Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mekkora túl erőtől várható...

Mekkora túl erőtől várható "ellenállás nélküli áttörés"?

Figyelt kérdés
Vegyünk két egyformán jól fölszerelt konvencionális hadsereget (legyenek mondjuk USA mintájúak), mekkora létszámfölényre van szüksége a túlerős oldalnak, hogy ellenfelén szinte ellenállás nélkül gázoljon át ellenfelén. Teszem azt képes legyen napi 75%-os veszteséget okozni kevesebb, mint 1% elszenvedett saját veszteség mellett.
2011. aug. 12. 22:48
1 2 3 4 5
 21/42 A kérdező kommentje:

:] Hát ugye, a jelen és a közeljövő hadviselését a tervezőasztalon, papírral és ceruzával kezdik. Elég száraz, de a lényeg benne van.


Ha nem is középkor, de mondjuk a Carrhea-i csata az egyik kedvenc példám a módszer alapú harcászatra. Mondjuk ott némi technikai fölsőbbrendűség is megjelent, de az pusztán nem lett volna elég.


Amúgy nagyon szívesen várom a középkori számokat is, arról sincs semmiféle ismeretem!

2011. aug. 22. 11:20
 22/42 ThorgilsX ***** válasza:

A középkori csaták az átlagos nézetekkel szemben ritkán volt sok halálos áldozat(gondolok itt a lovagkorra és nem a keresztes hadjáratokra) mert szerették túszul ejteni a nemeseket hogy váltságdíjakat kérjenek érte.


Várostromot 10x--es túlerő nélkül felesleges volt indítani(kőváraknál).


Nylít csatában ha a 9-11.századi harcászatot nézzük, reguláris csapatok mindenhol voltak de kis számban(királyi testőrség), kivétel Bizánc ahol a római hagyományoknak megfelelően eléggé képzett sereget tartottak fen még egy jó ideig. A magyar kalandozó csapatokat is nevezhetnénk regulárisnak mert gyerekkorban már tanultak lovagolni és íjászkodni 14éves kortől meg vívni. A vikingeknél ahol 12éves kortól kötelezően nevelték a fiú gyermekeket a harcra(vikingeknél egyáltalán nem elhanyagolható a vallásuk) így szerintme még őket is a regurálisokhoz csaphatjuk az akkori seregekhez mérten.(A nemesi bandérium vagy a telekkatonaságnak legalább 1-2 hónapot vett igénybe hogy egy seregnek nevezhetőt összehozzon).


Nyílt csatában mondjuk 2 ellenséges viking nép ha összecsapott a biztos győzelmet igénylő túlerő(sík terepen vagyunk semmi taktikával) ha nincsenek lovasok csak talpasok akkor legalább 6x-os túlerő kell. Ez a tömeg szerintem sík terepen ha mondjjuk 600 embernek vesszük a másik csapatot meg 100nak körülbelül a rohamnál már hátravetik a másik pajzsfalat amelyik így hátrányba kerül mert később fogja tudni használni a fegyvereit mert összenyomódnak az emberek. A 10..század körüli gyalogos csatáknak ha nem voltak íjászok vagy nem számottevő íjász akkor a legfontosabb mpomentuma a 2 pajzsfal összecsapása számított, itt a fegyvereket még nem használták hanem pajzsot pajzsnak vetve az egyik tömeg próbálta eltolni a másik tömeget, amelyiknek ez sikerült az hamarabb használhatja a fegyvereit. Ostromnál a biztos győzelmet jelentő többség legalább 20x-os.De itt akkor még nem számoltam a morált.Mikor Szaladni elfoglalta Jeruzsálemet, 100k-s sereggel rendelkezett, a várvédőknek meg alig volt bármiféle kiképzett hadereje, de volt ami tartsa bennük a lelket(amikor a keresztények foglalták el Jeruzsálemet minden szaracént kardélre hánytak)és végülis tudták addig tartani a várat míg Szaladin felajánlotta nekik a megadást.).


A talpas csatára visszatérve a 6xos túlerő akkor értendő ha nem könnyűgyalogság csap össze a nehézgyalogsággal.Ebben az esetben szintén visszatérnék a 10x-es szorzóhoz.

2011. aug. 22. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/42 A kérdező kommentje:

Szép munka!


Azt még megjegyezném, hogy az én ismereteim szerint a "reguláris" kifejezés azt jelenti, hogy legalábbis állandó hadsereget tartunk fönn (tul.képpen a - valamivel rövidebb - szolgálati időben ugyanúgy működik, mint egy hivatásos [professzionális] hadsereg), míg ez a honfoglaló magyarságról nem volt elmondható. Valóban, a gyerekek előbb tudtak lovagolni, mint járni, a harcot is megtanulták, de "szolgálati idő", mint olyan, nem létezett, hiszen mindenkinek meg volt a békebeli mestersége, ha meg baj volt, akkor uccuneki, mindenki átvedlett harcosba, osztán üssük az ellent! (nem mellesleg ez jóval rugalmasabb és ésszerűbb honvédelmi rendszer, mint a többi)

2011. aug. 22. 12:09
 24/42 ThorgilsX ***** válasza:

Ezért írtam hogy regulárisnak nevezhető,mert a honfoglaló magyarok serege,könnyen volt bevethető és nem kellettek hónapok egy támadás megszervezéséhez.


Bizáncban meg legjobb tudásom szerint nem nagy hadsereg volt, de a korban a legmodernebb hadsereg volt és ha nem is 10ezreket tartottak állományban, de volt állandó hadseregük.

2011. aug. 22. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/42 ThorgilsX ***** válasza:
Ha amúgy gyalogosok csaptak össze lovassággal felszerelt haderővel sík terepen,és nem volt elég lándzsájuk semmi esélyük nem volt,mert a gyalogság helybe szögezte a gyalogosokat a lovasok meg ha volt egy kis taktikai érzékük megkerülték a harcoló feleket és hátba támadták az ellenséget.A lovasságnál még bele kell számolni a lélektani hatást, ami cseppet sem elhanyagolható. Nem tudom vágtázott-e már feléd egy ló, ha igen tudod miről beszélek;).
2011. aug. 22. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/42 A kérdező kommentje:

Szegény bizánciak így is adóztak rendesen. :D Ellenben a "modern" alatt én még véletlenül sem értenék legnagyobb ütőképességűt (legföljebb magunk után).


A lovasságnak szokása belevágtatni a gyalogos hadrendbe, ezért az első sor vastagabb (mondjuk nemez) páncélt kapott, hiszen egy lovat valamivel nehezebb megállítani, mint egy embert, és ha elkezd bent taposni... bár véleményem szerint ehhez őseink csak ritkán folyamodtak, közelharcra nem is igazán került sor, mert a már megfutott ellenség levágását én nem nevezném annak. xD

2011. aug. 22. 12:48
 27/42 ThorgilsX ***** válasza:
Bocsáss meg a kötözködésemért, de a nemez az nem vért.Maximum vért alá vették fel.
2011. aug. 22. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/42 A kérdező kommentje:
Akkor kötözködök én is, a nemez az vért. 4 cm nemezt már nincs az a lándzsa, ami átvigyen, mert elég tömör. Márpedig a hengerelt az az. :]
2011. aug. 22. 14:36
 29/42 ThorgilsX ***** válasza:
hát nem tudom...aki 4cm-nemez alatt még mozog és levegőt is kap annak csak gratulálni tudok.Nemezeltem már én is de még sose láttam volna hogy bárki vértnek használta volna.Maximum rendel lemez,lánc,bőr vért alá hordták pufajka/gambezon helyett...Ebben biztos vagyok.4cm-ben meghaltak volna kb. az emberek nem hogy napokig harcolnak!
2011. aug. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/42 A kérdező kommentje:
Ó, nem, ezt nem emberre, ez a szügy páncél. :D Mondjuk én sem ugrálnék 100 kg nemez alatt. xD Mellpáncélnak bőr és mondjuk 0,5-1 cm nemez korrekt - nem igazán volt aki bántsa szerencsétlen lovast. :D
2011. aug. 22. 15:12
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!