Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mekkora túl erőtől várható...

Mekkora túl erőtől várható "ellenállás nélküli áttörés"?

Figyelt kérdés
Vegyünk két egyformán jól fölszerelt konvencionális hadsereget (legyenek mondjuk USA mintájúak), mekkora létszámfölényre van szüksége a túlerős oldalnak, hogy ellenfelén szinte ellenállás nélkül gázoljon át ellenfelén. Teszem azt képes legyen napi 75%-os veszteséget okozni kevesebb, mint 1% elszenvedett saját veszteség mellett.
2011. aug. 12. 22:48
1 2 3 4 5
 41/42 anonim válasza:

Hát ez valóban hülye kérdés. Ha azonosak az erőviszonyok minden tekintetben (technika, terep, időjárás, morál, katonai vezetés tapasztalata, harcedzettség stb) akkor az pusztán matematikailag is kiszámolható, hogy ha csak 1% veszteség megengedett akkor kb százszoros túlerő kell hozzá.


Mellesleg ez nagyon irreális felvetés, ilyen egyszerűen nincs. A feltételek mindig adottak, valami mindig az egyik fél oldalára billenti a mérleg nyelvét és ez nem mindig a létszámfölény. Mellesleg a túlerő nem egyenlő a létszámfölénnyel.


De vegyünk egy mai modern háborút:


USA - Tálib lázadók


Ugyan nincsenek pontos adataim a tálibok veszteségeiről, de az USA élőerő vesztesége kb az említett 1% körül mozog. Ami persze pár ezer embert jelent, de ehhez képest sok százezer amerikai katona vett már részt ebben a háborúban. Ez köszönhető a technikai fölénynek is, így pedig a nem élőerőben (pl: gépek, tankok, szállítójárművek, stb) keletkezett veszteségek jóval magasabbak, köszönhetően annak, hogy ezeket direkt "eldobhatóra" tervezik. Ha egy sokadik generációs Afganisztán adottságaihoz fejlesztett Hummvee alatt bomba robban akkor már ritkábban követel halálos áldozatot, ellenben a roncsot ott lehet hagyni a semmi közepén, mert kapnak majd másikat.


Itt a túlerő sokszoros (de közel sem százszoros) a technikai fölénynek köszönhetően, de a sajátos társadalmi helyzetnek köszönhetően a Tálibokat sosem fogja saját terepén legyőzni az USA. És ez nem feltétlenül katonai, hanem akár politikai vereség is lehet (de a kettő összefügg).

2011. aug. 30. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/42 A kérdező kommentje:

Ha visszaolvastál volna megtudhattad volna, hogy

a) matematikailag kiszámolható, hogy pont 7x-es túlerőre van ehhez szükség

b) ez egy elméleti megközelítés, ami nem reális modellnek készült


Elég ostobaság "eldobható"-nak hívni egy 20/55/120 mió Ft-os járművet (a 1 mrd Ft-os páncélosokról nem is beszélve)... az, hogy el kell dobni, vagy arra tervezték, nem ugyanaz. Másrészről akkor hozzá kell, vegyed a fönntartási költségéhez az élőerő "megvédését", ami nem éppen költséghatékonnyá teszi.


A mai modern háborús példád (nem is értem, hogy került ide) éppen nem felel meg a kitételeknek, mert semmilyen szempontból nincsenek azonos körülmények (ezért hívják a katonabácsik találóan aszimmetrikus harcnak). De ez nem volt kérdés. Az "eldobhatós"-ra visszatérve, a szovjeteknek a katonái is ilyenek voltak, még is megszívtak. Hoppá.


A kérdés kiírása egyértelmű, alaposan kifejtettem, mire gondolok. A létszámfölény mindig túlerő, de a túlerő nem mindig létszámfölény - ergo nem volt hiba a megfogalmazásban. És igen, a katonai vereséget (milyen meglepő) politikai követi. Mint általában.

2011. aug. 30. 18:08
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!