Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogy lehetséges, hogy a...

Hogy lehetséges, hogy a transznemű nők egyes országokban versenyezhetnek a biológiai nők mezőnyében? Ráadásul nem mondjuk dartsban, hanem a legkeményebb, nyers erőn alapuló kontaktsportokban.

Figyelt kérdés

Egy ismerős mesélt a transznemű sportolókról, hogy egyes országokban a transznemű nők a biológiai nők között is versenyezhetnek. Ez hogy lehetséges? Jelentős fölénnyel rendelkeznek a férfiak a nőkhöz képest. Ez ellen nem tudnak a feminista női jogvédők azokban az országokban fellépni? Ráadásul ezek a sportolók nem gyerekkorukban alakultak nővé, hanem sokkal később, tehát egy kemény szteroid kúrán estek át serdülőkorukban, amin a nők nem. Sokkal keményebb csontozatuk is van.

Néhány példa:

[link]

Még egy nagyon durva példa:

[link]

Itt egy kis angol tudással olvashatjuk, hogy bármilyen orvosi átalakulás nélkül(!!!! Ez hogyan???) nyeri a versenyző férfiként a női mezőnyben a versenyeket.

Ezt, hogy a bánatba engedik meg?



2021. febr. 24. 01:16
1 2 3
 11/23 molnarmarcell21 ***** válasza:
25%
Ja, akkor te az a típus vagy, aki nem hajlandó megérteni a társadalmi nem fogalmát :)
2021. febr. 24. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:
Értem a társadalmi nem fogalmát xD. De egy transznemű nő nem pontosan ugyanolyan, mint egy cisznemű nő. Elismerem, hogy mindkettő nő, de mégis van különbség. És ez például a sportoknál mutatkozik meg. Ott ugyanis nem a neve, az öltözete, a stílusa számít, hanem a fizikai képességek, ami mégiscsak a biológiában gyökerezik. De mondjuk semmi bajom nincsen ezzel. Csak csoda, hogy a feministák nem tudnak semmit tenni. Azok is elég hangosak szoktak lenni és komoly befolyásuk is van.
2021. febr. 24. 19:23
 13/23 anonim ***** válasza:
100%

11-es, csakhogy a sportoknál levő nemi szeparaticazio nem a társadalmi nem miatt jött létre, hanem a fizikai adottságok, különbségek miatt. Nem azért kellett különszedni a nőket a férfiaktól mert nekik ruci kell legyen a mez nadrág helyett, hanem mert más a biológiai felépítés. És sajnos, nem sajnos, egy teljesen átoperált FtM sejtszinten megmarad annak aminek született. Változtathatod a társadalmi nemedet ahogy szeretnéd de a belső kémiádon akkor se fogsz tudni változtatni. És ezt mindenki tudja, ez nem egy transz ellenes propaganda, hanem biológiai tények.

Még az jutott eszembe, hogy érdekesmód MtF (él)sportolókról nem szól a fáma... ja hogy azért mert tudják hogy a cisz férfiak mellett lábasba se tudnak rúgni sport terén.

2021. febr. 25. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
57%
bocs *FtM
2021. febr. 25. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 molnarmarcell21 ***** válasza:
18%

"csakhogy a sportoknál levő nemi szeparaticazio nem a társadalmi nem miatt jött létre, hanem a fizikai adottságok, különbségek miatt."


Forrás? Meg fogsz lepődni :)

2021. febr. 25. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
95%
hajrá 15-ös várom őket.
2021. febr. 25. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
32%

Érdekes a kérdésben rejlő probléma, de nem értem, miért van kihegyezve a dolog a transznemű emberek kritizálására.


Ha nem tetszik, hogy férfi-női versenyek vannak, lehet más felosztásban is játszani. Pl. vaginás-péniszes, műtött emberek-műtetlenek, ciszneműek-transzneműek, színesbőrűek-fehérek. Ugye milyen morbid lenne?


Találj ki egy jobbat és hátha elfogadják az ötleted. Nem a feminista és hasonló szervezetek döntenek ebben, szerintem, hanem valamilyen olimpiai bizottság mondjuk.


Vígasztaljon addig is, hogy nem az a jellemző, hogy ezzel visszaélve tömegesen aratnák le a babérokat a MtF sportolók. Nagyon megterhelő a nemváltás egy hétköznapi embernek is, nemhogy egy élsportolónak. Nem hiszem, hogy bárki is mókából belefogna.

2021. febr. 25. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:

17-es

Te komolyan azt gondolod, hogy a transznemű emberek kritizálására van kihegyezve a kérdés? Bárkinek legyen olyan neme, neve, ruhája, partnere, akármi, amilyet csak szeretne és az ég adja, hogy ne érje miatta sérelem.

Itt a sportról volt szó. Láttad a linkeket, amit megadtam? Andraya Yearwood például nem is váltott nemet orvosilag és mégis teljesen férfiként a nők mezőnyében versenyez. De azért az a rögbis sem semmi. Szerintem még hormonkezelten sem találkoznának vele sokan mondjuk egy sikátorban...

Kösz, nem találok ki jobbat. Nekem megfelel a férfi-nő felállás, mint azt néhány ezer éve megszoktuk.

"Nagyon megterhelő a nemváltás egy hétköznapi embernek is, nemhogy egy élsportolónak. Nem hiszem, hogy bárki is mókából belefogna."

Fogalmam sincs, hogy ez hogy jön ide. Nem mondta senki, hogy könnyű lenne. Ugyanakkor a versenysport külön történet.

2021. febr. 25. 11:51
 19/23 harminezer oxigén ***** válasza:
66%

Sziasztok!


Én is transznemű vagyok, de egyet értek azzal hogy, profi, nagy presztízsű sportversenyeken (pl.:olimpia, vb, eb stb.), különösen a küzdősportokban és a nagy fizikai erőt/állóképességet igénylő sportágakban csak szigorú megkötésekkel lehessen transzneműként indulni, teljesen mindegy hogy melyik nem ligájában indul. Igaz én nem vagyok profi sportoló.


De ez nem ennyire egyszerű mint ahogy sokan ezt itt kifejtik. Egy transz nő a női ligában evidens hogy bizonyos előnyökkel indul (csontszerkezet, izomtömeg stb.) ugyanakkor a férfi ligában viszont hátrányban van ugyan ezek miatt.A másik oldalon, egy transz férfi, a férfi ligában hátrányba kerülne, míg a nőiben előnybe.

Ezért sem megoldás a "születési" nem szerinti indulás se.



A hormonszinteket firtatni nem nagyon érdemes, a tesztoszteron blokkoló (ciproteron-acetát) nálam pl. a férfi referencia sáv közepéről, 3 hónap alatt (ekkor volt az első kontroll) a női referencia sáv aljára vitte le a tesztoszteronomat.

Ezzel szemben a HRT okozta izomtömeg és izomerő csökkenés, ami idővel akár az 50%-ot is elérheti, nem ennyire gyors ütemben zajlik. (ilyen vizsgálatokat nem végeztettem, így ez csak szubjektív megítélés, nálam most, közel egy év hormonterápia után kb 10-15 % körüli lehet)

A csontszerkezet változásai még ennél is lassabb ütemben zajlanak. A HRT hatással van a csontképződés ütemére is, ami a csont sűrűséget befolyásolja főként.


Ennek az egész kérdéskörnek viszont, az igazi lényege nem is a testi, anatómiai része, hanem az igen súlyos és kényes jogi része.

A transz nők teljes kizárása a női ligákban való indulásból, egyértelműen sérti a transz nők versenysportban való részvételéhez való jogait, míg az indulás feltétel nélküli engedélyezése a cisz nők tisztességes, igazságos versenyzéséhez való jogát sérti. A "születési nem" szerinti kvalifikáció viszont a transz nők ugyan ezen jogait sérti. Srácoknál ugyan ez a helyzet csak pepitába.


A #17 es válaszoló hsz-ében említett "vaginás-péniszes, műtött emberek-műtetlenek" különbség tétel is komoly emberjogi kérdéseket vetne fel.

Tudom, a #17-es hozzászóló a helyzet abszurditását akarta kiemelni vele és csak ironizált. A "pénisz" és "vagina" megléte vagy épp nem léte csak az egyén személyes érzéseit, diszfóriáját és a mások szerinti megítélését befolyásolja. A hormonszinteket ez nem befolyásolja, azt az ivarszervek (herék, petefészkek) befolyásolják. Ezek sebészi eltávolítása azt eredményezi hogy a nem kívánt nemi hormon ellen nem kell blokkolót szedni a műtét után. Az itt vitatott izomzathoz, csontszerkezethez semmi köze. De az hogy, ilyen műtétek meglétéhez kötnék a traszneműek indulását, már komoly emberi jogokat korlátozna pl, önrendelkezéshez való jog (nem minden transz érzi szükségesnek a műtétet), testi-lelki egészséghez való jog (van akinek magasabb kockázatú vagy akár lehetetlen is a műtét) stb. Egy jog érvényesítését más egyéb jogról való lemondáshoz kötni nagyon szembe megy minden emberi normával.


Erre a helyzetre szerintem lenne egy megoldás, hogy senki jogai ne sérüljenek.

A hagyományos "nem" szerinti kvalifikációs rendszert el kellene törölni és egy igazságosabb, ésszerűbb, nemtől független csoportba sorolási rendszert kidolgozni. Ami nem a nemet veszi figyelembe hanem a fizikális és anatómiai adottságokat pl. izomtömeg arányok, csontsűrűség, tüdőkapacitás, hematológiai jellemzők stb.

Lényegében minden teljesítményt befolyásoló testi jellemző alapján kialakítani a különböző nevezési kategóriákat, az indulók nemétől függetlenül.

Ezt valószínű soha nem fogják bevezetni, mivel a mostani rendszert már évtizedek-századok óta alkalmazzák és az ebből adódó jogi problémák száma elenyésző valamint, nem lenne olcsó és egyik napról a másikra bevezethető. Bár szerintem egy rendszer ahol bárki jogai sérülhetnek (legyen az a többségé, a keveseké vagy akár csak az egyéné) nem igazságos és nem emberi.


Üdv

Niki

2021. febr. 25. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 molnarmarcell21 ***** válasza:
50%
Mindig öröm egy érintett hozzászólását olvasni :)
2021. febr. 25. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!