Aki szerint az Usa robbantotta ki/ ő a felelős a háborúért az meg is tudja indokolni hogy pontosan miért az államok a hunyó?
Ahogy valaki korábban írta, egy csomó szomszédos ország képes arra, hogy ne függjön az oroszoktól, önálló legyen, és mégse akarja Oroszország sem függővé tenni, sem lerohanni.
Az ukrán vezetés erre nem volt képes, nem utolsósorban az USA bátorítására.
Közben az egész világ békét szeretne, de a gátlástalan politikusokat ez nem érdekli, csak szítják a tüzet, amíg az mindent felemészt.
Ezek mindannyian az emberiség ellenségei.
Én ezt értem, de szerintem ez megint nagyon leegyszerűsítő és elfogult kinyilatkoztatás egy feltételezés igazolására.
Egyrészt a te általad említett cikk is említi, hogy nem minden volt szovjet tagország egyformán fontos Putyinnak. Amit a baltikum megtehet/megtehetett, azt Ukrajnának nem biztos, hogy menni fog. Pontosabban, ha valakit, hát Ukrajnát nem fogja elengedni - ez valahol érthető is.
Másrészt a baltikum függetlenségének fontos záloga, hogy amint tehették EU és NATO taggá váltak, akkor amikor Oroszországnak ez ellen még nem volt ereje fellépni. Ha most akarnának függetlenedni, nem fogadnék rá, hogy simán menne - ha menne egyáltalán - nekik. Finnországon lehet még vitatkozni, aki nem NATO tag - még -, de ők is egyértelműen a nyugati szövetségi rendszer részei, nem egy független ország, aki a kölcsönös tiszteletben létezhetne két nagyhatalom határán.
Nem célom megvédeni az Egyesült Államokat, mert van miért őket utálni, de ne védje az oroszokat se senki. Putyin előtt ott volt a választás, hogy a 23 év alatt a nyersanyagokból befolyó irdatlan pénzből megpróbál építeni egy modern Oroszországot. Ehelyett ő maradt a klasszikus receptnél, hadsereget és birodalmi terveket épített, márpedig 1945 óta aki ilyen ambícikókat dédelget, az az USA-val szembe fog nézni, és ezt Putyin is pontosan tudja.
A kérdés az, hogy akkor ki a hunyó, és ki kérdőjelezi meg a status quo-t? Nézőpont kérdése. Az orosz gondolkodás szerint a jelenlegi helyzet méltatlan az orosz ambíciókhoz - hiszen ők birodalomként gondolkodnak magukról -, és ez az USA miatt van, aki beleugat a más dolgába. Az USA úgy tekint magára, mint a világ vezető hatalmára, aki fenntartja a rendet a világban, és erre Oroszország birodalmi ambíciói veszélyt jelentenek. Mindkettővel lehet szimpatizálni és ellenszenvet érezni, szubjektív a dolog. Bármelyikük képes/hajlandó lenne tolerálni a másik ambícióit, béke lenne, de egyik sem teszi.
Ilyenformán azt fejtegetni, hogy ki a hibás szerintem gyerekes moralizálás. Jobb lenne mindezt a szerint nézni, hogy mi mit szeretnénk. Számomra az orosz ambíciók ijesztőek, és fenyegetve érzem magam tőlük. Lehet, hogy tévedek, de én így érzek. Ettől nem démonizálom Putyint, de nem tudok vele egy icipici szimpátiát sem érezni, sem azért támadni az Egyesült Államokat, mert keresztbe tesznek neki.
Mit értesz te birodalmi ambíciók alatt?
És az ugyan már miért lenne helyes, hogy egy ország (USA), önhatalmúlag kinevezi magát a világ urává, és jogot formál arra, hogy bárhol beavatkozzon, ahol nem az ő érdekei szerint történnek a dolgok?
"Mit értesz te birodalmi ambíciók alatt?"
Azt, amit a birodalom szó jelent. Olyan hatalmi övezetet, ami túlnyúlik Oroszország határain, amiből nem lehet csak úgy be- és kilépni, és ahol az van, amit az oroszok mondanak.
"És az ugyan már miért lenne helyes, hogy egy ország (USA), önhatalmúlag kinevezi magát a világ urává, és jogot formál arra, hogy bárhol beavatkozzon, ahol nem az ő érdekei szerint történnek a dolgok?"
Nem mondtam, hogy helyes, épp azt próbálom mondani, hogy kár azon rugózni, hogy mi helyes és mi nem az.
Hát ebben az értelemben az USA is birodalom, ráadásul ők az egész világot a hatalmi övezetüknek akarják tekinteni!
Nem véletlen, hogy annyian utálják az amerikaiakat még azokban az országokban is, melyek valójában a szövetségeseik, többé vagy kevésbé, nem is beszélve azokról, akikről ez még véletlenül sem mondható el.
Nekem egyébként az az álláspontom, hogy senki ne akarjon a vazallusának tekinteni egy másik országot. Se keleten, se nyugaton. Sajnos, a politikusok nem igy gondolják.
"Hát ebben az értelemben az USA is birodalom"
Valahol egyetértek.
"ráadásul ők az egész világot a hatalmi övezetüknek akarják tekinteni!"
Ezzel kevésbé értek egyet. Nem állítom az ellenkezőjét, inkább árnyaltabban látom.
"Nekem egyébként az az álláspontom, hogy senki ne akarjon a vazallusának tekinteni egy másik országot."
No hát ebben viszont teljesen egyetértek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!