Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mekkora túl erőtől várható...

Mekkora túl erőtől várható "ellenállás nélküli áttörés"?

Figyelt kérdés
Vegyünk két egyformán jól fölszerelt konvencionális hadsereget (legyenek mondjuk USA mintájúak), mekkora létszámfölényre van szüksége a túlerős oldalnak, hogy ellenfelén szinte ellenállás nélkül gázoljon át ellenfelén. Teszem azt képes legyen napi 75%-os veszteséget okozni kevesebb, mint 1% elszenvedett saját veszteség mellett.
2011. aug. 12. 22:48
1 2 3 4 5
 31/42 ThorgilsX ***** válasza:
Fél és 1 centi túl sok lett volna.A kardom pengéje sincs fél centis(viking 1 kezes) 3-4mm már tökéletes védelmet nyújt.A fél cm hmm...hát az max a sisaknak a fejtető része.
2011. aug. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/42 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy nem vagyunk egy hullámhosszon, de milyen kardod van, hogy nincs egy centis a pengéje??? Kötőtűt használsz, vagy mit? :D (bocs a viccért)
2011. aug. 22. 23:49
 33/42 ThorgilsX ***** válasza:
Nem penge hossz, vastagságra:D.Semmi,nekem tetszett.:D
2011. aug. 23. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/42 A kérdező kommentje:

Ez valamiféle aranyszabály, hogy amilyen vastag a penge, olyan vastag páncél kell neki? Ha igen, hogyan birkózik meg a különféle anyagokkal?


Amúgy nem igazán értem a nyugati gondolkozás páncélközpontúságát (akár a modern kort is értve), egészen funkció nélkülinek tartom. (itt most a bazinagy, nehéz lemez vértekre, esetleg láncingekre gondolok, bár ez utóbbiak kivételt képezhetnek egyes esetekben)

2011. aug. 23. 18:33
 35/42 ThorgilsX ***** válasza:

Nem értem hogy mit nem értesz, fejtsd ki kérlek bővebben.


Nem nincs aranyszabály. Egyszerűen túl nehéz lenne a vért ha olyan vastag lenne.

2011. aug. 25. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/42 A kérdező kommentje:

A (korlátok nélküli) páncélozás egy defenzív magatartás. A defenzíva, mint olyan, pedig csakis vereséghez vezethet (itt könnyen a félreértelmezhetők a kifejezések), vagyis harcra nem való.


Hadd világítsam ezt meg egy példával! A magyar könnyű lovasság a nehéz lovagokat úgy körbemanőverezte, ahogy akarta, mert a nehéz páncél miatt alkalmazott nehézigás lovak nem voltak olyan mozgékonyak, mint a futólovak. Ellenben a páncél nem védte meg őket (akkor sem, ha 10 falu ára volt), hiszen a páncéltörő nyílhegyekkel nem vehették föl a versenyt (itt a reális páncéltömeget is figyelembe kell venni).


Ugyanez igaz a mai páncélosokra is. Millió dollárokba kerülnek, amire kidolgozták őket (óriásbirodalmak totális háborújának tömeges ütközetei), már rég nem jön létre, de cserébe sokad része költségen lehet olyan páncélelhárítót venni (gyártani még olcsóbban), ami könnyedén leküzdhetőé teszi őket.


A páncél olyan, mint a vár. Amíg aránytalan a védekező fél túlereje, addig hasznos (de nem szükséges). Amikor már szükséges lenne, már nem hasznos (lásd pl. mongol "ostromokat").


Egy pusztai harcosnak a lova volt a "vár", a mozgékonyság tökéletesen megvédte. A küzdősportokban is az aranyszabály: TÁVOLSÁG, KITÉRÉS, KONTROLL; a háromból legyen meg kettő. A defenzíva éppen az első kettőt dobja el magától. Ez a 'páncélozás' paradoxona, ez vele a problémám. [Ellenvetésként elhangozhatna a pusztai lovasság részleges páncélozása, de egy bőr mellvért, vagy egy láncmellény a közelében sincs olyan súlyú/immobilitású, mint egy hagyományos páncél - másrészről harceljárás NEM épült rá, csupán túlbiztosítás (mint minden mérnöki munkában).]

2011. aug. 25. 22:57
 37/42 ThorgilsX ***** válasza:

Hmm...meghazuttollak.Volt már rajtam gyalogos nehézlovag fullpáncélja.Konkrétan fekfőztem bukfenceztem benne.Mi magyarok gyors lovakat használtunk könnyű vérttel, de a középkor legütősebb fegyvere a nehézlovasság volt.Megfelelő alkalmazásukkal csatadöntő szerepük volt, de mint minden fegyvernemet őket is le lehet győzni. A páncéltörő nyílvesszők meg nem minden esetben ötütték úgy át a páncélt ahogy a filmekben. De értem mire gondolsz. Ostromoknál hát hmm...a páncélozottság elsőrendű...mert akinek van az valszeg képzett harcos akinek nincs meg ösztönből harcol.


Járok edzésre,harcművészetre is jártam.Vívásnál sok tényező van ami befolyásolhat egy párharcot:

düh(inkább mentális ereje van)

adrenalin(hogy tovább bírd)

megfontoltság

gyorsaság

PONTOSSÁG

és szerintem a legfontosabb:

az időzítés.

2011. aug. 26. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/42 A kérdező kommentje:

Nem hazudtolsz meg attól, hogy nem egyezik a véleményünk. ;) A páncéltörő nyílhegy szerencsére nem olyan, mint a filmekben, háromszögletű, és nagyon piciny. Ennek azért van jelentősége, mert a kicsi keresztmetszet, no meg a vágóélek (három a lehető legkevesebb!) maximalizálja a páncélátütést. Szerencsére az íjak sem olyanok, mint a filmekben, nem is részletezem, ez elég ismert. Szó mi szó, nem lehet olyan páncélt készíteni, amelyet íjjal ne lehetne átlőni, és lehet benne harcolni. Nem tornázni (:P ugyebár az ember kicsit jobban odateszi magát ha hullik az áldás), hosszabb időn keresztül.


A nehézlovasság azért volt a középkor "legütősebb" fegyvere, mert nem találkozhatott a könnyűlovassággal. A kultúraváltás után igen hamar kikopott a használatból a fölszerelés-együttes (ami kulcsfontosságú volt a harceljárások sikeréhez). Mit tud kezdeni egy közelharcban nagyszerű, de lomha alakulat az őt körbelovagló és messziről agyonlövöldöző (távolság, kitérés, kontroll) ellenséggel? Semmit, tehetetlen. De azt sem mondanám, hogy közelharcban alulmaradna, hiszen volt mind puha, mind páncélozott célok elleni közelharcfegyvere, nem is akármilyen. Mindezt tehetősnek és szegénynek egyaránt! Fenntartható és borzasztóan ütőképes - mi kell még?


Én a hármas szabályt, mint harceljárást emlegettem föl (itt látszik egészében, milyen igaza volt Muszasinak a Go-rin-no-sóban). Respektálom az általad írt dolgokat, de ezek nem harceljárás, inkább kivitelezés köre. A dühről még annyit, hogy harcban az érzelmek elvakítanak. Ahol életek függnek a döntésen, ott az érzelmeknek helyük nincs, csak a szenvtelenségnek (így paradox, hogy írtad a megfontoltságot). Az adrenalin is egy olyan dolog, amit nem tudsz befolyásolni.

2011. aug. 26. 18:18
 39/42 ThorgilsX ***** válasza:
Nem paradoxon...igenis kell egy lelki löket hogy nekirohanj a másik pajzsfalának. Jó a düh, erőt ad. A düh hmm fogalmazzünk harci lázként... Ne úgy képzeld el hogy gyűlölöd a másikat, de kell valami amiért az életedet adnád, ne feledd a középkorban átlagosan 500 fős reguláris sereg volt...ez vajmi kevés bár csatadöntő lehetett(királyi testőrségek)a nemesekről ne beszéljünk, ők szerettek életben maradni és mivel nem kaptak érte pénzt nem szívesen harcoltak, TISZTELET a kivételnek!!!
2011. aug. 27. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/42 A kérdező kommentje:
Én akkor azt a szót használnám inkább, hogy "szenvedély", amikor eggyé válsz a helyzettel és a mozdulattal - de ezt nem nevezném se dühnek se érzelemnek. Ez a harcosok alapvető tulajdonsága. :] A hivatásosok (zsoldosok) és a honvédek között is az a különbség, hogy, míg az előbbi fizetésére harcol (a családot abból tartja el, tehát nem akar meghalni), addig utóbbi a családért harcol (és könnyen vállalja a kockázatot). Ezért sem szeretem azt a trendet, amit "modernnek" tartanak a hadseregek fölépítésében (gondolok itt a sorozás->hivatásos átalakulásra).
2011. aug. 27. 12:23
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!