203...-tól a Gripenek helyett?
Törökországban elkészült a "saját ötödik generációs vadászbombázó" első prototípusa és várhatóan az idén megkezdi kísérleti repüléseit.
Külsőre a TFX a "senkinek nem eladó" amerikai F-22 Raptor vadászgépre emlékeztet, de feladatköre, fegyverzete annál sokoldalúbb.
Mivel a jelenleg használatban lévő nyugat-európai harcigépek cseretípusai (utódai) csak bőven 2040 után (a mi szempontunkból túl későn) válnak beszerezhetővé, ha Magyarország egyből ötödik generációs géppel akarja majd leváltani a Gripeneket, akkor a dél-koreai KF-21 továbbfejlesztett, már belső fegyverteres változata, az amerikaiak sok problémával előrukkoló, túlbonyolított F-35-öse mellett furcsa módon a török típus is esélyes lehet. A dél-koreai T-50-hez fogható szuperszónikus kiképzőgépet (másodosztályú könnyű vadászgépet?) is létrehozták mellé. A "Hürjet" feltűnően szép vonalvezetésű típus lett.
Szerintetek?
https://www.youtube.com/watch?v=M32DDDhJ-wY
https://www.youtube.com/watch?v=XjlYyMlXfWk
https://www.youtube.com/watch?v=jidlBlxRHbU
Miért? A Gidrán bejött a szultántól?
A TFX jelentősebb sorozatgyártása a tervek szerint 2033-2040 körül várható.
Az ilyen programoknál jellemző csúszások miatt 2040 a valószínűbb.
Mivel a TFX a brit BAE és a svéd Saab igen jelentős technológiai segítségével épül, a törökök viszonya pedig megromlott mind a britekkel, mind a svédekkel, a program csúszása erősen valószínű.
Mégis, érzésem szerint, ha Erdogan marad a vezető, akkor ez a török stealth vadászgép-vadászbombázó időben lényegesen beelőzi a nagy, bonyolultabb, nyugat-európai programokat. Továbbá a török hírszerzés révén valószínűleg tanulnak az F-35 gép súlyos hibáiból.
Amúgy már fejlesztik a saját tervezésű levegő-levegő és levegő-föld rakétáikat hozzá. Kíváncsi leszek, hogy Törökország úgy jár-e ezzel a programmal, mint India a Tejas-szal, vagy ők azért többet hoznak ki belőle?
#7 az amerikaiak meg közben ölbe tett kézzel ülnek és nem fejlesztenek semmit ugyebár... Mire a török gép rendszerbe illeszthető lesz, addigra az amerikaiak kb. a 8. ráncfelvarrást csinálják az F-35-ön és két új típust is kihoznak. Akkor lenne "ütős" gép ha már most rendszerben lenne, de nincs.
A hadiipari fejlesztéshez két dolog kell: pénz és idő. Az előbbi tekintetében az USA toronymagasan a legerősebb a világ összes országa közül. Ideje meg pont annyi van mint bármelyik másik országnak, csak mire azok elkezdenek rajzolgatni valamit addigra az USA már 5-10 éve gyakorlati teszteknek veti éppen alá (mert volt pénze előremenni).
Az amerikaiak Mo felé úgyse exportálják az élvonalbeli dolgaikat. A legvalószínűbb javaslatuk számunkra az F-16 Block 70. Úgy, mint a szlovákoknak. De akik az F-35-öt kapták (vették), azok sem jártak jól.
Külön tanulságos kérdés a NATO-hoz csatlakoztatott Svédország hadiiparának ügye.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!