A Gripen záros időn belül kikerül a jövőbeli Magyar Honvédség felszereléséből?
A svéd liberálisok addig feszegették a húr, míg a mostani lízing lejárta után végül amerikai (ha legközelebb Trump győz) vagy francia gépet veszünk?
Pedig a vadiúj JAS-39E változat megrendelése korábban elég logikusnak tűnt.
Ezt Manfred elk...toltátok. Megint őrjönghet a SAAB Aircraft főnöke, hogy nincs export. (Kivéve az ukránoknak szállítandó öreg, régi változatú példányokat. De azokat az ukik úgysem képesek kifizetni.)
"Az alapmodellű F-15-ös bír csapásmérő képességgel, az más kérdés, hogy az IDF/IAF az él is vele rendre, addig az USAF külön tunningolt csapásmérő változatot kért."
Ez valóban így van, de ahogy te is írod, Izraelt leszámítva senki más nem használja csapásmérő feladatokra, mert nem erre van kitalálva. Persze a marketingbrossúrába nem fogják azt beleírni :)
Mert talán az F-4-es Phantom II-t mire találták ki ?
Az melyik repülő szellemi elődje ? Az F-15-ösé, vagy az F-16-osé ?
És akkor a Rafale és az EF Typhoon hova sorolhatók be ? F-16-os klónok azok is ?
Nagyon rég az USA minden kategóriára külön típust üzemeltetett, ami lehet kicsit megnehezítette a logisztikát, de a háború nem csak háború, hanem pörgeti a gazdaságot, a gyártástechnológiát, és ad sok-sok munkahelyet.
Kitalálta valaki, hogy legyen egy mindenes repülő. Technológiailag, műszakilag meg is valósítható, de attól még volt egy csomó ember, aki nem örült ennek, ezért megtettek mindent, hogy továbbra is legyenek párhuzamos dizájnok.
És a lobbisták meggyőzési képességétől, és a költségvetéstől függ, hogy melyik modellt alkalmazzák.
Az USAF az F-15EX Eagle II rendszeresítésével kiváltja a két típust, eggyel.
Az F-16-os Falcon azért lett, mert az F-15-ös kegyetlenül drága, kell egy megfizethető repcsi, nagy mennyiségben is, és íme az F-16-os Falcon.
Az F-16-os Falcon megfizethető árát azzal érték el, hogy a sárkányszerkezete az csak 4 % titánt tartalmaz, ellenben az Eagle sárkányszerkezete 25 % titánt.
Műszerezettségre az F-16-os Falcon-ok között óriási különbség volt: Az amerikai példányok erős radarral bírtak, és tudták alkalmazni az AIM-7-es Sparrow-ot is, addig az EU-s változatok kaptak 2 x Sidewinder-t önvédelemre, és bombákat cipeltek.
Itt nem az egyhajtóműves vs kéthajtóművesség a dilemma, hanem hogy az F-15-ös Eagle / Szu-27 / 35-ös Flanker, a Rafale, és az EF Typhoon azok mind nehézvadászok, kegyetlenül drágán.
És kitől is szeretnénk bevásárolni, USA, Oroszország, EU, franciák, vagy akár mások.
Addig az F-16-os Falcon és társai azok könnyűvadászok, megfizethetőbben. Persze ott is van különbség, hogy az egyik egyhajtóműves, a másik kéthajtóműves.
Ha az F-16-osok mellett döntenénk, a törököktől lenne jó venni, mert ők is bírnak a gyártástechnológiájával, gyártják is, Savaşan Şahin néven (Fighting Falcon török fordítása), minden főelemet, részegységet, finommechanikai alkatrészeket tudnak gyártani, és még hajtóműveket is tudnak kohászni, azon szokott elvérezni sok licencgyártás.
Nem az ősöreg F-16A/B Block 1/5/10-eseket gyártják, hanem a modern F-16C/D Block 50/52-eseket.
A vásárlás politikai kérdés. Ha Trump győz, akkor a magyar kormány részéről ésszerű döntés a török F-16C/D, ha marad a jelenlegi amerikai vezetés, akkor a francia esélyek növekednek. A franciák képesek kölcsönt nyújtani. A NATO-ba kínai vagy orosz típus (mondjuk MiG-35, JF-17) nem jöhet be, így ezek kizárva, ameddig NATO-tagok vagyunk.
A fejlesztés alatt álló új generációs nyugat-európai és török harcirepülőgép-programok sorsát kérdésesnek látom, mert Európa számára a gazdasági feketeleves java még hátravan.
"oktatófilmjükkel a svédek súlyosan megsértették a magyar kormányt"
Fáj a tolvaj kormánynak az ogazság? Brühühü
"Egy ilyen film után szerintem érthető hozzáállás, hogy "svéd barátaink" egy forintra se számítsanak."
Ahogy az is érthető, hogy a magyar kormány bel- és leginkább külpolitikája miatt a saját katona szövetsége ellehetetleníti. A 10 év széllel szembe hugyozásnak itt az eredménye, fogyasszuk egészséggel.
A franciák nem okosabbak hanem gátlástalanabbak, de náluk is előfordult hogy valami már sok volt és leálltak az azirányú fegyverexporttal ( lásd Izrael esetét ).
"Ha Trump győz, akkor a magyar kormány részéről ésszerű döntés a török F-16C/D"
Erről nem Trump dönt,hanem a kongresszus. A magyar kormány jelenlegi politikája miatt teljesen esélytelen, hogy bármilyen komolyabb amerikai fegyverexportra rábólintson a kongresszus. Álmodozhattok török gyártású F-16-ról, ilyenünk biztosan nem lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!