Pz-IV, T-34, M4 Sherman, Comet-I A34. Melyik volt a legjobb ezek közül?
Igen, a kérdés nehéz. Ha csak azt vesszük, hogy a legnehezebb Panzer IV.-es is csak 25-tonnát nyomott, a T34-változatai pedig 24-36 tonna közzé esnek. Vagyis könnyű harckocsit hasonlítunk össze közepessel.
A Panzer IV. kétségkívül a német technika szimbóluma. Végül is a Villámháborús elképzelések alapján tervezték. És később jött csak a probléma a közepes-nehéz harckocsik leküzdése.
De válaszoljunk néhány kérdésre. A páncél lemezek titán-ötvözetből készültek, ami sokkal keményebb volt, mint egy melegen-kovácsolt accél. (T34) Ne felejtsük el ! És az olvadás pontja is magasabban van, ezért jobban ellenáll a kumulatív lövedékeknek.
A tank motorja keveset fogyasztott, és megbízható volt. Az építést gyártás-technológiai indokoknak rendelték alá.
Pl. a T34-es tornyát csak heggesztéssel tudták javítani, kovácsolni nem lehetett. Az eredmény az lett, hogy a formailag javított harckocsi "bádogkoporsóvá" vállt. A titán-ötvözetű lemezeket már nem lehett hajlítani, és az erős szögben döntésük is probléma volt. Ezért a Tigris 13 cm-es mell-páncélzata csak 6-fokos szöget zárt be a függőlegessel. Kb. megfelelt 14 cm-es titán lemeznek.
A Panzer IV.-nél pedig oldal és torony "hárító" lemezekkel szerelték fel. Ez alkalmas volt az első 2-3 halálos csapás kivédésére. (Ma is nagyon gyakran használt technika ) Ez álltal a német katonák óriási lélektani előnybe kerültek.
A rádió, a két szembeforgó körre bontott logarléces célzóberendezés is óriási előny volt. Karl-Zeiss optika. Szerintem 1000 méter távolságból 1,5-ször találhatott a német tank sikeresen, orosz ellenfelével szemben. (Ez a viszonyszám a Tigrisnél 3:1 a német harckocsi javára, a félautomata töltőrendszer miatt ! )
Ja igen, a T34-ben logaritmus táblázatból számolással kellett a mérés alapján az adatokat visszafejteni ballisztikus pályára. Ezért az oroszok jóformán tapasztalatból lőttek, mert kiszámításra természetesen nem volt idő...
És ne feledjük, a Kurszki tankcsatát is ez a típus vívta ! Az utolsó jelentős tankcsatánál 650 német tank 800 orosz harckocsit küzdött le. Pedig ezek zöme a T34/86 típus volt.
A Kurszki tankcsata mérlege: 871 ezer elesett és eltűnt orosz katona. A német oldalon: 173 ezer fő veszteség.
Szerinte a második vh. legsokoldalúbb és az egyik legeredményesebb páncélosa gyártási darabszámát és ennek a darabszámnak arányosan a harcokban nyújtott teljesítményét tekintve a többi ellenfél harckocsival szemben a Panzer V-ös vagyis a Párduc.
A Párducok több Shermant lőttek ki a második vh.-ban mint a Tigrisek és a panzer-IV-esek együttvéve. Hiába készült több panzer 4-es nem volt olyan eredményes darabszámát tekintve, a harci helyzetek többségében százalékosan kifejezve a Párduc sokkal eredményesebb volt és még ha találatot kapott is nagyobb százalékban élte túl a harckocsi tűzharcot mint a Panzer 4-es.
Szerintem a Panzer V Párduc volta a legjobb. Toronymagasan veri mindet.
Egyedül a a T34 85-ős változata közelítette meg valamelyest azt a szinte amit a Párduc képviselt a közepes harckocsik kategóriájában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!