A barbarossa hadművelet időzítése a lehető legszerencsétlenebb volt?
Ha jóval korábban támadnak, a németek esetleg beelőzik a telet, ha pedig jóval később, akkor a télre felkészülten lehetett volna támadni.
Hatalmas hiba volt pont nyáron indítani a támadást?
Mekkora lehetett ennek a jelentösége?
Pearl Harbor is jó nagy hülyeség volt.
Jamamoto ellenezte
- Mandzsúria 1931-es invázióját és megszállását,
- az 1937-es teljes körű kínai háborút,
- és a Háromhatalmi egyezményt.
Nemhogy Pearl Harbor-t.
Tódzsó sem volt feltétlenül bűnös. Névlegesen elvitte 6 - 12 ember a balhét, többek között ő is, de a valódi bűnösök, akik kikövezték a háborúhoz vezető utat, azok megúszták, eltűntek, mint szürke szamár a ködben.
Amúgy Pearl Harbor az tényleges kudarc, csak nem az amerikaiaknak, hanem a japánoknak. Sokak úgy írják le, hogy fényes, brilliáns japán győzelem volt, én meg a részleteket vizsgálva súlyos kudarcnak látom, csak az amerikai áldozati propaganda miatt lett az őket teljesen megalázó, és a háborút évekkel elnyújtó japán győzelemmé teljesen átírva.
Nézzük a tényeket.
Az ott horgonyzó 100 hajónak a fele volt hadihajó, és azokból 21-et rongált meg, 7-et süllyesztett el a japán csapásmérő egység, és csak 3 volt abból teljes veszteség. Az infrastruktúra lebombázására meg nem volt kapacitás.
Tehát a kitűzött műveleti célokat, vagyis a flotta elsüllyesztését, és az infrastruktúra összeomlasztását abszolút nem sikerült elérnie a japán fél.
Az lett volna a japán siker Pearl Harbornál, ha az 50 hadihajóból 40 - 45-öt úgy elsüllyesztenek / megrongálnak, hogy vagy lehetetlen a javításuk, vagy gazdaságilag nem kifizetődők. És az infrastruktúrát is lebombázzák.
De ezeket nem tudták végrehajtani, ellenben sikerült teljesen felingerelni, és elszabadítani az USA-t.
Az amerikai közvélemény az I. vh. után nagyon erősen háborúellenes volt. A japánok arra számítottak, hogy kiütik a Csendes-óceáni Flottát, elfoglalják merjünk nagyot álmodni alapon Hawaii-t is, és az amerikaiak pont az ilyen nagyon is érzékeny veszteségek miatt belátják, nem érdemes háborúba bocsájtkozni a japánokkal, elfogadják a békefeltételeket, s Japán megtarthatja a hódításokat. Mint tudjuk, semmi nem jött be ezek közül, mert a csapásmérést eleve nem tudták eredményesen végrehajtani.
A sikertelenül végrehajtott Pearl Harbor-i csapásmérés után mindent meg lehetett indokolni az amerikai politikának, a sajtó mesteri tálalásával, a társadalom meg jogosan volt dühös, sőt maximálisan felháborodott, és vérszomjas is lett, és így azt is megengedte a politikusoknak, amit amúgy nem engedne. Onnantól nem érdekelte az amerikai közvéleményt a sok ezer hazaküldött koporsó / halotti távirat a tengerbe temetésről, mentek előre, mint az úthenger, és minden lehetséges eszközt támogattak a minél több halott japán összehozása érdekében.
A Pearl Harbor-i sikertelen csapásmérésnek az oka a túlságosan nagy távolság, a kevés bemálházható muníció, és a többfrontos háború voltak, a japánoknak szintén ott volt Kína, a szovjetek, a britek, újonnan az amerikaiak, és még Ausztrália felé is kíváncsiskodtak.
A Kína elleni háborújuk totál felesleges volt, választhattak volna a brit gyarmatok, vagy az USA közül, a kettő ott sem ment egyszerre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!