A magyar Gripen vagy a leendő szlovák F-16V Block 70/72 számít modernebb harci repülőgépnek?
A szlovákok ezt a típust fogják beszerezni ráadásul ugyanannyit, mint jelenleg nekünk Gripen van.
Valahol olvastam, hogy a magyar Gripen-t is már fejlesztették (vagy tervben van) a legújabb változatra amivel a radarkeresztmetszetet leszámítva kvázi 5.generációsnak számít.
Az lenne a kérdésem, hogy összehasonlítva ezt a (tervezett) Gripent az F16V-vel melyikről mondható el, hogy nagyobb harcértéket képvisel és ezáltal kinek lesz erősebb légiereje ha a szomszédok is megkapják az új gépeiket? Szlovákiának vagy Magyarországnak?
A légierő a légvédelemből is áll, amiből a szlovákoknak jelenleg nincs tervben. Tehát nem tudnának érdemben védekezni vadászrepülők ellen.
Egyébként a jelenlegi magyar gripen a radarkeresztmetszetet leszámítva az 5.generációs technológiával rendelkezik. Az F16 egy régi konstrukció, nem tudni mennyire lesz fejlett ez a V-típus. Egyébként a zrínyi2026-ban ha jól tudom benne van +4 gripen.
Egymás vetélytársai a repülőgépek, elég megoszlók a vélemények is, hogy melyik nyerne egy légicsatát, mert van mind a kettőnek előnye hátránya. Viszont a gripen jóval olcsóbb.
Na de nézzük a szlovák légvédelmet
Ócska migek
Pár régi szovjet helikopter (Mi17)
5 üteg régi szovjet légvédelmi rakétarendszer
Magyar légvédelem
Repülő
A gripenek
A honvédségi airbusok
Falcon 7x
A cseh harcirepcsik (amiket most veszünk)
Emabaer szállító (2024-re)
a330f
Helik
Airbus H145m
Airbus H225M (ezeket részben itthon gyártjuk)
Egyéb szovjet vasak
Légvédelmi rendszer
Norvég-Amcsi NASAMS3 (már folyamatban), 2019-es fejlesztés, a világon még csak 3 országnak van meg ez a fejlesztés, nekünk is lesz
Mistral - francia rendszer
A régi szovjet kub
Radarok
Sentinel - amcsi rendszer
ELM2084 - izraeli radar (vaskupola rendszer, lehet hallottál már róla)
És még sok egyéb szovjet más más országból származó rendszerek kisebb mennyiségben.
Ezek után nem mondok újat, Szlovákia katonailag Európa egyik leggyengébb állama. Magyarország meg azért teper, hogy a térség legerősebbje legyen. Csehország az ellenfél, nem a szlovákok, és szándékosan nem ellenséget írok, mert nem azok.
Szlovák légvédelem nincs. Van egy féltucat könnyűtámadó/ kiképzőgépük még, ugye ezt a wikipédia nem említi. Ahogy azt sem, hogy a helikopterei egy részét leselejtezték, harci helikopterük száma: 0.
A légvédelmi rendszerüket alapból csekély, ami használható volt, azt már átadták Ukrajnának.
Gyakorlatilag kijelenthető, hogy Szlovákia ma nem rendelkezik védelmi képeségekkel.
Magyarország más szintet képvisel a haderőbe, szerencsére ebben legalább nincs okunk szégyenkezni, sőt.
Utolsó kommentek fényében akkor átfogalmazom a kérdést:
Szlovákiának mi a fenéért kell drága modern vadászgépet beszerezni, ha nincs kiépített légvédelem?
Mintha egy bérlakás mellé vennék egy Ferrari-t és a lakótelepen parkolnék vele. Jó a párhuzam?
Elvileg egy NATO ország kell rendelkezzen saját haderővel, hogy eltudja látni a feladatait vagy kötelességeit ha valami történik. Erre lenne jó a 2%-os költség a honvédelemre. Ma ez nem valósul meg sok helyen, sőt, Szlovákia lényegében csak dísz a NATO-ban. Viszont a mai helyzetben sok mindenki elkezdte komolyan venni a honvédelmet. Szlovákia is megpróbálna hozzátenni valamit. De ez még így is harmatkevés lesz. Inkább olyan hasonlat lenne jó, hogy eddig csak robogó volt a bérlakás mellett és most vesz egy használtautót.
Magyarországra jobban illik ez a hasonlat, bérlakás mellett ott parkol egy lambo, egy ferrari...
Lengyelország a kicsit nagyobb bérlakása mellé most épített egy akkora parkolót, ami egy áruháznak van, és tele rakja ferrarikkal. De Lengyelországot már világszinten kell számításba venni.
Papíron nagyjából ugyanazt "tudja" mindkét típus, az ördög a részletekben lakozik. Azaz konkrétan mit "csavarnak" be a gépekbe avionika vonatkozásában (főleg radar, tűzvezetés, zavarás tekintetében). Na ez az, ami nem nem publikus információ.
A mérleg nyelve az USA felé billen ha azt nézzük sokkal komolyabb repülőgép-iparral rendelkezik mint a svédek, sőt a konkrét típus vonatkozásában is rengeteg bevetési tapasztalat áll a hátuk mögött. A mérleget gyengíti, hogy USA tuti nem a rendelkezésére legfrankóbb dolgokat akarja belerakni (az F-35-ből is csak a butítottabb verziót adják a Szövetségeseknek). Szóval passz, olyan 1:1, a gripen viszont olcsóbb.
Ama kérdésre vonatkozóan hogy miért kell légierő. Mert ámerika' bácsinak kezd a töke kilenni attól, hogy az amerikai adófizetők pénzén kell mindig védeni az Európaiak puhány s.ggét akik hadseregre nem akarnak költeni.
Teljesen jogos a NATO elvárása, hogy a tagországok is rendelkezzenek - a méretükhöz illeszkedő - katonai képességekkel. Igen, a légierő tekintetében is.
Az hogy erősebb v. gyengébb mint a magyar légierő meg tökmindegy. Szerencsére egyik szomszédunkkal sem tervezünk háborút (lévén egy katonai tömbbe tartozunk, s az egymással való torzsalkodáson túl vannak sokkal komolyabb ellenfelek is).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!