Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mekkora túl erőtől várható...

Mekkora túl erőtől várható "ellenállás nélküli áttörés"?

Figyelt kérdés
Vegyünk két egyformán jól fölszerelt konvencionális hadsereget (legyenek mondjuk USA mintájúak), mekkora létszámfölényre van szüksége a túlerős oldalnak, hogy ellenfelén szinte ellenállás nélkül gázoljon át ellenfelén. Teszem azt képes legyen napi 75%-os veszteséget okozni kevesebb, mint 1% elszenvedett saját veszteség mellett.
2011. aug. 12. 22:48
1 2 3 4 5
 11/42 ThorgilsX ***** válasza:
50%
Bocsáss meg a kötözködésemért, de a matematika ideális körülményekről szól.Sajnos itt akár egyénekig is lebonthatod a dolgokat mert lehet hogy full ugyanaz a 2 haderő...de az egyik fanatikus vagy az egyikben van eggy "Rambo" ha érted mire gondolok.
2011. aug. 19. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/42 A kérdező kommentje:

Nem veszem kötözködésnek, éppen az ideális állapotra voltam kíváncsi. A statisztika miatt azért egy Rambo nem igazán fog dobni az összesített eredményen (hacsak nem úgy érted "Rambot", mint SF - az máris kiképzés, gyakorlat és így statisztikai tényező). A fanatikusság egy dolog, de a képzettséget nem helyettesíti, ellenben vele együtt valóban emel a harcértéken. Számomra azért a "full ugyanaz" azt is jelenti, hogy nemcsak technológiában, hanem gyakorlatban, képességekben és mentálisan is azonos szinten álló csapatok néznek egymással farkas szemet.


Az egyszerűség kedvéért TFH egy USMC hadosztály két dandárjából lehet szembeállítani a különböző méretű alakulatokat; és nézni, mit kezdenek így egymással.

2011. aug. 19. 22:19
 13/42 ThorgilsX ***** válasza:
50%
Taktikát biztosan nem ugyanazt alkalmaznak. De ahhoz hogy ilyen veszteségek legyen pláne egy nap alatt az legalább 1 atom bomba.1941-42 között az orosz páncélosok több mint 90% semmisült meg de ez egy év.Egy nap alatt...kétlem.
2011. aug. 20. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 A kérdező kommentje:

A bizonyos rugalmasság egy dolog, de azért nem várhatjuk el egy gépesített hadseregtől, hogy tőle idegen (és ráadásul nem is oktatott) fegyvernemek harceljárásait alkalmazza!


Szerintem annyira azért nem nehéz elképzelni, ha azt veszed, egy gépesített ezred mennyi idő alatt számolja föl a gépesített század ellenállását. Utána csak "keep pushing", a szervezetlen visszavonuláskor a harcérték töredékére csökken, ami végül az egység gyors és maradéktalan fölszámolásához vezet.


Persze kerüljük a honvéd-zsoldos párhuzamba állítását, mert más mentalitást ad.

2011. aug. 20. 20:59
 15/42 ThorgilsX ***** válasza:
50%
Voltak kivételes helyzetek.Mm hogy 10x-es túlerővel szemben is helyt álltak és nyertek.Utánpótlásuk ha van...akkor márcsak fedezék és elszántság kell...jó sok elszántság.(szerintem)
2011. aug. 21. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 A kérdező kommentje:
Az utánpótlás sem föltétlen szükséges, lásd vitéz Sebő Ödön határvadász zlj-át a gyimesi szorosban. Utánpótlás nélkül olyannyira visszaverték az orosz túlerőt, hogy azok azt hitték, küszöbön áll a mindent elsöprő tengely ellentámadás. :D Na ja, az orosz földerítés "professzionalizmusa".
2011. aug. 21. 13:15
 17/42 A kérdező kommentje:
Egy kissé megakadtam a "fedezék" említésén, visszaolvastam az előző hsz-omat, és elgondolkoztam. Valójában a fönt említett matematikai képlet nem védő-támadó szembenállást föltételez (hiszen az "akadémiai" értelemben vett védelemnek pont az a kulcsa, hogy megnöveli a hatékonyságot); hanem kölcsönös "támadást" igényel. No, persze, ez a "mindenki támad, hajrá" amolyan I. vh-s stratégiának tűnhet, de úgy már konszolidáltabb, ha azt mondjuk, hogy két menetből harcbalépő alakulat találkozóharcáról van szó (ahol hiába szorul "védelemre" a gyöngébb, kiépített harci állása értelemszerűen nem lesz), kisebb-nagyobb manőverekkel. Valóban félreérthető volt a kérdésem (ezt is most realizáltam), mivel én az áttörést az alakulaton keresztül, az alakulat felelősségi körzetén (és nem kiépített harci álláson) keresztül gondoltam. Így már azt hiszem, elég világos lesz. (Hiába, még a kérdésföltevésből is tanulok.)
2011. aug. 21. 13:23
 18/42 ThorgilsX ***** válasza:
50%

Értem, ilyen feltételek fölött véleményem szerint ha nincsenek páncélozott járművek nagyon sokszoros túlerő kell hogy játszi könnyedséggel elsöpörjék a kissebb alakulatot.

Mert hibába nem kiépített védelmi pontról beszélünk de a kissebb csapat (legyen szó lövészekről) ösztönösen a magasabb pontra fog hátrálni, és természetadta fedezékekbe fog húzódni.Végső soron így is úgy is védekezővé fognak válni mert jelentős létszámhátrányba vannak, avagy kissebb támadásokkal megpróbálják összezavarni az ellenséget.

2011. aug. 21. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 A kérdező kommentje:

Ez pontosan így van, de azért ha föltételezzük, hogy van ennyi esze, akkor az ugyanannyira kiképzett támadó sem fog jó orosz módjára tömegrohamokat intézni. (Pedig de szép is az! :D) Másrészről nem kell kiiktatni a hk-kat és pszh-kat, mert ugyebár azokra is megírták már jó régen a megfelelő harceljárásokat akár a fedezék keresésre, akár az ellentámadásokban a manőverek koordinálására. Másrészről az (arányosan) azonos fölszereltsg biztosítja, hogy a támadó sem tudja kihasználni a páncélosok nyújtotta puszta előnyét (mint mondjuk az I. vh-ban), hiszen a saját páncélosok, ill. pct. fegyverek tüze (arányosan természetesen) megtizedeli őket.


Ezért kerül előtérbe a túlerő, mint olyan, mert a harci helyzet, a kiképzettség és a fölszereltség (ezekből következően pedig az alakulat méretével arányos hatásos tűz [Lanchesternél alfa és béta változók]) azonos.

2011. aug. 21. 21:02
 20/42 ThorgilsX ***** válasza:
50%
Hm...Inkább csendben maradok...:D Ha középkori harcmodorról lenne szó könnyebben mondhatnék számokat...
2011. aug. 21. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!