Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A székelyek a saját "rezervátu...

A székelyek a saját "rezervátumukat" teremtették meg azzal, hogy nem tanultak meg jól románul? Mert Hargita és Kovásza megyéken kívül a román nyelv nélkül már nem lehet érvényesülni.

Figyelt kérdés
Erdélyben csak Kovászna és Hargita megyékben van magyar többség. A román nyelv nélkül a többi erdélyi megyében nem lehet érvényesülni.

szept. 2. 13:38
❮❮ ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... ❯❯
 171/381 anonim ***** válasza:

155 "Hát erről beszéltem a magyar-magyar gyűlöletről. Ez tapasztaltam Magyarországon, egymást megfojtanák egy kanál vízbe, de tapasztaltam azt is, hogy a székelyek egy része is utálja egymást. Én meg Kolozsváron nagyon jól meg vagyok a magyar és román baráti körömmel. Amikor ezt itt leírtam, hogy románokkal is barátkozom " meg lettem itt kövezve".Miközben senki nem tudja egymást jobban gyülölni mint egyik magyar a másik magyart. Hát én ebből kimaradok."


Nem tudsz belőle kimaradni. Én is azt hittem a te korodban (érzem, hogy fiatal vagy), hogy ki lehet ebből maradni - de nem lehet.


Soha életemben nem fogadtam el egy forintot ezektől, még a nyomi állampolgárságuk sem kellett - és így is engem románoznak. Téged is fognak, mindegy, hogy mit teszel vagy nem teszel!


Ahogy a "migráncsokról" gondolkodnak, ahogy "Brüsszelről" gondolkodnak, ahogy EGYMÁSRÓL gondolkodnak - úgy gondolkodnak az egész világról. És rólunk is.


Ditchotómiák: fekete és fehér, jobb és bal, nemzeti és nemzetáruló.


Ők ilyenek, és hiába hiszed azt, hogy ez alól mentesülni tudsz. Valójában két tűz között vagyunk: a román szélsőségesek és a táposok között (utóbbiak sajnos MIND szélsőségesek: a jobb- és a baloldal egyaránt végtelenül radikalizálódott náluk, már értelmes párbeszéd sem létezik köztük).


Amiben viszont NINCS igazad, kérdező: a székelyek valójában SOSEM UTÁLJÁK EGYMÁST igazán!


Ezt a gyakorlatban tudod megfigyelni a leginkább. Székelyföldön például rettenetesen rossz a tömegközlekedés települések között.


Többször előfordult velem kamaszkoromban, hogy 80-100 emberrel ültem-álltam-nyomorogtam egy nyomorult 50 személyes buszon. A magyarországi bezárja az ajtót, ha a busz betelt!


Én 50 kilométert káromkodtam magamban, szidtam az atyaúristent is, hogy így kell utaznom (nem olcsón!). A mellettem álló vénasszony csöcsei közt s a hátamnál álló kamasz farkával az oldalamban, émelyítő izzadságszagban, nyomorogva.


Csak utólag értettem meg: az volt az egyetlen busz Szentgyörgyről Marosvásárhelyre azon a napon.


És SZÉKELY A SZÉKELYT NEM HAGYJA HÁTRA!


Újabb megállók jöttek, alig páran szálltak le, tízen szálltak fel. És én valahol félúton, az ablaknak préselődve, levegőt is alig kapva, 19 évesen, egyszer csak megértettem: EZ CSODÁLATOS!


Ezek vagyunk mi: egy összetartó nép, ahol nem az a kérdés, hány férőhelyes a busz - hanem az, hogy hány embernek kell helyet csinálni! Mert EGYET SEM HAGYUNK OTT!


Kolozsvári tiniként, hidd el, ezt most még nem érted. Én sem értettem az út elején, 19 éves kolozsvári egyetemistaként (aki bíborban született és elég jó körülmények közt nőtt fel, egy értelmiségi családban).


De hidd el: a székelyeket súlyosan félreismered a soraid alapján. A magyarországiakat nem - azok tényleg pont olyanok, ahogyan leírod.


És még valami: én TÉNYLEG őszintén tisztelem, hogy román barátaid vannak. Nekem is vannak, nem egy, nem kettő! Még nagyon jó, igazi, mély értelemben vett barátom is - olyan, amelyikkel megfogadtuk egymásnak egyszer részegen, hogy ha itt egyszer újra ölik egymást a magyarok s a románok, ő az én padlásomon, én az ő padlásán bújok el - ahogy a szerencse hozza. De nem tagadjuk meg egymást!


VISZONT: ebből nem kell sikket csinálni. Attól sem jobb, sem rosszabb nem vagy, ha a barátod román vagy magyar - és évtizedek alatt dönti el majd az IDŐ, ki az igazi barát! Akik ma melletted vannak, románok és magyarok, azok fele elárul vagy egyszerűen eltávolodik tőled 40-50 éves korodra.


Viszont TISZTELNI a románok is azért tisztelnek, ha az vagy, aki vagy! Az én említett barátom büszke román, én büszke magyar vagyok - és ezt lehet ám kölcsönösen tisztelni egymásban!


Attól, mert a magyarországiak olyanok, amilyenek és attól mert a székelyek nem tudnak románul, te még a magyarságodat nem kell megtagadd és nem kell asszimilálódj!


Hidd el, a román barátaid, ha IGAZÁN a barátaid, még azt is szeretik benned, hogy magyar vagy! Ha nem, akkor NEM a barátaid! Ez ilyen egyszerű.


Ne légy szubjektív és főleg ne légy olyan mint a magyarországiak jelentős része: attól mert a román barátaidat ISMERED, a székelyeket pedig NEM ismered, még nem lesz igazad abban, hogy előbbiek jobbak volnának az utóbbiaknál!


Fájlalod, és joggal (!), hogy buta táposok stigmatizálnak, de te magad is stigmatizálsz, teljesen ismeretlenül, erdélyi magyar embereket.


Nem tudod, milyenek a székelyek - kívánom, ismerj meg közülük is annyi nagyszerű embert, mint én megismertem életemben!


Idővel megérted: mi, erdélyi magyarok, nem engedhetjük meg azt a luxust, hogy magyarországi módra gyűlölködni kezdjünk egymás között!


Hidd el, én, a székely, ismeretlenül is szeretlek és tisztellek, a román barátaiddal együtt! Ha ők olyan románok, akik szeretnek és elfogadnak, még őket is kedvelem, ismeretlenül!


Csak éppen az identitásod ne add fel valaki kedvéért! Az szeret igazán, aki azzal együtt szeret, aki vagy!


Amelyik románnak csak elrománosodva vagy szimpatikus és amelyik magyarországi képes lerománozni - az sem nem barátod, sem nem testvéred, és a szó valódi értelmében ő maga sem román, sem magyar. Ha az lenne, értene téged és tisztelné az identitásodat!


Hát ennyi erről a véleményem. Különben meg a Jóisten tartson meg, akárhány román barátoddal együtt, erdélyi magyarnak!


Köszönöm, ha elolvastad és megfontolásra érdemesnek tartottad a soraim! Isten áldjon!

szept. 4. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 172/381 anonim ***** válasza:

161 "Székelyként mondom, hogy Magyarország sokat segített az erdélyi magyarságnak, ezért hálásak is vagyunk.


Amit szeretnénk , hogy összefogás legyen mint a románoknál, hogy ne csak a pénzt nézzék amikor a külhoni kisebbség támogatva van, hanem annak erkölcsi és morális, történelmi értékét is! Nem minden a pénz!"



Én is székelyként mondom, és ne haragudj meg érte: te most valóban KUNYERÁLSZ!


Kedveskedsz - ezeknek! Akik lerománoztak kollektíven, két oldallal ezelőtt!


Ez már a mi, belső, erdélyi vitánk, talán nem is előttük kellene lefolytatni, de jobb fórumot nem tudok hirtelen, ezért igenis elmondom: ha van bennünk valódi BÜSZKESÉG, akkor VISSZA KELL UTASÍTANI A ROHADT PÉNZÜKET!


Eleve nagyon rossz dologra szoktat ez a magyarországi közpénz-injekció! ELPUHÁNYÍT!


100 évet bírtunk ki a román fasizmus és kommunizmus brutális elnyomásában - NÉLKÜLÜK!


Mindig is SZ.RTAK RÁNK - ez az igazság!


Az alamizsna, amit most idelöknek, az is mind BELPOLITIKAI TERMÉK, a saját szavazótáborának csinálja az ottani kormányzat!


Magyarország soha, egyetlen kritikus pillanatban sem segített! KUSSOLTAK! Szót se szóltak a marosvásárhelyi pogrom idején se - MI NYERTÜK MEG, MAGUNKNAK, miközben minket akartak kiirtani!


Le kellene végre válni a mostohaanyaország csecséről azoknak, akik túl rákaptak a tanyatejre!


NINCS SZÜKSÉG az ő támogatásukra, ha mi összefogunk!


A székely nagyapám mondta mindig: ami ingyen van, na az a legdrágább, fiam!


Már eddig is túl nagy árat fizettünk a "kedvességükért"! Az egyiknek csak a szavazatod kell és a póz, hogy ő mennyire szeret - a másiknak román vagy. NINCS HARMADIK!


Abban egyetértek, hogy a nemzet lelkiismerete igenis mi vagyunk - de majd hívjanak fel ők, ha tanácsra van szükségük: mit jelent és hogyan kell magyarnak lenni! Megadjuk a számunkat!


Ezen kívül nem szabad tőlük elfogadni semmit - mert ez az eredmény, amit itt olvashattál!


SAJNOS nem olyanok mint a románok, hogy ÖNMAGUKÉRT támogassák a saját határon túli testvéreiket! Náluk mindennek ára van!


Nem kell befeküdni alájuk - mi itt vagyunk egymásnak, és ha nehéz helyzet lesz, kámforrá válnak úgyis. A bajban csakis egymásra számíthatunk!

szept. 4. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 173/381 anonim ***** válasza:

Ja, és az előbbi dolgot NEM demagógiából írtam. Őszintén mondom: nekem VAN, nem évi, hanem akár HAVI százezer forintom egy határon túli magyar testvéremre, hogy anyanyelvén tanulhasson!


Ha valóban szükséged van rá és VISSZAUTASÍTOD ezeknek a rohadt pénzét - én boldogan pótolom neked, ezt nyílvánosan megígérem (írj rám privátban!).


És soha semmivel nem fogsz nekem tartozni cserében, még rám se kell szavazz! Magyar testvérem vagy (ezek NEM AZOK!), magyar gyermeked van - és nincs fontosabb a GYERMEKNÉL!


Én így is csángó keresztszülő vagyok, az adómon FÖLÜL támogatok egy magyar gyermeket, hogy anyanyelvén tanulhasson - és nem kell előttem hajbókolnia, hogy milyen bőkezű vagyok!


Vissza kell utasítani a rohadt pénzüket! Mi megérdemelnénk - ŐK NEM ÉRDEMLIK MEG, hogy elmondhassák magukról, hogy támogattak!


Soha semmit nem nem tettek sem a maguk, sem a más magyarságáért - hát ne most kezdjék el és ne velünk!


Amikor a nagyszüleimet marhavagonba zárták azért, mert székelyek, a román fasiszták, HOL VOLT A MAGYAR ÁLLAM???? Tiltakozott legalább???


Kárpótlást is végül csak a román államtól kaptak!


És EZEK akarnak lefizetni 100 ezer forinttal (1500 lejjel)???? - hogy aztán eljátsszák, hogy a gatyájuk ment ránk és lerománozzanak????


NEM KELL! Mindig amellett fogok érvelni, ahogy eddig is: EZEKTŐL NEM KELL!


Attól mert Orbán a szavazatainkért eljátssza, hogy ez egy teljesen másik nép, mint amelyik 2004 december 5-én megtagadott minket, attól még ez UGYANAZ A NÉP!


Csak most épp nem a 23 millió románt hazudják, hanem az 1 millió migránst - és ugyanolyan ocsmány, lelkiismeretlen módon általánosítanak HÁBORÚ elől menekülö emberek esetében mint az erdélyi magyarok esetében tették 20 évvel ezelőtt! SEMMI NEM VÁLTOZOTT!


Ott állt a magyar irodalom egyik legnagyobb alakja, Kányádi Sándor - és egy gyurcsány ferenccel kellett "vitatkoznia" főműsoridőben, arról, hogy megérdemli-e EZEKNEK az állampolgárságát vagy nem érdemli meg!


Akkor megfogadtam, hogy SOHA NEM KELL a rohadt állampolgárságuk - és máig tartom magam hozzá!


Nekem KÁNYÁDI KELL! És ERDÉLY KELL! Ők tapsoljanak Gyurcsánynak meg Orbánnak, lelkük rajta!


Én itt maradok, örökre, igazi magyarnak (amilyenek ezek sosem lesznek!), Kányádi soraival:


"vannak vidékek gyönyörű

tájak ahol a keserű

számban édessé ízesül

vannak vidékek legbelül

szavak sarjadnak rétjein

gyopárként sziklás bércein

szavak kapaszkodnak szavak

véremmel rokon a patak

szívemben csörgedez csobog

télen hogy védjem befagyok

páncélom alatt cincogat

jeget-pengető hangokat

tavaszok nyarak őszeim

maradékaim s őseim

vannak vidékek viselem

akár a bőrt a testemen

meggyötörten is gyönyörű

tájak ahol a keserű

számban édessé ízesül

vannak vidékek legbelül"


Én ezen a vidéken maradok MAGYAR, az általuk nyilvánosan megalázott Kányádi Sándor szavaiban megkapaszkodva!


Féltsék, kuporgassák a sz@ros pénzüket, de még az ingyenes állampolgárságukat is! Rongy emberek, akik a sajátjaikat se képesek szeretni - hát hogyan szeretnének mondjuk menekülteket?!


Tartsanak meg mindent. A legnagyobb, legértékesebb kincs a világon úgyis Erdély! Az pedig örökre a miénk!

szept. 4. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 174/381 A kérdező kommentje:
"Nem tudod, milyenek a székelyek - kívánom, ismerj meg közülük is annyi nagyszerű embert, mint én megismertem életemben!" Szerintem nem figyeltél a kommentjeimre. Sok rokonom él Székelyföldön és tudom mi van ott. Sokszor láttam, hogy a székelyek gyűlölik egymást, ha az egyiknek egy kicsit jobban megy, akkor a szomszédja már irigy, és nagyon tudják egymást utálni. Magyarországon pedig az ottani magyarok valóban megfojtanák egymást egy kanál vízben annyira gyülölik egymást, sőt ott még a mindent is gyűlölik. Kolozsváron vannak magyar és román barátaim is. A románok elfogadják, hogy én magyar vagyok, a gyerekeimet magyar iskolába járatom és ebből sincs semmi probléma. Élem a hétköznapi életem és ki tudok maradni ebből a sok gyűlöletből. Kolozsvár az nem Magyarország és nem Székelyföld. Mind a kettőnek örülök. Kolozsvár az Kolozsvár. Az a város ahol felnőttem és ahol jól érzem magam. Nem hiányzik nekem a sok gyűlölködés és az én közegemben ez nem szokás.
szept. 5. 01:33
 175/381 A kérdező kommentje:
A mi családunk nagyon régi kolozsvári család, mindkét ágon. Apámnak van két testvére és mind a kettő sok évvel ezelőtt székely lányt vettek feleségül és a két nagybátyám így került Székelyföldre. A két asszony miatt. Van ott összesen hat unokatestvérem. A két nagybátyám akik Kolozsváron születtek és Kolozsváron nőttek fel soha nem szokták meg a Székelyföldet. Őszintén szólva nem szeretik azt a közeget és szívük szerint vissza költöznének Kolozsvárra, de a feleségeik meg ragaszkodnak a Székelyföldhöz. Mivel a házasságaik alapvetőn jók,így végül ott maradtak. A hat unokatestvérem már inkább székely hiszen Ők abban a közegben nőttek fel. Tehát láttam én sokszor, hogy a székelyek irigykednek egymásra és milyen csúnyán szidják egymást. Nem a mi családunkban, mert azt az én Kolozsvárról származó nagybátyáim nem engednék meg. Viszont gyermekkortól kezdve sokszor voltam ott, és láttam, hogy a székelyek mennyire tudják utálni egymást. Nyilván nem mindenki, de teljesen más gondolkodásúak mint a kolozsvári magyarok. Magyarországra meg a munkám kapcsán kellett egy időben sokat utaznom és nyaralni is voltam ott. Vannak ott ismerőseim. Az ottani magyarok olyan szinten gyűlölik egymást, hogy elképesztő. Magyarországon azt mondták rám, hogy " piszkos román", a Székelyföldön meg azt kérdezték a székelyek, hogy " Hogy tudsz Te Kolozsváron élni abba a mocskos román fészekbe?" Nem értik vagy nem akarják érteni, hogy én Kolozsváron jól érzem magam és együtt járok sportolni a magyar és román barátaimmal, családilag is sokszor kirándulunk együtt magyarok és románok közösen. A gyerekeink barátkoznak egymással.Nekem és a családomnak jó itt élni.
szept. 5. 05:47
 176/381 A kérdező kommentje:
Az őseim magyar reformátusok voltak és család mindkét ágon az 1800-as évektől Kolozsvár él. Igen, tudom, hogy Kolozsvár régen magyar város volt. Csak amikor én születtem akkor már Kolozsváron román többség volt és én a román többségű Kolozsváron nőttem fel. Nekem ez a természetes, hiszen egy ilyen közegbe nőttem fel. Megmaradtam magyarnak, magyar a feleségem, a gyerekeim mint fentebb írtam magyar iskolába járnak, én is magyar iskolába jártam, de soha nem voltam haragba a románokkal.
szept. 5. 06:21
 177/381 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem ha valaki román barátokról beszél, előbb kérdezze meg tőlük, hisznek e a dákorománságban meg a hazugságokban, visszaadnák e Erdélyt, aláírnának e egy ilyen kezdeményezést, hősnek tartják e Iancut vagy Horeát, románnak tartják e Mátyást, stb. És ha jól válaszolnak, akkor lehetnek barátok. Máskülönben ellenségek, megszállók.
szept. 5. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 178/381 A kérdező kommentje:
"És ha jól válaszolnak, akkor lehetnek barátok. Máskülönben ellenségek, megszállók."Lehet, hogy Te közegedbe az emberek folyamatosan a politikaikról és a történelemről beszélgetnek, de hidd el, hogy vannak olyan társaságok ahol teljesen más a téma. A román szomszédomat miért tekinteném megszállónak amikor Ő is Kolozsváron született. Hogyan lehetne megszálló a saját szülővárosában? Kolozsváron a 40 év alatti korosztály nagy része már a városban született. A 40 év felettiek közül is sokan."visszaadnák e Erdélyt," Remélem nem, mert akkor a város a gyűlölködő Magyarországhoz tartozna, és ott volt " szerencsém" tapasztalni, hogy le " büdös románoztak" a drága " anyaországiak".
szept. 5. 09:28
 179/381 anonim ***** válasza:

Jah én is gyűlöltem a románokat minden sztereotípia a fejembe volt, aztán Londonban még román barátnőm is lett, velük éltem egy albérletben. És ezt úgy, hogy én zalai vagyok ők meg Bukarest környékéről, szóval semmi közünk erdélyhez. Soha nem volt szó politikáról.

Az azért egyértelmű, hogy nem a magyar-román viszony terhelt, konfliktusokkal téli hanem a magyar -Magyar. Én soha semmilyen fórumon hozzászólásokban nem láttam olyat hogy magyar román úgy egymásnak esnének mint itt a magyarok

szept. 5. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 180/381 anonim ***** válasza:
52%
Erdély, Partium, Bánát a három területet egybevéve a magyarság aránya már 20% alatt van. Semmi nem fog Magyarországhoz visszakerülni. Egyébként én azt tapasztaltam, hogy a magyarországi Trianon siratók jobban akarják az egykori területek,és a kinti magyarok nem feltétlenül akarnak már Magyarországhoz tartozni. Az úgynevezett 1000 éves határon lévő Gyimesbükkön lévő magyarok, akik turizmussal foglalkoznak, és egy kicsivel több bor elfogyasztása után mondták, hogy Ők nagyon jól megélnek a " Trianon sirató magyarországiakból" menjenek csak minél többen Őket az egész nem érdekli, csak fizessenek. Hasonlót mondott nekem az egyik csíkszeredai vendéglős aki szerint ez az egész dolog nekik üzlet. Mennek oda a turisták, könnyes szemmel eléneklik a székely himnuszt, de esznek , isznak, megszállnak és természetesen fizetnek, aztán hazamennek Magyarországra.
szept. 5. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!