Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A székelyek a saját "rezervátu...

A székelyek a saját "rezervátumukat" teremtették meg azzal, hogy nem tanultak meg jól románul? Mert Hargita és Kovásza megyéken kívül a román nyelv nélkül már nem lehet érvényesülni.

Figyelt kérdés
Erdélyben csak Kovászna és Hargita megyékben van magyar többség. A román nyelv nélkül a többi erdélyi megyében nem lehet érvényesülni.

szept. 2. 13:38
❮❮ ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... ❯❯
 301/381 anonim ***** válasza:

298 Az erdélyi magyar értelmiség ezt rendszeresen kifejezi, sajtónyilvánosan is. De az értelmiség hangja sosem fogja túlharsogni a pártokét.


Igen, az RMDSZ most a Fidesszel tart és igen, nyilvánosan is felszólítanak szavazásra.


Ettől még az elsöprő többség nem szavaz, nem is regisztrál a választásokra.

szept. 9. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 302/381 anonim ***** válasza:

299 Nem, a Fidesz nemcsak határon túl, hanem a határaitokon belül is megosztotta a magyarságot, végletesen! Persze ehhez az eddigi ellenzéke is asszisztált!


Lehet úgy hazafinak lenni, hogy a másik magyarnak nem vitatod el sem a hazafiasságát, sem a magyarságát, pusztán azért, mert másként gondolkodik, vagy más dolgokat gondol a nemzet javának mint te!


A románok ilyet nem csinálnak! Megy a politikai harc, de egymás románságát tiszteletben tartják és képesek együtt koszorúzni, sőt, együtt eljárni a hora unirii-t (az egyesülés körtáncát, kézenfogva!), december 1-jén, politikai ellenfelek is!


Ezt a fidesz kezdte el a nemzeti szimbólumok (pl. kokárda) kisajátításával, a buta politikai ellenfelei pedig folytatták azzal, hogy át is engedték nekik a nemzeti szimbólumokat!


Még emlékszem ezekre az időkre, mikor ez elkezdődött, az volt az érzésem, hogy az összes magyarországi ismerősöm egyszerre hibbant meg: a jobbosok elkezdték azt állítani, hogy csakis ők az igazi magyarok (mondom, akkor gratulálok, mert eszerint a 15 millió magyart lekarcsusítottátok 2-3 millióra!), a balosok meg kijelentették, hogy ők többet nem vesznek fel egy kokárdát, nemhogy egy bocskait, mert a bocskai meg a díszmagyar mostantól MIÉP-es, a kokárda meg fideszes dolog! (Hát mondom, szegény Petőfi, ha tudta volna, hogy ő egy MIÉP-es fideszes!) :))))


Most szerencsére ez kezd végre megváltozni, a Tisza Párt megjelenésével. Úgy látom - és ez mindenképp dicséretes! - hogy egy mérvadó, nem szélsőjobboldali, sőt, mérsékelt ellenzéki erő született meg, amelyik nem mond le a magyar szimbólumokról a Fidesz javára, és igenis ragaszkodik a saját magyarságához és nemzeti érzéseihez!


Ez nagyon helyes, mert ez a megosztottságot csökkenti! Oké, marja egymást a fideszes, a tiszás, a mihazánkos, a jobbikos meg a balos is - de a magyar nemzetnek MIND RÉSZEI VAGYUNK!


Kell hogy létezzen egy közös nemzeti minimum, amin nem veszünk össze - és fontosabb kell legyen a magyarsághoz tartozásunk mint az aktuálpolitikai szimpátiáink!


35 éve még a nagy harc a két nagy tömegpárt, az SZDSZ és az MDF között ment (akkor a Fidesz 6%-os pártocska volt, az MSZP 8%-os, a többi még nem is létezett!).


Ezek a pártok mára NINCSENEK, megszűntek, nem léteznek! Magyarok léteznek!


Egy nap a Fidesz meg a DK is meg fog szűnni - de mi, magyarok LESZÜNK, Isten segedelmével!


Akkor majd talán elszégyelljük magunkat, mennyit köpködtük egymást pártokért, amik ma vannak, holnap nincsenek - miközben a magyarságunk, mint KÖZÖS minimum, fontosabb kellett volna legyen a napi politikánál a számunkra!

szept. 9. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 303/381 anonim ***** válasza:
"Most szerencsére ez kezd végre megváltozni, a Tisza Párt megjelenésével. Úgy látom - és ez mindenképp dicséretes!" Ugyanolyan üzleti alapon szerveződő párt mint az összes többi.
szept. 9. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 304/381 anonim ***** válasza:

300 "Erre a megosztott videóra gondolsz? Amelyben egy a fiatalember azt mondja, hogy neki megvan a magyar és a román identitása is és Ő szerinte ez jó."


Hagyjátok már ezt a hülye videót, ez egy hihetetlenül RITKA jelenség Erdélyben.


Valószínűleg egy vegyes házasságból származó és/vagy asszimilált magyar - GYULAFEHÉRVÁRON!



Gyulafehérváron 1,13% a magyarok aránya. Sajnos már 100 éve is román többség volt ott!


EGY SZÁZALÉKOS A MAGYARSÁG - értitek ezt?????


El bírjátok képzelni azt az asszimilációs nyomást, ami ott a magyarságra nehezedik, szórványban????????


Csoda, hogy tud magyarul, hogy még őriz egy magyar identitást masgában - az viszont nem csoda, hogy kettős identitása van, egy 1%-os kisebbség tagjaként!


De még szórványban is MARGINÁLIS JELENSÉG ez. Na bumm! Sikerült kapni egy kettős identitású embert - fantasztikus!



Én leéltem az egész eddigi életemet Romániában, de két kezemen meg tudom számolni, hány ilyen emberrel találkoztam! Szinte mind vegyes házasságból, akiknek valóban egy probléma eldönteni, hogy apu vagy anyu nemzetiségét válasszák. Vagy nagyon asszimilált szórványvidékről.


Van az asszimilációnak egy szintje, amikor valóban kettős identitása van az embernek.


Ilyenek a romániai svábok, akiknek magyar-német kettős identitásuk van.


A romániai magyarságnak jellemzően NINCS KETTŐS IDENTITÁSA, ez egy borzasztóan ritka jelenség, ami a videón látható!

szept. 9. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 305/381 anonim ***** válasza:

303 "Ugyanolyan üzleti alapon szerveződő párt mint az összes többi."


Én ezt nem vitatom, nem is tudom megítélni, melyik párt milyen. Most csak azt mondtam, hogy a nemzeti öntudat nem kellene párthovatartozástól függjön (a románoknál nagy nemzeti öntudat van a jobb- és baloldalon, liberálisok és konzervatívok közt is, az hogy románok, nekik egy kulturális minimum!).


Ebből az egy szempontból hoztam fel a Tiszát: tetszik, hogy elutasítják a nemzeti szimbólumok kisajátítását, mert ez beteg dolog volt eddig szerintem, hogy akkor a kormánypárti az magyar, az ellenzéki az nem magyar...


A magyarsághoz tartozás nem párttagkönyv függvénye!

szept. 9. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 306/381 anonim ***** válasza:
"A romániai magyarságnak jellemzően NINCS KETTŐS IDENTITÁSA, ez egy borzasztóan ritka jelenség, ami a videón látható!" Akkor most nézzük a Székelyföldön kívüli valóságot. Nagyváradtól-Kolozsvárig, Temesvártól-Brassóig. Egyre több a vegyes házasság és még több lesz. A gyerek felnő egy kétnyelvű közegben, már amennyiben mindkét szülő figyel erre, és kap egy kettős identitást gyerekkorában. A videón beszélő Gyulafehérvári fiatalember azt mondja, hogy negyedrészben magyar és örül, hogy megvan neki a magyar és a román identitása is és szerinte ez nagyon jó. Szerinted ez rossz?
szept. 9. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 307/381 anonim ***** válasza:
302. "A románok ilyet nem csinálnak! Megy a politikai harc, de egymás románságát tiszteletben tartják és képesek együtt koszorúzni, sőt, együtt eljárni a hora unirii-t (az egyesülés körtáncát, kézenfogva!), december 1-jén, politikai ellenfelek is!" Ez Magyarországon a hatalmas gyűlölködés miatt SOHA nem fog megtörténni. A nemzeti ünnepeket is egymástól elszigetelve, külön helyszíneken tartják a pártok.
szept. 9. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 308/381 anonim ***** válasza:

306 Ez üres okoskodás, afféle kocsmafilozófia.


Az ember nem válik kettős identitásúvá egy kétnyelvű közegtől! A vegyes házasság pedig még mindig igen ritka jelenség, kétnyelvű közegben is!


A valóságban párhuzamos társadalmakban élnek a románok és magyarok, egyazon városban is.


A román jár a román iskolába, a román (ortodox vagy görög-katolikus) templomba, a román étterembe, román szórakozóhelyre, román színházba, román operába, román nyugdíjasklubba, stb.


A magyarok elkülönült, színmagyar iskolákban tanulnak, a fiatalok csak más magyar fiatalokkal ismerkedhetnek meg ezekben (épp ezért választotta az RMDSZ ezt a modellt, a vegyes iskolák helyett!), a magyar történelmi egyházak templomaiban magyarul folyik a prédikáció, a magyar színházban, operában magyarul játszanak, a családban magyarul beszélnek - és minden városban megvannak a "magyar helyek"!


Olyannyira így van ez, hogy még Bukarestben is igaz: a magyar fiatalok az Ady Endre Líceumba járnak, a Petőfi-házba mennek a magyar buliba, stb.


Amit a videón látsz, az egy abszolút ritka, marginális jelenség.

szept. 9. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 309/381 anonim ***** válasza:

"A videón beszélő Gyulafehérvári fiatalember azt mondja, hogy negyedrészben magyar és örül, hogy megvan neki a magyar és a román identitása is és szerinte ez nagyon jó. Szerinted ez rossz?"


Dehogy rossz! Én nem minősítettem, csak azt mondtam, hogy ez egy marginális, ritka jelenség. És ez így igaz.


Sőt, azt mondtam, hogy dicséretes, hogy egy 1%-os magyar kisebbség tagjaként, román felmenők mellett, még van egyáltalán valamilyen magyar identitása is!


Ezzel nincsen is semmi baj, de ettől függetlenül ezt sem propagálni, sem ellenezni nem kell.


Aki ilyen, ilyen. A romániai magyarság elsöprő többségének viszont nincsen kettős identitása, a szórványban sem! Tudom, mert egyik nagyszülőm ott él. Nincsen kettős identitásuk, magyarok - és kerülik a vegyes házasságot.


Mindenki úgy van jól, ahogy ő van és ahogy neki megfelel. Az asszimiláció mértékét viszont valamiért kéjesen szereted eltúlozni - de a szociológusok szerint ez nem állja meg a helyét: valójában az asszimiláció mértéke folyamatosan LASSUL a romániai magyarok körében, a fogyást az elvándorlás, elöregedés és a csökkenő születésszám okozza már, nem az asszimiláció.

szept. 9. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 310/381 anonim ***** válasza:

307. "Ez Magyarországon a hatalmas gyűlölködés miatt SOHA nem fog megtörténni. A nemzeti ünnepeket is egymástól elszigetelve, külön helyszíneken tartják a pártok."


Hát pont ez a baj szerintem. De ha a választóik elkezdenék ELVÁRNI tőlük, hogy igenis ünnepeljenek együtt és hozzanak létre egy közös nemzeti minimumot, hidd el, megtennék!


A politikus csak egy túlöltözött prostituált, vagy inkább rúdtáncos. A megrendelő, aki a szavazatával fizet neki, igenis rendelhet másféle öltáncot, és mivel ezek alapvetően elvtelen emberek, megtennék, ha elvárnák tőlük, hogy együtt ünnepeljenek!


Szerintem elképzelhető, hogy ez megváltozzon idővel - törekedni mindenképpen kellene rá.


Lehetne ez alulról jövő kezdeményezés is - akár egy civil szervezet is meghirdetheti: "KÖZÖS MÁRCIUS 15-E" címmel pl.


Ha a közös, politikamentes, egyszerűen csak összmagyar rendezvényre elkezdenének többen járni mint a pártok külön kis buljaira, akkor előbb-utóbb az összes megélhetési politikus is átkullogna oda, a közös eseményre, mert ott találná a szavazóit!


Kicsit az is baj, hogy mindent a politikától várunk. Elkezdhetjük akár nélkülük is a változtatást...

szept. 9. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!