam az ottani büszke románt folyékonyan beszélő kolozsvári magyaroktól , hogy mekkora szégyen nem beszélni az ország nyelvét. De azt nem mondták meg, hogy miért.

Vagy esetleg nem fog tudni a törvényszéken felszólalni, papírokat hivatalban kitölteni. Ha nem tudnád, a román törvények alapján joguk van a magyarra fordított formanyomtatványokhoz, illetve a magyar tolmácshoz vagy magyarul beszélő hivatalnokhoz. Más kérdés, hogy a román állam sokszor fittyet hány erre a törvényre (gyakori, hogy Románia nem tartja be saját törvényeit, csupán külföldnek reklámozza milyen remek törvényeik vannak, aztán meg a román igazságszolgáltatás ott támadja a magyar nyelv használatát ahol lehet - hogy nincs kiírva románul ez, hogy magyarul nem szabad kiírni az épületre, hogy Városháza stb stb, mindenbe belekötnek, megy a megfélemlítés a bíróságon, fogyasztóvédelmen, rendőrségen, csendőrségen stb keresztül, magyar gyülekezési jog csorbítása, felvonulások járdára szorítása esetleg teljes tiltása stb).


Az aki esetleg Bukarestbe, Brassóba vagy Kolozsvárra akar költözni az nyilván megtanul románul. De képzeld, a többség nem akar elköltözni, szereti otthon, a szülőföldjét. Fura lehet ez sokaknak.

szept. 3. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!