A székelyek a saját "rezervátumukat" teremtették meg azzal, hogy nem tanultak meg jól románul? Mert Hargita és Kovásza megyéken kívül a román nyelv nélkül már nem lehet érvényesülni.
237. Nem állítottam magamról, hogy a román alkotmány szakértője vagyok, de itt a jelenlegi hatályban lévő alkotmány szövegéből egy idézet: 1. szakasz – A román állam
(1) "Románia szuverén és független, egységes és oszthatatlan nemzetállam" Egységes nemzetállam!Aztán:4. szakasz – A nép egysége és az állampolgárok egyenlősége
(1) "Az állam alapja a román nép egysége és állampolgárainak szolidaritása." Az állam alapja a román nép egysége! Igen van az alkotmányban szó a nemzeti kisebbségekről is, de az egész alkotmány arra épül, hogy "Románia egységes és oszthatatlan nemzetállam" Forrás: [link]
241 Na ez, látod, már valóban a jelenlegi, legendás alkotmány.
Sajnos a szövegrész, persze, egyáltalán nem azt jelenti, amire vonatkoztatod. Ezek a szakaszok éppen a román nemzet szupremáciáját hivatottak leszögezni, kizárják a kisebbségi autonómiák létrehozásának lehetőségét (az oszthatatlanság ezt jelenti és erre hivatkozva is érvénytelenít minden autonómia-kezdeményezést a román alkotmánybíróság!).
Amit te nem értesz, mert nem beszélsz románul, az a NÉP (popor) és a NEMZET (națiune) kifejezések közti különbség.
Igen, az alkotmány a román NÉP (popor) egységéről beszél és ebbe a kisebbségeket valóban beleérti - a határon túli románokat viszont nem.
Amikor viszont román NEMZETRŐL (națiune) van szó, akkor annak NEM TEKINTENEK A RÉSZÉNEK, ellenben a határon túli románokat a részének tekintik!
Ezt egyábként a mindennapokban is így használják!
Még az intézmények elnevezéseiben is figyelembe vették: egy román intézményre, ha minisztériumi fenntartású, azt mondják: "NATIONAL", azaz NEMZETI, egy magyarra viszont azt mondják: "DE STAT", azaz ÁLLAMI.
Példa a két kolozsvári operaház esete: Opera Națională Română din Cluj-Napoca, azaz Kolozsvári Román NEMZETI Opera
DE: Opera Maghiară de Stat din Cluj-Napoca, azaz Kolozsvári ÁLLAMI Magyar Opera.
Ugyanez a színházak esetében: Teatrul NAȚIONAL Mihai Eminescu (Temesvári Mihai Eminescu NEMZETI Színház) din Timișoara, Teatrul Maghiar DE STAT Csiky Gergely (Temesvári Csiky Gergely ÁLLAMI Magyar Színház)!
Minden területen tudatosan MEGKÜLÖNBÖZTETNEK minket a "nemzettől" - és ez helyes is, hiszen nem vagyunk a román nemzet részei (a határon túli románok viszont azok!).
Ez a köznyelvre, az adminisztrációra és a jog nyelvére is igaz.
Kicsit nevetséges, hogy románul nem tudó, a román alkotmányt és a romániai társadalmat nem ismerő emberkék bizonygatják, hogy nem úgy van, ami úgy van és hogy a románok valójában mit gondolnak! :))))))
Erre szokár mondani: harcos hozzánemértés! :)))))
Egyébként érdemes elolvasni az egész I. fejezetet, nem olyan hosszú. Teljesen külön kezeli a nemzeti kisebbségeket - és külön kiemeli a határon túli románokat, akiknek a támogatása a román állam feladata!
Art.7. "Statul sprijină întărirea legăturilor cu românii din afara frontierelor ţării şi acţionează pentru păstrarea, dezvoltarea şi exprimarea identităţii lor etnice, culturale, lingvistice şi religioase, cu respectarea legislaţiei statului ai cărui cetăţeni sunt."
Az állam támogatja a határon túli románokkal való kapcsolatokat és CSELEKSZIK az ő etnikai, kulturális és nyelvi identitások megőrzéséért és fejlesztéséért, azon ország törvényeit betartva, amelynek (ezek) állampolgárai.
Tehát Romániában az ALKOTMÁNY ÍRJA ELŐ, hogy az államnak cselekvően támogatni kell a határon túli románokat! Ez számukra nem opció, hanem alkotmányos kötelezettség!
És NEM, nem igaz, hogy a nemzet (natiune) részének tekintik a kisebbségeket. A nemzet és a nép fogalmát elkülönítik!
Egy romániai magyar a román(iai) NÉP részének tekintendő, de nem a román nemzet részének. Ez így van, bármit hazudoztok.
242 Az érvelés mind lehet logikus, de attól még a szöveg nem ezt jelenti és nem is így értelmezi az alkotmánybírósági joggyakorlat. Nem parasztlogika, hanem jogértelmezés kérdése ez is.
Az idézett passzus a román nemzet elsőbbségét emeli ki és az állam területi oszthatatlanságát, egységességét. Ezzel a passzussal zárja ki a román alkotmány, hogy etnikai alapú autonómiát lehessen létrehozni (amilyen például a Magyar Autonóm Tartomány volt 1952 és 1968 között).
Ha a román nemzet részének tekintenének, akkor bizony pont, hogy kedvező volna a jogértelmezési keret a számunkra egy magyar autonómia létrehozásához - hiszen akkor mi is románok vagyunk, miért ne lehetne egy saját tartományunk Románián belül?
Viszont sajnos valójában pont az ELLENKEZŐJÉT értik az idézett passzus alatt: a románság primátusát Románia egész területén, amit nem lehet megbontani egy kisebbségi (tehát NEM ROMÁN!) autonómiával.
Érvelhettek itt "logikusan" (marhaságokat), de 33 év alkotmánybírósági gyakorlata igazolja, hogy pont nem úgy értelmezendő a szöveg, ahogy ti próbáljátok erőltetni.
246 A NEMZET és a nemzetÁLLAM két külön dolog. Az a baj, hogy alapfogalmakat sem ismersz ebben a vonatkozásban, de nyomod a bődületes hülyeségeket magabiztosan, tápos módra.
Valójában a korlátoltság igen gyakran társul ilyen magabiztossággal - általában a buta vagy félművelt ember érzi azt, hogy félinformációkból is mindent tud. Ez a fenti is erre példa.
Tehát nézzük meg, mit is jelent a NEMZETÁLLAM kifejezés - és vajon azt jelenti-e, hogy mindenki az adott nemzet része, aki az államnak a polgára?
Idézzük a legelterjedtebb definíciót:
"A nemzetállam olyan államot jelent, amelynek népessége etnikai szempontból TÚLNYOMÓRÉSZT homogén. Ez olyan esetben jön létre, amikor egy állam határai egybeesnek a TÖBBSÉGET alkotó NEMZET ETNIKAI határaival, vagy az ország határa azokon belül húzódik. A nemzetállamiság nem zárja ki a nemzeti kisebbségeknek a többségi nemzetiséghez viszonyított relatív alacsony számát, vagy kevés helyen lokálisan koncentrálódott meglétét."
Alap szövegértelmezési képességek birtokában, megfelelő magyar nyelvismeret mellett, a fenti szövegrész egyszerűen értelmezhető és világosan kitűnik belőle, hogy a nemzetállam határai és a nemzet ETNIKAI határai nem azonosak föltétlenül, DE nemzetállamnak azt nevezzük, ahol TÚLNYOMÓ többség egy nemzethez tartozik.
Magyarország is nemzetállam - de Svájc vagy Belgium NEM NEMZETÁLLAM!
Romániát számos nemzetközi kritika érte, amiért ezt a fogalmat alkotmányba foglalták (nem szokás alkotmányba foglalni), dacára, hogy még 2011-ben is csak 88,6% volt a románok etnikai aránya (az alkotmányozás idején 86% körül), a lakosság több mint 11%-a nem román, azaz Romániában minden tízedik ember nem román nemzetiségű!
De ez most mellékes.
A lényeg: a "nemzetállam" fogalma NEM FELTÉTELEZI, hogy MINDENKI a nemzet része, hanem csak annyit jelent, hogy az állam lakosságának ELSÖPRŐ TÖBBSÉGE egy nemzethez tartozik.
Nem föltételezem rólad, hogy olyan ember lennél, aki szeret tájékozódni, olvasni, megérteni, hogy miről is nyilvánít véleményt - de ha valakit érdekel valóban a nemzetállam fogalma, az utánaolvashat, mit is jelent a valóságban a terminus:
Szerintem ez a román nemzetállam szöveg szándékos a románoktól, ezzel el akarják hazudni, hogy léteznek magyarok is. Mert a nemzetállami kritériumoknak szerintem nem felel meg. Bár lehet, hogy már igen, miután 30%-ról talán 5%-ra csökkent a nem románok aránya. De nyilván a magyarok nem románok, semmilyen értelemben.
Amúgy nemrég még 30% volt a magyar arány Kolozsvárott. Azt írta valaki, hogy csak román trükkök miatt nőtt a románok aránya.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!