Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A székelyek a saját "rezervátu...

A székelyek a saját "rezervátumukat" teremtették meg azzal, hogy nem tanultak meg jól románul? Mert Hargita és Kovásza megyéken kívül a román nyelv nélkül már nem lehet érvényesülni.

Figyelt kérdés
Erdélyben csak Kovászna és Hargita megyékben van magyar többség. A román nyelv nélkül a többi erdélyi megyében nem lehet érvényesülni.

szept. 2. 13:38
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/381 A kérdező kommentje:
'A gyakorlatban ez úgy működik, hogy a gyerek megtanul jól románul, elmegy Bukarestbe egyetemre" Nagyon ritka esetben. Egyébként Kovászna és Hargita megyékben is működik a Sapientia Egyetem ( Csíkszeredai kar, Sepsiszentgyörgyi kar) ahol az oktatás nyelve a magyar. [link]
szept. 2. 15:03
 12/381 anonim ***** válasza:
71%
Ha a Trianoni döntéskor, vagy egyéb más módon csatoltak volna hozzánk többségében román lakta területeket ez előtt 100 éve, akkor Mi magyarok, elvárnánk az azon a területen élő románoktól, hogy így 2024-re azért csak-csak tudjanak valamit makogni magyarul? Becsülnénk, felnéznénk azokra a magyarországi románokra, akik nem hajlandóak megtanulni 100+ év alatt magyarul? Sőt! Még legalább 200-300 évig meg se szólaljanak magyarul?
szept. 2. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/381 anonim ***** válasza:
38%
"Szerintem meg Romániában nagyon is értik, hogy nem kényszeríthetik rá egy nyelvet az emberre." Nem a hatalom érdeke, hanem az Ő érdekük, hogy megtanuljanak románul. Senki nem halt még bele abba mert nyelvet tanult.
szept. 2. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/381 anonim ***** válasza:
100%

Az igaz, hogy a székelyek jelentős hátrányba kerülnek emiatt, ez leginkább az érettségi eredményeken látszik. Ha nem lenne a román nyelv, akkor valamivel az országos átlag felett lenne a teljesítményük, de így meg utolsók közt vannak, mert tömegesen buknak meg románból.

Mindazonáltal ez sokkal komplexebb kérdés.

szept. 2. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/381 anonim ***** válasza:
64%

Én nem azt mondom, hogy tisztelném-becsülném érte, de valahol megérteném. Semmi köze a mi országunkhoz, a mi népünkhöz de egy háború után hozzánk csatolták. Miért is kéne magyarul makognia?

De nem kell ilyen fantáziákat lefuttatni, rengeteg olyan külföldi él és dolgozik magyarországon aki nem tud annyit magyarul mondani, hogy jó napot kivánok. Most őszintén engem nem zavar. Sőt voltam németországban magam is, és angolul kellett a németeknek hozzámszólniuk, mert egy kukkot nem értettem. Nem ez az ideális, nem is maradtam ott, de ez van, nem kötelező nyelveken beszélni.

szept. 2. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/381 progizo ***** válasza:
82%

Erdélyben a magyarság őshonos népcsoport, a románság meg gazdasági bevándorló, akik a 18.sz. óta kerültek fokozatosan többségbe, többek között mert dacosan kitartottak nyelvük és kultúrájuk mellett.

Mi is az oka egyébként, hogy a "határok nélküli" EU-ban egyesek az elszakított területeink magyarságának önfeladását és a románságba, szlovákságba, ukránokba, szerbekbe, stb. történő beolvadást kívánják?

Ugyanis az EU-ban a magyar is hivatalos nyelv.

szept. 2. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/381 anonim ***** válasza:
36%
Egy ilyen visszataszító nyelvét egy balkáni csürhének elvből sem tanulnám meg a partiumban sem. Visszataszító, mikor egy magyar megtanul tótul vagy olàhul.
szept. 2. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/381 anonim ***** válasza:
26%

"Én nem azt mondom, hogy tisztelném-becsülném érte, de valahol megérteném. Semmi köze a mi országunkhoz, a mi népünkhöz de egy háború után hozzánk csatolták. Miért is kéne magyarul makognia?"


Már hogy ne lenne köze hozzá? Magyarországon született, az Apja is Magyarországon született, de még a papája is.


Azt a székelyt-magyart megértem aki élt Magyarországon, de elcsatolták azt a helyet ahol élt egy másik országhoz. Ezt megértem. De azok közül már nem élnek, de még többségében a gyerekeik sem élnek már. Székelyföldön jelenleg a lakosság hány %-át csatolták el Magyarországtól? Megmerem kockáztatni, hogy 0% körüli az érték és a Székelyföldön jelenleg élők közel 100%-a már Romániában született, Ők már nem lettek elcsatolva.


Magyarország területe sem csak úgy a semmiből lett egy üres, lakatlan részen. A Honfoglaláskor Mi is leigáztuk az itt élő népeket és erőszakkal vettük el az itteni területeket, mégis alap, hogy ezen a területen magyar az anyanyelv. Pedig régen nem az volt. Vagy Mi talán igazságosan foglaltuk el a Kárpátmedencét?

Sírunk amikor Tőlünk vesznek el területet és milyen igazságtalan, de amikor Mi veszünk el másoktól az meg teljesen rendben van, és szobrot állítunk terjeszkedő királyainknak, hadvezéreinknek?

Minden egyes országnak a terjeszkedése az esetek 99%-ban egy másik országgal szemben igazságtalan. De ez csak akkor piszkálja a csőrünket, amikor Velünk teszik. Ha Mi csináljuk, akkor buli van meg jóság van meg Babi néni.


"

De nem kell ilyen fantáziákat lefuttatni, rengeteg olyan külföldi él és dolgozik magyarországon aki nem tud annyit magyarul mondani, hogy jó napot kivánok. Most őszintén engem nem zavar. Sőt voltam németországban magam is, és angolul kellett a németeknek hozzámszólniuk, mert egy kukkot nem értettem. Nem ez az ideális, nem is maradtam ott, de ez van, nem kötelező nyelveken beszélni."

De a székelyek nem 1-2 éve élnek Romániában, meg nem csak átutazóban vannak, hanem a jelenlegi fiúknak az apjának az apja is már ott született.


Engem sem zavar, de kissi ostobaságnak tartom azt, hogy 100 éves történeteken hisztizunk amikhez a gyakorlatban nem hogy Nekünk, de még az Apánknak sincs semmi köze, mert egyikünk sem élt akkoriban. És ezek miatt a dolgok miatt utáljuk azokat akik szintén nem csak Ők, de még az Apjuk sem élt akkor, amikor ezek történtek.


Ez olyan, mintha Én azért haragudnék Rád, mert az Apámnak az Apjának az Apja kapott egy igazságtalan pofont a kocsmában a Te Apádnak az Apjának az Apjától. Könyörgöm...

szept. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/381 anonim ***** válasza:
25%
18, mi nem igáztunk le senkit. Békésen letelepestünk egy hatalmi vákuumba, és egy néppé váltunk az avarokkal. Egy olyan korban, ahol a népirtás mindennapos dolog volt... ha nem mi tesszük, megteszi más. Amúgy az ország nagy rész nyilván lakatlan volt, jó ha 1 millió ember élt, vagy annyi sem. Ezt nem lehet a 20. Szazadhoz hasonlítani...
szept. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/381 hollófernyiges ***** válasza:
60%

"Békésen letelepestünk egy hatalmi vákuumba"


Hát ezt a bajorok, a morvák és a bolgárok valószínűleg másként gondolták :)

szept. 2. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!