Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Pz-IV, T-34, M4 Sherman,...

Pz-IV, T-34, M4 Sherman, Comet-I A34. Melyik volt a legjobb ezek közül?

Figyelt kérdés

2012. febr. 8. 21:10
1 2 3 4
 21/31 Jookoo ***** válasza:
A sherman semmiképp.A T-34 már esélyesebb,hiszen erős,gyors,de a kifinomultságnak szikrája se látható.A Comet a legerősebb,de kissé késői.A Panzer IV precíz, erős ágyúval és az adatok ellenére sokkal jobb ágyúval mint a Sherman korai változatoknál.A t-34 a legjobb, de ah már a 30 tonna körüliek(a panzer IV akkor ide nem is illik) a téma akkor a Klein Tiger:80 mm-es frontpáncél lett volna,oldalán,hátulján rétegelt(korát tehát jóval megelőzte volna) páncél,100 mm-es páncéltörő ágyú(úgyszólván új ágyú,tehát emiatt nem ismert annyira),motorja pedig a királytigrisé lett volna(tulajdonképpen a harckocsi egy könnyű királytigris lett volna.
2012. aug. 24. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 A kérdező kommentje:
Itt nem tonna alapján kérdezem hanem azokat a harckocsikat amik bevetésre is kerültek és nagyjából hasonló kategóriásak. Klein Tiger-t például ezért nem is kérdeztem.
2012. aug. 24. 07:20
 23/31 Jookoo ***** válasza:
Értem,de végülis a Comet sem játszott nagy szerepet,plusz ha azt nézed az egy következő generáció,tehát a Párduc ellen szánták ami még közepes tanknak számít.Az biztos viszont,hogy a T-34 a legsokoldalúbb a felsoroltak közül,a Comet pedig a legerősebb(a fegyverzete a szövetségesek legjobb páncéltörő fegyvere címet is megkapta)
2012. aug. 24. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:
Azért is írtam még bele a Cometet mert ha nem is nagy játszott nagy szerepet, de bevetésre került. Én azért vettem ide mert valóban az új generációs német harckocsik ellen tervezték, de bizonyos szegmensekben nem múlta felül pl a Pz-IV-et tehát szegről-végről ebbe a kategóriába is beleillik.
2012. aug. 24. 14:57
 25/31 Jookoo ***** válasza:
Végülis igazad van,de akkor ha nem baj én belevenném az elődjét a Cromwellt is az összehasonlításba,ami szintén jó harckocsi volt.Kezelői szidták a partraszállás elején,mondván páncélja nem elég a 75mm-es hosszú csövű ágyúk ellen,ágyúja nem üti át a német nagyvadak páncélját,de a Panzer IV ágyúja is felülmúlja,és annak páncélját sem üti át nagyon nagy távolságból.Viszont amikor már előrenyomultak és fontos szerepet kapott a rohamozás,akkor gyakran teljesített jobban mint a Churchill,ami bár páncélzat dolgában jóval felülmúlta,de nagyon lassú volt és nehézkes,tehát könnyen ki lehetett lőni még mozgás közben is,azonban egy teljes sebességgel mozgó Cromwell-t,ha szerencséje volt akkor csak a legjobb lövészek voltak képesek kilőni,hosszú teste miatt pedig sziluettje nem tűnt magasnak.Futóműve megbízható volt,motorja pedig legendás.Komoly gond vele az,hogy túl későn érkezett,így normandiai megjelenése idején a németek már rendelkeztek viszonylag nagy számú Párduccal,Tigrissel ezért a típusról nem születtek nagy legendák.Bár nem épült túl sok változata később a Comet alapját képezte,tehát nem lehet rossz tanknak nevezni.
2012. aug. 26. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 Árpi4 ***** válasza:

Igen, a kérdés nehéz. Ha csak azt vesszük, hogy a legnehezebb Panzer IV.-es is csak 25-tonnát nyomott, a T34-változatai pedig 24-36 tonna közzé esnek. Vagyis könnyű harckocsit hasonlítunk össze közepessel.


A Panzer IV. kétségkívül a német technika szimbóluma. Végül is a Villámháborús elképzelések alapján tervezték. És később jött csak a probléma a közepes-nehéz harckocsik leküzdése.


De válaszoljunk néhány kérdésre. A páncél lemezek titán-ötvözetből készültek, ami sokkal keményebb volt, mint egy melegen-kovácsolt accél. (T34) Ne felejtsük el ! És az olvadás pontja is magasabban van, ezért jobban ellenáll a kumulatív lövedékeknek.


A tank motorja keveset fogyasztott, és megbízható volt. Az építést gyártás-technológiai indokoknak rendelték alá.


Pl. a T34-es tornyát csak heggesztéssel tudták javítani, kovácsolni nem lehetett. Az eredmény az lett, hogy a formailag javított harckocsi "bádogkoporsóvá" vállt. A titán-ötvözetű lemezeket már nem lehett hajlítani, és az erős szögben döntésük is probléma volt. Ezért a Tigris 13 cm-es mell-páncélzata csak 6-fokos szöget zárt be a függőlegessel. Kb. megfelelt 14 cm-es titán lemeznek.


A Panzer IV.-nél pedig oldal és torony "hárító" lemezekkel szerelték fel. Ez alkalmas volt az első 2-3 halálos csapás kivédésére. (Ma is nagyon gyakran használt technika ) Ez álltal a német katonák óriási lélektani előnybe kerültek.


A rádió, a két szembeforgó körre bontott logarléces célzóberendezés is óriási előny volt. Karl-Zeiss optika. Szerintem 1000 méter távolságból 1,5-ször találhatott a német tank sikeresen, orosz ellenfelével szemben. (Ez a viszonyszám a Tigrisnél 3:1 a német harckocsi javára, a félautomata töltőrendszer miatt ! )


Ja igen, a T34-ben logaritmus táblázatból számolással kellett a mérés alapján az adatokat visszafejteni ballisztikus pályára. Ezért az oroszok jóformán tapasztalatból lőttek, mert kiszámításra természetesen nem volt idő...


És ne feledjük, a Kurszki tankcsatát is ez a típus vívta ! Az utolsó jelentős tankcsatánál 650 német tank 800 orosz harckocsit küzdött le. Pedig ezek zöme a T34/86 típus volt.


A Kurszki tankcsata mérlege: 871 ezer elesett és eltűnt orosz katona. A német oldalon: 173 ezer fő veszteség.

2013. máj. 19. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 Jookoo ***** válasza:
A német harckocsik frontpáncélja tényleg ötvözet volt,viszont nem titán volt,csupán mangán tartalmú volt,ami egyrészt ellenállóbb volt,másrészt sok találat esetén nem repedt meg(sok tanknál pl: Toldi) fenn állt a veszély,hogyha nem is töri át a lövedék a páncélt az a behatás miatt megreped és újabb lövés esetén szilánkokra szakad.Ezt bizonyítja,hogy például előfordult, hogy egy Panzer IV szemből küzdött le egy JSZ-2-est pedig a Panzer IV L/48-as 75mm-es ágyúja elvileg egyik lövedéktípussal sem lett volna képes áttörni a JSZ-2 erősen döntött 120mm-es frontpáncélját esetleg akkor,ha közvetlen közelről pár méterről találja el úgy,hogy az merőlegesen áll a lövedék pályájával(ez azonban értelemszerűen lehetetlen egy valós csatában).Sokan sajnos a Panzer IV-re mint gyenge középszerű harckocsira tekintenek,pedig nem véletlenül szolgálta végig az egész háborút(Ha jól tudom az egyetlen harckocsi melynek gyártása 1939-től a háború végéig folyt,egyedül a Panzer 38(t)alvázát gyártották még egész háború alatt)Külön erőssége,hogy bár eredetileg elavult koncepció alapján készült(a Panzer III-at harckocsik ellen,míg a Panzer IV-et a gyalogság támogatására tervezték)a háború közepére félelmetesen hatékony harckocsivá vált,melynek ráadásul olyan jó alváza és strapabíró felfüggesztése volt,hogy rengeteg hatékony változata született(Stug IV,Jagdpanzer IV,Sturmpanzer Brummbär,Hummel,hogy csak a leghatékonyabbakat említsem ).
2013. máj. 19. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
Ha már a T-34/85 szerepelt, akkor idefért volna a Párduc is. Az meg lazán verte az összeset.
2013. máj. 24. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 Jookoo ***** válasza:
Az tény,viszont a Párduc már inkább MBT(Fő csataharckocsi) mint közepes harckocsi.Ráadásul a Párduc tömeg és páncélzat tekintetében is teljesen külön kategória(akár 47 tonna is lehet,max 110-120mm-es mangántartalmú páncélzattal rendelkezik),tehát szerintem nem lenne igazságos az összehasonlítás,bár ilyen szempontból a t-34/85 illetve a Comet sem vethető össze a Panzer IV-el hiszen teljesen más súlycsoport.
2013. máj. 25. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:

Szerinte a második vh. legsokoldalúbb és az egyik legeredményesebb páncélosa gyártási darabszámát és ennek a darabszámnak arányosan a harcokban nyújtott teljesítményét tekintve a többi ellenfél harckocsival szemben a Panzer V-ös vagyis a Párduc.


A Párducok több Shermant lőttek ki a második vh.-ban mint a Tigrisek és a panzer-IV-esek együttvéve. Hiába készült több panzer 4-es nem volt olyan eredményes darabszámát tekintve, a harci helyzetek többségében százalékosan kifejezve a Párduc sokkal eredményesebb volt és még ha találatot kapott is nagyobb százalékban élte túl a harckocsi tűzharcot mint a Panzer 4-es.


Szerintem a Panzer V Párduc volta a legjobb. Toronymagasan veri mindet.


Egyedül a a T34 85-ős változata közelítette meg valamelyest azt a szinte amit a Párduc képviselt a közepes harckocsik kategóriájában.

2014. máj. 15. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!