Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A székelyek a saját "rezervátu...

A székelyek a saját "rezervátumukat" teremtették meg azzal, hogy nem tanultak meg jól románul? Mert Hargita és Kovásza megyéken kívül a román nyelv nélkül már nem lehet érvényesülni.

Figyelt kérdés
Erdélyben csak Kovászna és Hargita megyékben van magyar többség. A román nyelv nélkül a többi erdélyi megyében nem lehet érvényesülni.

szept. 2. 13:38
❮❮ ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... ❯❯
 191/381 anonim ***** válasza:
"Ez nem az én nézeteimbe nem fér bele, hanem nem igaz!" Nekem teljesen mindegy, hogy Te mit hiszel, de úgy hangzott ahogy leírtam: Gyimesbükkön is, és Csíkszeredán is.Én voltam ott és tudom, hogy mi hangzott el.
szept. 5. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 192/381 anonim ***** válasza:
Amúgy mi van ebben, Gyimesbükk meg Csíkszereda túristahely lett, vonzza a magyar látogatókat. A vendéglátók meg helyiek kipletykálják a turistákat. Így van mindenhol. Még jön a helycserés támadás, mert az erdélyi magyarok meg megindulnak Hajdúszoboszlóra meg Budapestre meg a magyarországi látnivalókat keresik fel. Így van ez rendszerváltás óta.
szept. 5. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 193/381 anonim ***** válasza:
100%
Hát Gyulán és Makón már több román szót hallani nyaranta a városokban mint magyart. A gyógyfürdők miatt rengeteg román turista jön, de ennek kifejezetten örülnek a vendéglátósok és a turizmust működtetők, mert költik a pénzt rendesen.
szept. 5. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 194/381 anonim ***** válasza:

190 Furcsát fogok mondani: Erdélyben a balosok nem mind hazaárulók, sőt! Az ilyen új-balosok igen, akik valójában valami neoliberális katyvasz-eszmében hisznek, de akármilyen furcsán fog is hangzani, az átkosban volt egy egész sor nagyon magyar érzelmű kommunista, akikhez be tudtál menni, ha magyar ügyre kellett pénz vagy egy kis politikai támogatás.


Ezek működtették, míg hagyta Ceausescu, a Magyar Autonóm Tartományt, később a Maros-Magyar Autonóm Tartományt. Némelyik nagyon komoly székely hazafi volt. Vigyorogtak, mert muszáj volt, Ceausescunak, de mindenhol megpróbálták meghackelni a rendszert és a magyar érdeket segíteni.


Most a nagy-büdös demokráciában sok politikus a saját zsebének a tömködésével van elfoglalva, nagy kampány-magyarok, de ha megkeresed őket egy fontos üggyel, tárogatják a karjaikat, hacsak nem hoz szavazatot...


Akkoriban volt olyan - konkrét eset, tudom a részleteit, mert tanúk mesélték el! -, hogy Ceausescu leromboltatott egy magyar templomot egy székely városban és ezek a magyar komcsik sunyiban csakazértis építtettek helyette egy másikat, a város egy kevésbé feltűnő pontján. Pedig balosok voltak és zömmel ateisták, de a szívükben székelyek és nem nézték tétlenül, hogy egy magyar templomot lerombolnak (miközben egy románt épp építenek!), hát építtettek ők is egyet!


Persze emellett volt egy rakás ceausiszta besúgó szemétláda sz.ralak is - miért pont köztünk ne lennének árulók? Az ilyen feljelentett akárkit...


A jobbosokkal meg sokszor az a baj, hogy hazafiasKODÓK, nem hazafiasak.


De ami viszont JÓ Erdélyben: hogy az emberek legnagyobb részét nem érdekli olyan eszeveszettül a politika mint a magyarországiakat. És ha az egyik jobbos, a másik balos, nálunk azok se harapják át egymás torkát.


Én egyébként úgy képzelem, hogy sem a jobb- sem a baloldal nem elég önmagában egy nemzethez. Egy egészséges társadalom olyan mint az emberi test: kell neki legyen jobboldala meg baloldala is! Az agyának is jó, ha van jobb és bal agyféltekéje is!


Ami nagyon beteg a magyar társadalomban, főleg a magyarországiban, az pont ez: a balosok nemzetietlenek, a jobbosok túlkompenzálják ezt és átmennek üres mellveregetésbe - de közben egymást megtagadják, nem szeretik, párbeszédre képtelenek, folyamatosan háborúznak egymással.


A román nem ilyen. A románoknál a baloldali és nemzeti érzelmű (de tényleg)! És pont ezért hoztam fel ezeket a régi székely komcsikat, mert valójában a magyarok közt is volt nemzeti érzelmű baloldal - csak kezd kiveszni.


Egy igazán jó, egészséges nemzet szerintem PÁRBESZÉDBEN VAN önmagával (úgy értem: a különböző csoportok egymással).


Egy nemzet, egy társadalom olyan mint egy családi kupaktanács. Jó esetben PÁRBESZÉD kellene legyen, amiben a jobboldali felhívja a figyelmet a nemzeti értékek fontosságára, a baloldali azt mondja: jó-jó, de sokan nélkülöznek, gyertek, segítsünk rajtuk, azok is a testvéreink! A konzervatív elmondja, hogy meg kell őrizzük az értékeinket, hagyományainkat, mert az tesz minket magyarokká - a liberális meg elmondja, hogy oké, de újítanunk is kell, hogy ne maradjunk le a világról, mert azzal a jövő vesztesei leszünk, ha csak a múltban élünk!

A zöldek elmondhatják, hogy nem kéne kivágni az egész Hargitáról az összes erdőt, mert unokáinknak is kell oxigén, hogy lélegezzenek és erdő, amiben sétálhassanak, a kereszténydemokraták meg elmondhatják, milyen fontos a keresztény hagyomány a mi identitásunkban - és így tovább...


Az a baj, hogy a magyarországi társadalom minden oldala kompromisszumképtelen. Nem képes arra, hogy olyan nemzetet formáljon, amiben 20%-ban mindenkinek az igaza érvényesül, mert mindegyik 100%-ot akar, hogy az ővé, de csakis az övé legyen minden igazság!


És itt visszajutunk a kulcskérdéshez, amit már sokszor pedzegettem: A SZERETET - ez a legfontosabb. Szeretjük-e mi egymást, jobb és bal és mindenoldali magyarok valahol mélyen, legbelül, legalább feleannyira mint a románok szeretik egymást - vagy képtelenek vagyunk erre és inkább elbukunk mindahányan???


Itt, Erdélyben, szerintem mi jobban szeretjük egymást mint amennyire utáljuk a másiknak a különbözőségét, másságát.


Én nem vagyok pl. fideszes, magyar állampolgár sem, nem kedvelem Orbán Viktort és nem értek egyet azzal, hogy pár százezer határon túli testvérem átszavaz az ottani választásokra. DE: amikor a magyarországi ellenzékiek elkezdik ezeket a fideszes erdélyieket románozni, a torkukat át bírnám harapni! A bicskát beleütném a nyomorult tápos belükbe!


Pedig papíron, elméleti síkon velük értenék egyet ebben a kérdésben - de AZ ENYÉMEKET NE ROMÁNOZZÁK LE a mocskos pofájukkal!


Akármikor megvédeném az erdélyi fideszest, akivel mélyen nem értek egyet (és még lehet, össze is szólalkoznék vele egy kocsmaasztalnál - bár nem hiszem, mert a politika nem ér annyit!). DE AZ ENYÉIM! Azok is, akik átszavaznak, azok is, akik nem. A fideszes is meg még a balos is. Mi elsősorban erdélyi magyarok vagyunk, csak azután jobboldaliak vagy baloldaliak, reformátusok vagy katolikusok, hívők vagy ateisták, stb.


Ha a magyarországi társadalom ezt el tudná tanulni (románozás helyett, igenis tanulni tőlünk!), és jobban bírnátok egymásban a magyart szeretni mint az eltérő politikai nézetet utálni, akkor sokkal jobb nemzet lennénk és Magyarország is ezerszer jobb hely lenne!

szept. 5. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 195/381 anonim ***** válasza:

190 Amúgy annak örülök, hogy igazat adsz nekem abban, hogy az a bizonyos Horthy-féle visszacsatolás, abban a formában, ahogy történt, szerencsétlen volt. Erdélyt nem szabad kettétépni, etnikai alapon sem! Szeben, Brassó, Gyulafehérvár, Déva nélkül Erdély nem Erdély, csak egy megcsonkított, szétszabdalt földterület. Erdélyt még az Úristen is úgy rajzolta körül a kárpátokkal, hogy egyben legyen!


Az a furcsa egyébként, hogy amikor Mohács után úgy hozta a történelem, hogy Erdély önmagáról dönthetett, kezébe vehette a sorsát, a leggyönyörűbb dolgokat hoztuk létre, együtt, Európában!


Egész Európában a Tordai Országgyűlés mondta ki először a vallásbékét - miközben mindenhol máshol gyilkolták egymást halomra a protestánsok és katolikusok (mert az embernek csak ürügy kell, hogy a másik embert gyilkolja, ami később a nemzet lett, aztán a politika, az volt akkor a vallás - egy ok, ürügy a gyilkolásra és a háborúra!), Erdély békében élt és virágzott!


Amikor a "Királyi Magyarországon" az volt a téma, hogy az osztrákok németesítsék el a magyarokat vagy a magyarok magyarosítsák el a svábokat, akkor Erdélyben kimondták az UNIO TRIUM NATIORUM elvét és MEGEGYEZTEK a magyarok, székelyek és szászok!


Tulajdonképpen még a románokkal is kijöttünk ebben a korszakban: a gyulafehérvári román metropolita a fejedelem legfőbb támogatója volt! Az első erdélyi román iskolát I. Rákóczi György fejedelem alapította, majd ő adatta ki az első román Biblia-fordítást (Biblia Rakocziana), Lorántffy Zsuzsanna fejedelemasszony iskolahálózatot hozott létre a románságnak, amikor Moldvában és Havasalföldön még egyetlen iskola sem volt, csak kolostorokban, egyházi szláv nyelven s Moldvában is épp csak 100 évvel később kezdték el megpróbálni leírni a román nyelvet, CIRILL BETŰKKEL! Erdélyben már egyházi iskolahálózatuk volt, latin betűvel írt Bibliával!


Ekkor jöttek létre az örmény városok, ekkor telepedett meg a zsidóság először városon, ekkor nyerték el mai, reneszánsz formájukat a gyönyörű szász városok (Nagyszeben, Brassó, Segesvár, Beszterce, Szászrégen, Medgyes, Szászsebes, Szászváros, stb.).


Ekkor fejeződött be Vajdahunyad várának bővítése...


Valóban, ez volt Erdély aranykora!


Valahogy addig a népek is, vallások is szépen megfértek, együtt építették Erdélyt.


Ennek a közös erdélyi szellemiségnek a legszebb, késői lenyomata a Siebenbürgenlied, az erdélyi szászok himnusza - amelyik abban különleges, hogy nemcsak a saját népükre kéri az áldást, hanem Erdély MINDEN GYERMEKÉRE!


"Erdélyország, türelem-föld,

minden hitnek tábora!

Óvd meg hosszú századokon át

fiaidnak szabadságjogát,

S légy a tiszta szó hona!


Erdélyország, édes földünk,

drága jó szülőhazánk!

Áldott légy szépségedért,

s tájaidnak minden gyermekét

egyetértés fogja át!"


(Ritoók János fordítása, itt az eredeti: https://www.youtube.com/watch?v=qrmOYmr8Ldg)

szept. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 196/381 anonim ***** válasza:

Szerintem balra van tolódva a politika (de globálisan is ez van most, valamennyire). Nemzetietlen. A baloldal nagyon, teljesen, de a jobboldal sem igazán nemzeti. A fidesz meg nem is igazi jobboldal, csak libsik akik atmentek jobbra, ezért magyarkodnak annyira. A szélsőjobb van a jobboldal szintjén, az nemzeti. Nincs is igazán szélsőjobb, csak a többihez képest, de az is inkább radikális.

Persze a sok balosnak neonáczi a fidesz is, de épp azért mert annyira balosak. Még az álnemzetiséget is annak látják.

A kommunizmus sem volt nálunk nemzeti... máshol az volt.

szept. 5. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 197/381 anonim ***** válasza:
194. "Pedig papíron, elméleti síkon velük értenék egyet ebben a kérdésben - de AZ ENYÉMEKET NE ROMÁNOZZÁK LE a mocskos pofájukkal!" Románia alkotmánya szerint minden román állampolgár a román nemzet része.
szept. 6. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 198/381 anonim ***** válasza:
Teljesen igaza van " az identitásom megvan a magyar is és a román is" Videó. https://www.youtube.com/watch?v=Czgw9ZHjUFM
szept. 6. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 199/381 anonim ***** válasza:
Igazából csak a panelprolik románoznak le minket erdélyieket. Minden művel magyar ember tudja mi az igazság, a történelmi tényeket ismerik és számukra nem csak magyarul beszélő románok vagyunk hanem igazi magyar emberek, magyar anyanyelvvel, kultúrával, névvel akik magyarul álmodnak, gondolkodnak stb.
szept. 6. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 200/381 anonim ***** válasza:
Kedves Erdélyeik! Már unalmas az állandó nyafogás. Ha valaki kiköltözik Angliába, Franciaországba, Spanyolországba, vagy bárhová, akkor is jó ha tudjátok annak az országnak a hivatalos nyelvét ahol éltek.Nem kötelező, de egy csomó előnytől elestek, ha nem beszélitek a nyelvet. A sok nyafogás helyett tanuljátok meg a román nyelvet. Ami a történelmet illeti: Vissza lehet menni Trianonig, vagy Ádámhoz és Évához, de az nem segít rajtatatok. Már sokan unjuk a magyarkodó nyafogásotokat. Igen MAGYAROK VAGYTOK!Ez rendben van, de ha azt az energiát amit az állandó nyafogásra pazaroltok a román nyelv tanulására használnátok, már sokkal jobb dolgotok lenne. Budapestről meg hiába hergelnek benneteket, hogy Erdély Magyarország lesz, mert az nem lesz az soha. A sok Fideszes és Mi Hazánkos, vagy éppen Tiszás uszít benneteket és Ők aztán vissza jönnek Magyarországra, ti viszont maradtok Erdélybe. Alkalmazkodjatok az ottani viszonyokhoz. A magyarországi politikusoknak csak a szavazatotok kell, de magasról tesznek rátok.
szept. 6. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!